Léčba rakoviny: Lidé věří i kdejakým bludům

Člověk v nouzi se stébla chytá. Nemocní proto věří i různým nesmyslům.

Předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček varuje před neprověřenými radami a radí hledat informace jen u odborníků nebo v jimi garantovaných materiálech. Mezi nejhledanějšími frázemi na internetu k tématu rakoviny je podle analýzy, kterou provedl internetový onkologický rozcestník onkoportal.cz, i řada mýtů. Tzv. našeptávač, který nabídne po napsání prvního slova nejčastěji hledaná spojení, ukáže například to, že rakovinu způsobuje mamograf či že se léčí sama.

"Řada pseudoodborníků bez příslušného vzdělání pochopila, že mohou na lidském neštěstí vydělat. Zvlášť přes internet radí neověřené metody léčby a prevence, včetně potravinových doplňků, které neprošly klinickými studiemi. Pacienti, kteří se na ně spolehnou, ztrácejí drahocenný čas, který by mohli věnovat standardní léčbě," uvedl Vorlíček.

Ročně zjistí lékaři v Česku téměř 80 tisíc nových případů rakoviny, 27 tisíc pacientů zemře, na celém světě jich zemře každý rok osm milionů.

Loni byl při vyhledávání na internetu největší zájem o rakovinu prsu, plic, střeva, kůže a o příznaky rakoviny. Vrchol zájmu byl v květnu v souvislosti s americkou herečkou Angelinou Jolie, která si v té době dala kvůli obavě z nádoru odstranit oba prsy.

Zdroj: ČTK

Podobné články

Sdílejte článek
Štítky rakovina Česko Internet Angelina Jolieová Jiří Vorlíček

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.