Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Kulatá záda: Příčinou může být rychlý růst, ale i přísná výchova

Kulatá záda, odborně kyfóza, se objevují hlavně u dětí kolem puberty. Nejenže způsobují různé zdravotní problémy, ale také hyzdí vzhled. A někteří lékaři je už považuji za civilizační chorobu.
Vydáno: 28.05.2016
U malých dětí jsou kulatá záda často obranným reflexem. Třeba proti týrání.
Autor: Thinkstock U malých dětí jsou kulatá záda často obranným reflexem. Třeba proti týrání.

Ve školách kdysi dobře věděli, proč museli žáci sedět s rukama za zády, i to, že lavice byly přišroubované napevno k podlaze, aby se s nimi nedalo hýbat. Dnes se děti „rozvalují“ na nepohodlných židlích, které posouvají, houpají se, tím mění své těžiště. Když připočteme nedostatek pohybu a špatné držení těla - chození v předklonu nebo s hlavou mezi rameny - je výsledkem Scheuermannova nemoc. Ta postihuje přibližně 10 procent populace a projevuje se hlavně u chlapců. „Na rentgenu se projevuje změnami na klínovitém obratli a meziobratlových ploténkách, zvláště v hrudní páteři. Dochází k rychlé únavě, bolestem zad i dechovým potížím, " upozorňuje rehabilitační lékař MUDr. Jan Sedmík.

4 cviky na bolavá záda. Stačí vám 4 minuty!

Stále víc lidí pracuje v kanceláři a sedí u počítače minimálně osm hodin denně. K tomu většinou sedíme ještě doma u televize, cestou do práce a cestou z práce, pohybu máme minimum. Jenomže lidské tělo není na neustálé sezení stavěné, nedostatek pohybu a různé kroucení na židli znamená pro záda, kyčle i boky katastrofu. Je třeba proto záda a spodní část těla neustále posilovat a protahovat, aby se jim ulevilo.

Samozřejmě, že je lepší pravidelný pohyb několikrát týdně, který bude trvat alespoň půl hodiny, ale v tomto případě se i málo počítá. Takže pokud nemáte čas na to, abyste chodili cvičit pravidelně, vyhraďte si každý den alespoň čtyři minuty a zacvičte si tyto čtyři cviky z jógy, které zmírní napětí páteře. Uvidíte, že se vám uleví.

Pozice motýla

jóga 1

Posaďte se na podlahu, pokrčte nohy a chodidla opřete o sebe. Rukama chodidla sevřete a lokty odtlačte kolena od sebe. Tlačte kolena směrem k podlaze a zároveň předklánějte trup. Můžete-li, vytáhněte se za rukama dopředu. Cvičení nesmí bolet, pokud začne, okamžitě přestaňte.

 

Zůstaňte v poloze po dobu pěti hlubokých nádechů a výdechů (tedy asi 30 sekund).

 

 

 

Všestrannost a pestrost

Scheuermannovu nemoc nelze napravit jen správným držením těla, i když bývá nezbytným předpokladem. Je nutná cílená rehabilitační a pohybová léčba. K té druhé patří i sporty, co nezatěžují jednostranně jen určité partie těla, naopak jsou co možná nejvíc pohybově pestré. Obvyklé je i nošení různých protetických pomůcek, včetně sice u kluků nepopulárních, ale často nezbytných korzetů. Někdy je třeba i spolupráce s psychologem, aby je pozitivně motivoval. Musí si uvědomit, že jediná šance, kdy se mohou zbavit kulatých a také bolavých zad, je právě v mládí. „ V dospělosti se obvykle pak nemoc dostane do stádia, kdy není možné úplné vyléčení. V krajních případech hrozí závažnější deformity, kdy nezbývá nic jiného než chirurgický zásah," vysvětluje rehabilitační lékař.


Klučičí „vytahování“

Velký vliv má mnohdy až moc překotný růst v období puberty, kdy se kluk „vytáhne“ třeba až o 20 cm za rok a tělo se s tím hůře srovnává. Může také docházet k řídnutí kostí. Stává se, že tím, jak dítě vyčnívá mezi ostatními, má problémy ve školním kolektivu. „Kulatá záda jsou v těchto případech logickým vyústěním, dítě není na svou ´novou´ výšku zvyklé a hrbí se. Říká doktor Sedmík.

Bolest, i silná, se projevuje obvykle mezi 6 - 8 obratlem. V těle mohou probíhat i další negativní změny, v hrudním koši se nachází vnitřní orgány, mají vymezený prostor pro svou činnost. Jak se mění tvar páteře, jsou „utiskovány“, což má na ně neblahý vliv. Páteř si navíc tak mezi 15. a 17. rokem „zapamatuje“ obvyklou polohu a je čím dál těžší ji měnit.

thinkstockphotos-101781243 Foto:                                                                                                                           Foto: Thinkstock

 

Když bolí i duše

U menších dětí se kyfóza často nevyskytuje. Pokud ano, nebývá příčina jen tělesná. „Pokud je dítě přehnaně přísně vychovávané, bojácné, týrané, vypěstuje si obranný reflex. Ten spočívá v tom, že se dítě „choulí“ do sebe. Tyto signály může okolí vnímat a upozornit na ně. To, že rány na duši se hojí mnohem hůř a pomalu než ty na těle, je, bohužel známý fakt," varuje doktor Sedmík.

Jan Janula

Trest by nikdy neměl být pro dítě příliš tvrdý

Mají se děti trestat?


S bolestí zad si nezahrávejte

Proč stále víc třicátníků bolí záda? Může za to i špatná obuv

Dnešní děti se moc nehýbou. A to je problém

Zpátky do školy... a k lékařům. Proč stále víc dětí bolí záda?


Článek je zařazen v: kulatá záda, hrbit se, bolavá záda