Léčba květy, aneb jak mohou okvětní lístky prospět našemu zdraví

Víte, proč si pořizujeme květiny v obchodech, trháme právě rozkvetlé luční kvítky a po zimě se nemůžeme dočkat té úplně první květiny?

Protože pobyt v přírodě a navíc na čerstvém vzduchu mezi květinami osvěží a dodá energii i dobrou náladu. Uklidňující prostředí, uvolňující vůně a síla přírody je to, co na nás tak blahodárně působí. Jednoduše se snažíme přinést si kus přírody i k nám domů. Květiny a stromy mají zkrátka na naše zdraví příznivý vliv. Nejrůznější krémy a hojící mastičky vyráběné z květin zná asi každý. Věděli jste ale, že léčit mohou i samotné květy rostlin nebo stromů, respektive jejich okvětní lístky? Stačí je jen utrhnout v ten pravý čas a zpracovat v souladu s přírodou. Seznamte se s postupem výroby a několika základními květinami i jejich vlivem na náš organismus.

Řepík lékařský, čekanka obecná, klematis, hořec, netýkavka, zimolez nebo sporýš je jen několik málo z nich. Celkem totiž existuje 38 květů, z nichž lze správným zpracováním získat vonné esence, které pak našemu tělu dodají harmonii a psychické i fyzické zdraví.

Postup výroby květových esencí

Byl to v minulém století doktor Edward Bach, který v rostlinách a květech objevil energii a popsal 38 květů s přesnými účinky na lidský organismus. Esence jsou totiž vyráběny z volně rostoucích planých květů, které se vždy sbírají v plném květu. Následně se nechá květ vyluhovat na slunci ve skleněné nádobě s čirou vodou. Tato fáze trvá zhruba 3 – 4 hodiny, po té se z nádoby květy vyjmou a přefiltrovaná tekutina se ještě konzervuje bio koňakem.

Jaký květ na jaké problémy

Ačkoli se řada lidí může obávat, že špatně zvolí květovou esenci, je tento strach téměř nepodstatný. Květové esence fungují na principu doplnění chybějícího, vyrovnání tlaků a nalezení rovnováhy a harmonie (např. Bio-Bachovky). Mohou tedy jen doplnit, nikdy člověku neuberou či ho nerozhodí nebo neznejistí.

Není ale v žádném případě na škodu vědět, která květina jak a v které oblasti pomůže. Přinášíme proto malý přehled:

Řepík lékařský – přetvářka

Topol osika – strach

Buk lesní – kritika

Rožec – pochybovačnost

Slíva třešňová – neovládnutí se

Čekanka – manipulace

Bílá lesní réva – zasněnost

Hořec – neúspěch

Vřes – upovídanost

Oliva – únava

Červený kaštan – strach o druhé

Sporýš – přehnaná ambicióznost

Tyto esence pak pomáhají bojovat s nejrůznějšími psychickými potížemi, a protože problém je třeba řešit od jeho podstaty – zevnitř, je přesně takové i jejich užívání. Jednoduše je jen kápneme do nápoje a vypijeme.

V čem květové esence pomohou

Základem správného efektu esencí je zamyšlení se sami nad sebou, nad našimi obavami, strachy, i nad tím, co nás v nejbližší době čeká. Obecně lze říct, že pomohou téměř s jakýmkoli problém, obavou nebo strachem, depresí, vyčerpáním nebo i s nízkou sebedůvěru a při problémech s koncentrací.

Kde se květové esence vzaly? To, že příroda v určitém smyslu odpovídá lidské duši, věděl už v minulém století doktor Edward Bach. Stal se totiž prvním, kdo zjistil, že v rostlinách se skrývají vibrace, které odpovídají vibracím lidské duše a jejím pocitům a emocím, a tedy, že použití správných rostlin dokáže navodit ztracenou rovnováhu a klid. Jeho zkoumání přírody následně přineslo objev 38 květových esencí, které dokážou dostat psychiku do rovnováhy a tím přispějí i k celkovému zdraví.

Sdílejte článek
Štítky zdraví květ rostliny příroda květiny okvětní lístek esence léčba květy

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.