Lepším člověkem snadno a rychle? Stačí více číst!

Trávit svůj volný čas se zajímavou knihou je v dnešní online době pro mnoho lidí tak trochu ztráta času, protože proč se zdržovat čtením čtyř set stránkové knihy, když za necelé dvě hodiny lze ten samý příběh zhlédnout v televizi? Odpověď je jednoduchá – kniha má nespočet benefitů, které z nás dokáží udělat lepšího člověka!

Čtení nejenom tříbí mysl, rozšiřuje obzory či redukuje stres, ale zlepšuje i schopnost empatie a podporuje vzájemné porozumění. Už jen proto se do knihy čas od času stojí za to začíst – a kdy jindy než teď, když léto a dobrá kniha jednoduše patří k sobě.

Jak vám tedy může čtení prospět?

Redukuje stres

Nezáleží na tom, kolik stresu máte v práci, ve svých osobních vztazích či s jakými starostmi se každý den setkáváte, protože pokud se ponoříte do poutavého příběhu, všechno jako by najednou zmizelo. Dobře napsaná kniha má totiž moc přenést člověka do úplně jiného světa, nechat mu zapomenout na každodenní problémy a alespoň na chvíli zmírnit napětí. Navíc bylo i vědecky prokázáno, že pouhých 6 minut čtení denně může snížit hladinu stresu až o dvě třetiny.

Učí zdarma novým znalostem

Všechno, co čtete, „naplní“ vaši hlavu novými kousky informací a je vzrušující, že nikdy nevíte, kdy se vám tyto ústřižky budou hodit. Čím více znalostí totiž máte, tím jednodušší pro vás bude řešit jakoukoliv výzvu, které budete muset čelit. Navíc pokud čtete, rozšiřujete si slovní zásobu, která je důležitá pro každodenní komunikaci. Situace, kdy se nedokážete vyjádřit, kdy hledáte vhodná slova, budou ty tam.

Udržuje zdravou paměť

Věděli jste, že mozek je sval, a stejně jako ostatní svaly v těle bez pravidelného cvičení přestane fungovat, jak má? A právě čtení, jakožto kognitivní aktivita, která stimuluje mozek, je skvělým trenérem. Na rozdíl od rychlého čtení příspěvků na sociálních sítích vyžaduje četba knihy zapamatování si množství informací o tom, co jsme právě přečetli. Tímto způsobem vznikají nová nervová spojení, zároveň se posilují ta stávající a to vše napomáhá k udržování zdravé paměti.

Zlepšuje koncentraci

Ve světě get-it-all-now je snadné být neustále rozptylován nejnovějšími příspěvky na Facebooku a Instagramu, při plnění pracovních úkolů zároveň chatovat s přáteli, odepisovat na e-maily či sledovat nejnovější dění na internetu. Pokud ale čtete knihu, celá vaše pozornost je zaměřena na příběh - zbytek světa prostě odpadne a vy se můžete ponořit do každého detailu, a právě tím trénujete tělo, abyste se vyhnuli rozptýlení a naučili se soustředit.

Zlepšuje empatii a podporuje vzájemné porozumění

Čtení knih z vás může udělat empatičtější bytost. Naučí vás totiž vidět svět z mnoha úhlů pohledu a sympatizovat s emocemi postav, ponořit se do myšlenek a posílit schopnost porozumět pocitům, a tím se lépe vcítit do druhých lidí!

Spojuje i zdánlivě nespojitelné

Najít ve svém okolí spřízněnou duši, s kterou byste měli stejný vkus na knihy a mohli si promluvit o tom, co právě čtete nebo jaký z toho máte pocit, je mnohdy těžké, ale ne nemožné. V poslední době u nás totiž začaly vznikat čtenářské kluby, kde najdete řadu knihomolů ze všech koutů Česka, kteří aktuálně čtou nebo četli stejnou knihu a mají stejnou chuť o ní diskutovat.

-jk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.