Kulatá záda: Příčinou může být rychlý růst, ale i přísná výchova
Kulatá záda, odborně kyfóza, se objevují hlavně u dětí kolem puberty. Nejenže způsobují různé zdravotní problémy, ale také hyzdí vzhled. A někteří lékaři je už považuji za civilizační chorobu.
Ve školách kdysi dobře věděli, proč museli žáci sedět s rukama za zády, i to, že lavice byly přišroubované napevno k podlaze, aby se s nimi nedalo hýbat. Dnes se děti „rozvalují“ na nepohodlných židlích, které posouvají, houpají se, tím mění své těžiště. Když připočteme nedostatek pohybu a špatné držení těla - chození v předklonu nebo s hlavou mezi rameny - je výsledkem Scheuermannova nemoc. Ta postihuje přibližně 10 procent populace a projevuje se hlavně u chlapců. „Na rentgenu se projevuje změnami na klínovitém obratli a meziobratlových ploténkách, zvláště v hrudní páteři. Dochází k rychlé únavě, bolestem zad i dechovým potížím, " upozorňuje rehabilitační lékař MUDr. Jan Sedmík.
Všestrannost a pestrost
Scheuermannovu nemoc nelze napravit jen správným držením těla, i když bývá nezbytným předpokladem. Je nutná cílená rehabilitační a pohybová léčba. K té druhé patří i sporty, co nezatěžují jednostranně jen určité partie těla, naopak jsou co možná nejvíc pohybově pestré. Obvyklé je i nošení různých protetických pomůcek, včetně sice u kluků nepopulárních, ale často nezbytných korzetů.Někdy je třeba i spolupráce s psychologem, aby je pozitivně motivoval. Musí si uvědomit, že jediná šance, kdy se mohou zbavit kulatých a také bolavých zad, je právě v mládí. „ V dospělosti se obvykle pak nemoc dostane do stádia, kdy není možné úplné vyléčení. V krajních případech hrozí závažnější deformity, kdy nezbývá nic jiného než chirurgický zásah," vysvětluje rehabilitační lékař.
Klučičí „vytahování“
Velký vliv má mnohdy až moc překotný růst v období puberty, kdy se kluk „vytáhne“ třeba až o 20 cm za rok a tělo se s tím hůře srovnává. Může také docházet k řídnutí kostí. Stává se, že tím, jak dítě vyčnívá mezi ostatními, má problémy ve školním kolektivu. „Kulatá záda jsou v těchto případech logickým vyústěním, dítě není na svou ´novou´ výšku zvyklé a hrbí se. Říká doktor Sedmík.
Bolest, i silná, se projevuje obvykle mezi 6 - 8 obratlem. V těle mohou probíhat i další negativní změny, v hrudním koši se nachází vnitřní orgány, mají vymezený prostor pro svou činnost. Jak se mění tvar páteře, jsou „utiskovány“, což má na ně neblahý vliv. Páteř si navíc tak mezi 15. a 17. rokem „zapamatuje“ obvyklou polohu a je čím dál těžší ji měnit.
Foto: Thinkstock
Když bolí i duše
U menších dětí se kyfóza často nevyskytuje. Pokud ano, nebývá příčina jen tělesná. „Pokud je dítě přehnaně přísně vychovávané, bojácné, týrané, vypěstuje si obranný reflex. Ten spočívá v tom, že se dítě „choulí“ do sebe. Tyto signály může okolí vnímat a upozornit na ně. To, že rány na duši se hojí mnohem hůř a pomalu než ty na těle, je, bohužel známý fakt," varuje doktor Sedmík.
Jan Janula