Melatonin pro plnohodnotný spánek
Odedávna řídí náš životní rytmus východ a západ slunce, v posledních letech však tento fakt přestáváme brát v úvahu. Přehlížíme signály našich biologických hodin, žijeme často v zajetí začátku a konce pracovní doby, termínů, schůzek, porad a nespočtu dalších úkolů. Podlehli jsme rychlému tempu moderní doby a vzali jsme životní rytmus do svých vlastních rukou. Dny jsme si uměle prodloužili a noci zkrátili. A ukázal se tu neočekávaný fenomén – stále více
Zdravotní rizika nedostatku spánku
Vyčerpanost organismu zapříčiněná deficitem spánku je náporem na naši fyzickou schránku a může vyústit až do onemocnění srdce a cév – odrazí se na zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence. Může také ohrozit metabolismus, hospodaření s cukry a způsobit tak pro-diabetický stav a obezitu.
Dlouhodobý nedostatek spánku či jeho snížená kvalita jsou stejně náporem na naši nervovou soustavu i náš mozek, mohou negativně ovlivnit rozumové funkce včetně paměťových schopností či schopností zpracovávat informace.
Při spánkovém deficitu může dojít časem k nabourání vnitřní rovnováhy organismu a následně k poškození jeho obranných schopností, oslabení imunitního systému a tím ke snížení odolnosti organismu vůči virovým či bakteriálním infekcím ...
V práci vede deficit spánku většinou k nižším a méně kvalitním výkonům, pro sníženou bdělost a menší postřeh zapříčiňuje vyšší nehodovost a pravděpodobnost chyb, v mezilidských vztazích se častěji vyskytují konfliktní situace. Odstranění poruch spánku a účinné předcházení nespavosti mají proto mimořádný význam.
Renesance přírodních forem ovlivňování nespavosti
Naši předkové respektovali střídání dne a noci. Řídili se přírodními biorytmy, které jsou naprogramovány na střídání bdění a spánku, a pokud přece potřebovali organismu pomoci navodit kvalitní spánek, využívali také magickou moc bylinek s uklidňujícím účinkem: například kozlíku (Valeriana officinalis), chmele, mučenky a šanty či kombinace těchto bylin, které pomáhaly spolehlivě a bezpečně navodit harmonický spánek. A návrat k těmto tradičním přirozeným posilovačům spánku, které nemají návykové účinky a pomáhají zvládnout problém bez nutnosti užívat léky na spaní, hlásí i dnešní farmaceutický průmysl. Takovými jsou například i bylinné přípravky kanadského výrobce přírodních vitamínů Jamieson Laboratories Ltd. – výtažek z kořene kozlíku v přípravku Jamieson Valeriana či výtažky 4 bylin – kozlíku, chmele, mučenky a šanty v přípravku Jamieson Relax a spánek. V posledních letech si získala pozornost výzkumníků další přírodní látka, MELATONIN, nazývaný také hormon spánku, který je stejně vhodnou alternativou proti nespavosti. Dostupný je například v přípravcích Jamieson Melatonin 1 mg v rychle rozpustných tabletách pod jazyk nebo Jamieson Melatonin 1 mg sprej a lze jej označit doslova za triumf vlastního firemního výzkumu a vývoje firmy Jamieson.
Bylinné přípravky pro dobrý spánek Zdroj: archiv Jamieson
S příchodem večera uvolněte tělo a mysl
Melatonin je látka produkovaná mozkem nejen u lidí, ale i u zvířat. Jeho vylučování je podmíněno zejména přirozeným úbytkem denního světla. Syntéza melatoninu probíhá ve tmě a tak jeho hladina v organismu logicky narůstá hlavně v noci. Pro zdravý, nerušený spánek je melatonin nenahraditelný. Výška hladiny melatoninu dosahuje svého vrcholu ráno kolem třetí hodiny.
Co je nespavost?
Podle Světové zdravotnické organizace je nespavost (insomnie) porucha spánku definována jako stav problematického usínání (více než 30 minut), opakovaného nočního buzení (více než 3x za noc), předčasného ranního probouzení se bez schopnosti opět usnout (a to více než 3x týdně během času delšího než 1 měsíc).
Jak si zajistit dostatek melatoninu?
Nejlepší je zvýšit si jeho hladinu přirozeně tak, že se v noci vystavíme úplné tmě – pouze tak organismus dostatečně připravíme na spánkový metabolismus. Večer před spaním se doporučuje užít 1 mg melatoninu v rychlorozpustných tabletách a při předčasném nočním probuzení je vhodné použít 1 střik melatoninu ve spreji, který se vstřebává prostřednictvím ústní sliznice. Aplikuje se rychle a pohodlně, v noci se tak nemusíme rozptylovat jeho zapíjením vodou. Klinické studie potvrdily, že zvyšuje ospalost, pomáhá rychleji usnout, zajistit klidný spánek, snížit neklid a v neposlední řadě zvrátit denní únavu. Pomáhá nám probudit se svěží a cítit se plný energie během celého dne. Melatonin se doporučuje také pro seniory, protože jeho produkce v organismu, tak jako produkce koenzymu Q10, vitaminu B12 či kolagenu s věkem klesá. Vhodný je i pro lidi, kteří pracují v noci či cestují do zemí se značným časovým posunem (jet lag).
Při jeho užívání více než měsíc nebo při potřebě vyšších dávek, je vhodné poradit se s lékařem. Ten důkladně zná náš zdravotní stav a navrhne nejvhodnější způsob jeho suplementace v zájmu našeho zdraví.
Zrádné hormonální změny
Studie zveřejněná v časopise Journal of American Medical Association uvádí, že u mužů nad 50 let se v noci zvyšuje hladina stresového hormonu kortizol, který narušuje spánek, a podle americké National Sleep Foundation problémy se spánkem má stejně 61 procent žen v menopauze.
S dobrým spánkem vám pomůže melatonin Zdroj: archiv Jamieson
Rady pro zdravý noční spánek
Vytvořme si pro spánek optimální podmínky respektující náš přirozený biorytmus! Pro plnohodnotný spánek je třeba uvolnit se, lehat si v klidu, ve tmě, bez vnějších vzruchů. Naše vnitřní hodiny může narušit i malý světelný paprsek. Pokud se rozsvítí v ložnici světlo, přeruší se tvorba melatoninu, a to až na 2 hodiny! Dokonce i nejmenší záře z radiobudíku může na spánek působit rušivě. Nezapomeňme včas zavřít dveře do ložnice a zhasnout noční světlo. V noci nezapínejme žádné osvětlení, a to ani tehdy, když musíme jít na toaletu. Vhodné je odstranit z ložnice televizor, je příliš stimulující pro mozek, záření brání rychlému usínání.
Pozor na elektromagnetické pole v ložnici!
Elektromagnetické pole může narušit činnost epifýzy a tím i produkci melatoninu. Může mít rovněž další negativní účinky: elektromagnetické pole wifi a GSM telefonu přímo narušuje elektromagnetické pole mozku ve spánku.