Zdraví a nemoci

13. března 2018 10:00

Anna Kopečková

Nadáváte (občas) sprostě? Můžete tím prospět svému zdraví!

Od útlého mládí nás učí, abychom neříkali sprostá slova. Přesto se často stává, že pronášíme nevhodná slova v nevhodné chvíli. Jsou ovšem chvíle, kde takový „úlet" může být užitečný pro naše zdraví, píše italský deník Corriere della Sera.

Komu se nestalo, že si ukopl palec o nábytek? Nikoli náhodou bolest poleví, když si zanadáváme. Vědci z Keelské univerzity ve Velké Británii měřili účinky nadávání na toleranci bolesti a zjistili, že většinou dokážeme snášet bolest, když jsme vulgární.

Proč? Každá nadávka totiž posílá zprávu do oblasti amygdaly v mozku: nejsou to samotné nadávky, které mají takovou moc, ale citová a fyzická reakce, která vzniká při jejich vyslovování, co nám dává tu dávku energie, jež nám v takové chvíli prospěje.

Při namáhavém tréninku proklínáte svého instruktora: jestliže tak činíte nahlas, může to příznivě ovlivnit vaši výkonnost, uvádí se ve výzkumu Keelské univerzity. Ten zároveň zjistil, že kdo nadává nahlas, zvyšuje si výkonnost o dvě až čtyři procenta a sílu o osm procent ve srovnání s tím, kdo má ústa zavřená. Vědci soudí, že když trpíme potichu, myslíme jenom na to, jak je trénink těžký a únavný, zatímco nadávání nahlas odvádí pozornost a umožňuje lépe pracovat.

Uvolněte se, prosím!

Nadávání může posloužit i jako účinné emotivní uvolnění, zvláště při hněvu a frustraci. Používání slov, která nejsou vhodná a slušná, může mít velmi uvolňující účinek. Sprostá slova člověk obvykle vyslovuje při hněvu a frustraci a zapojuje do toho celé tělo. Když zuříme, aniž bychom nadávali, stres se neuvolňuje. Když naopak nadáváme, zapojujeme celé tělo a emoce: uvolnění je úplné a ulevuje od stresu.

Čím víc sprostých slov znáš...

Mohli bychom si myslet, že časté užívání sprostých slov může být známkou omezených vyjadřovacích schopností, ale studie zveřejněná na stránkách časopisu Language Sciences ukazuje, že je tomu ve skutečnosti naopak. Vědci analyzovali skupinu 43 mužů a žen, kteří měli během jedné minuty říci co nejvíce sprostých slov. Pak měli jmenovat za stejný časový úsek co nejvíce zvířat. Vědci zjistili, že čím více byl účastník studie schopen říci sprostých slov, tím širší byla jeho slovní zásoba.

Nadávání jako známka upřímnosti

Nadávání může působit dojmem, že jsme upřímní. Jestliže jsme v pozitivním, přátelském prostředí, zdáme se být čestní, autentičtí a asertivní, přestože nadávání je formou hrubého, nekontrolovaného a instinktivního vyjadřování. Nedávná studie ukázala, že vulgárnost je spojena s nefalšovanými pocity a emocemi v sociálních interakcích. A to znamená, že ten, kdo nadává, je zřejmě i upřímnější.

Zdroj: ČTK

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.