zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejsou rovnátka, jako rovnátka: Opravdu musíte mít pusu plnou drátů?

Nejsou rovnátka, jako rovnátka
Autor: iStock Nejsou rovnátka, jako rovnátka
Anna Kopečková , Vydáno: 08.09.2021
Krásný úsměv by chtěl mít asi každý, někdy je ale třeba přírodě trochu pomoci. Kdysi byla rovnátka mezi dětmi strašákem, dnes po nich sahají i dospělí. Mít rovné zuby se totiž vyplatí nejen z estetických, ale i zdravotních důvodů. Nošení rovnátek by se proto nemělo oddalovat. Navíc jsou dnešní rovnátka mnohem nenápadnější a v případě drobných korekcí mnohdy stačí jen ta snímatelná. Jak vybrat z množství druhů rovnátek ta pravá? A kolik za ně zaplatíte?

reklama

Rovnátka sice nejsou úplně levná záležitost a jejich nošení může být nepříjemné a zdlouhavé, ale pokud chcete mít vy nebo vaše děti dokonalý úsměv, nejspíš se jim nevyhnete. Koneckonců ani mnohé slavné hvězdy se nenarodily s typickým hollywoodským úsměvem. Zuby si nechával srovnat například Tom Cruise, Emma Watson nosila rovnátka mezi natáčením třetího a čtvrtého dílu ságy o Harrym Potterovi, na začátku kariéry měla plnou pusu kovových zámečků i Angelina Jolie a srovnat zuby museli i oběma princům – Williamovi a Harrymu. Křivé zuby možná zdědili po své babičce, královně Alžbětě, která kdysi také musela nosit rovnátka.

Nechte si poradit

Na úvod je třeba zmínit, že i když máte samozřejmě právo rozhodovat o svém chrupu nebo o chrupu svých dětí sami, měli byste se v první řadě spolehnout na radu odborníka, kterým je zubní lékař. „Léčba rovnátky má přesně stanovený postup, který je potřeba dodržet, aby byla úspěšná a výsledky byly dlouhodobě stabilní. To se týká i volby rovnátek. Ne vždy je například vhodné, aby pacient používal klasická snímatelná rovnátka. To by měl stanovit ortodontista,“ vysvětluje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. V případě, že vám ortodontista možnost snímatelných rovnátek nenabídne, máte se přesto zeptat, jestli by tato možnost pro vás byla vhodná. „Snímatelná jsou totiž i takzvaná neviditelná rovnátka, která ne všichni lékaři svým pacientům nabízejí,“ říká specialistka. 

„Klasická“ snímatelná rovnátka

Klasická snímatelná rovnátka, která nosí děti
Autor: iStock Klasická snímatelná rovnátka, která nosí děti

Mnozí mají z rovnátek strach, přitom ne vždy se hned sahá po fixních rovnátkách. Jsou tu ještě snímatelná neboli vyndávací rovnátka, která se hodí pro přípravnou fázi, než se případně nasadí fixní rovnátka, takzvané zámečky. Některé jednodušší korekce se dají dokonce vyřešit pouze snímatelným aparátem. „Snímatelná rovnátka se dávají také velice často dětem, které mají mléčný či smíšený chrup. Volit je dnes možné mezi dvěma druhy – klasickými deskovými s drátěnými sponkami, nebo neviditelnými. Nosí se buď celý den s vyjímáním pouze na jídlo, nebo se nosí pouze v noci. Postup stanovuje vždy ošetřující ortodontista,“ vysvětluje dentální hygienistka Ing. Kateřina Králová, DiS.

Neviditelná fóliová rovnátka

Neviditelná fóliová rovnátka nejsou na první pohled vidět
Autor: iStock Neviditelná fóliová rovnátka nejsou na první pohled vidět

Výše zmíněná neviditelná fóliová rovnátka, která jsou dnes hodně populární, jsou také snímatelná. „Rovnátka vypadají jako průhledné chrániče zubu, nosí se 20 až 22 hodin denně a na první pohled opravdu nejsou vidět,“ tvrdí Kateřina Králová. Neviditelná rovnátka jsou vhodná pro celou řadu vad a lze je použít u dětí i dospělých. Velice zjednodušeně se dají popsat jako průhledné fólie těsně naléhající na zuby. V praxi se jedna fólie nosí přibližně 10 dní, pak je nutné vyměnit ji za další, která navazuje tam, kde předchozí v narovnávání zubů skončila. „Počet fólií a celková doba léčby se určuje individuálně, ale obvykle je délka léčby podobná jako v případě fixních rovnátek,“ říká Zuzana Heiník Bělová.

Mezi hlavní výhody neviditelných fóliových rovnátek patří estetika, pohodlí při nošení, snadná ústní hygiena a méně časté kontroly u lékaře. Na druhou stranu jsou neviditelná rovnátka ve srovnání s klasickými fixními rovnátky podstatně dražší.

Klasická fixní rovnátka

Současná klasická fixní rovnátka nemusí být tak nápadná
Autor: iStock Současná klasická fixní rovnátka nemusí být tak nápadná

Pacientům se stálým chrupem se nejčastěji dávají fixní rovnátka, díky kterým lze úspěšně řešit většinu ortodontických vad. Používají se i v případě, že je nutné vyrovnat zuby před nasazením korunek nebo můstků. Mohou mít několik podob. „Zámečky mohou být kovové (ocelové) nebo i pozlacené, případně keramické nebo safírové, které jsou také velmi estetické. O zajištění drátku, se starají elastické gumičky, které mohou být různobarevné, anebo lze zvolit nenápadné průhledné provedení. Dají se lepit zvenku zubu (vestibulárně) a zevnitř (orálně),“ popisuje dentální hygienistka.

Nejméně nápadnou variantou fixních rovnátek jsou bílé keramické nebo průhledné safírové zámečky s kovovým drátkem, který může být potažený bílou barvou. Podobně jako v případě neviditelných rovnátek však budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Cena u této varianty bývá o něco vyšší, než kdybyste dali přednost kovovým zámečkům.

Děti si často vybírají různé barvy zámků nebo gumiček, aby pro ně nošení rovnátek bylo snesitelnější
Autor: iStock Děti si často vybírají různé barvy zámků nebo gumiček, aby pro ně nošení rovnátek bylo snesitelnější

Kolik za rovnátka zaplatíte?

Základní otázka, na kterou chce znát odpověď asi každý. Cena rovnátek se odvíjí od náročnosti a délky léčby, je závislá na typu vady a také na tom, zda se léčí jen jedna čelist či obě. Přesně určit nějakou obecnou cenu je tedy dost obtížné. „Ceník rovnátek se mimo to liší i mezi kraji. Rozdíl může být až deset tisíc,“ říká Zuzana Heiník Bělová. Za fixní kovová rovnátka tedy můžete zaplatit přibližně 20 až 40 tisíc korun. V případě keramických 25 až 50 tisíc korun. Neviditelná rovnátka vycházejí na 50 až 100 tisíc korun a neviditelná foliová rovnátka se pohybují v rozmezí 40 až 100 tisíc korun.

Zuby s rovnátky je nutné čistit mnohem pečlivěji
Autor: iStock Zuby s rovnátky je nutné čistit mnohem pečlivěji

Nepodceňujte péči o zuby s rovnátky

Nasazením rovnátek péče o zuby nekončí. Právě naopak. Důležité je věnovat se každý den dentální hygieně víc, než v případě zubů bez rovnátek. „K čištění zubů doporučuji používat především kvalitní kartáček, mezizubní kartáčky, jednosvazkové kartáčky a dále pak přírodní zubní pasty a ústní vody. V případě fixních rovnátek bývají účinné ústní sprchy – irigátory, kterými vypláchnete všechna místa v ústní dutině včetně problematických mezizubních prostor (zejména se jedná o zámečky rovnátek, ortodontické drátky, místa okolo gumiček). Mezizubní kartáček ale používejte alespoň dvakrát denně,“ radí na závěr MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.

Zubařka Kateřina Mourati: Děti s křivými zuby bývají často oběťmi šikany

Zubařka Katerina Mourati: Děti s křivými zuby bývají často oběťmi šikany

Křivé zuby? Jak jim lze předcházet v dětství a jak je řešit v dospělosti

Křivé zuby? Jak jim lze předcházet v dětství a jak je řešit v dospělosti

Zuby jako varovný signál onemocnění

Zuby jako varovný signál nemoci: Bolavý špičák upozorní na žlučník, zuby moudrosti na srdce

 

Nepodceňujte péči o dětské zuby. Kde dělají rodiče největší chyby?

Nepodceňujte péči o dětské zuby. Kde dělají rodiče největší chyby?

reklama

Související témata: rovnátka , křivé zuby , rovnátka cena , rovné zuby

reklama

Přečtěte si také

reklama