zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Zubařka Katerina Mourati: Děti s křivými zuby bývají často oběťmi šikany

Zubařka Kateřina Mourati: Děti s křivými zuby bývají často oběťmi šikany
Autor: archiv Kateřiny Mourati Zubařka Kateřina Mourati: Děti s křivými zuby bývají často oběťmi šikany
anna kopečková , Vydáno: 16.11.2019
Pochází z Řecka, ale dlouhodobě žije v Česku a působí na pražské klinice Dental Office, kde se věnuje ortodoncii. Proč si vybrala právě Českou republiku, s jakými problémy se na ni pacienti nejčastěji obracejí a jak souvisejí zuby s psychikou?

reklama

  • Co vás přivedlo do Česka?

Přijela jsem studovat zubní medicínu, nejprve na Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Specializaci v ortodoncii jsem získala v Praze, na 1. lékařské fakultě UK. Pak jsem začala dělat tady na klinice a už jsem tu zůstala.

  • Dá se v oblasti zubní medicíny hovořit o trendech?

Sledování trendů je čím dál výraznější součástí životního stylu, nejspíš je to i vlivem sociálních médií. Promítá se to i do vývoje ortodoncie. Dřív všechna „cool děcka" nosila rovnátka s barevnými gumičkami. Teď je poptávka po tom, aby rovnátka byla co nejméně viditelná. Ideálně vůbec. Já pracuji s rovnátky od beyli dental.

  • Změnily se za dobu vaší praxe ortodontické problémy, se kterými se na vás pacienti obracejí, nebo jsou stále stejné?

V ortodoncii se nezabýváme mnoha druhy problémů a diagnóz, jako je tomu v klasické stomatologii. V poslední době je velmi časté interdisciplinární propojování, ve kterém se kombinuje více oborů zubního lékařství, implantologie, protetika, parodontologie apod. Při těchto kombinovaných léčbách je velmi důležitá úzká spolupráce odborníků a dobré načasování.

  • Pocházíte z Řecka, řešila jste ve vaší domovině jiné problémy než nyní v Čechách? Liší se ortodontické problémy v jednotlivých zemích?

Hlavním zájmem všech pacientů je estetika, která je také primárním důvodem, proč se lidé rozhodnou navštívit kliniku. Pacienti řeší vzhled zubů a to, jak působí na ostatní. To platí pro Řecko i pro Českou republiku.

  • Na základě čeho lidem doporučujete neviditelná rovnátka?

Právě proto, že jsou teď v módě, si o ně pacienti často říkají sami. Hlavně dospělí. Dělají si dopředu rešerše a většinou přesně vědí, co chtějí. I když to samozřejmě neznamená, že metoda, kterou si přejí, pro ně nutně bude ta pravá. Existují složitější případy, které vyžadují odlišné metody léčby.

  • Existuje spojení mezi zuby a psychickým zdravím?

Rozhodně, a začíná to už ve velmi nízkém věku. Děti umějí být kruté. Nevědí, že když si z někoho dělají legraci, můžou mu psychicky uškodit. A často jsou oběťmi šikany právě děti s křivými zuby nebo předkusem. Puberťáci k nám pak chodí s tím, že se stydí usmát, a dospělí říkají, že se radši usmívat úplně přestali. Výzkumy potvrzují, že se lidé po srovnání zubů opravdu smějí víc. My to vlastně vidíme i na fotkách pacientů před a po: na konci léčby se usmívají přirozeněji než na začátku.

  • Co dokáže vykouzlit úsměv vám?

Slunečný den, ten zaručeně!

Anna Kopečková

reklama

Související témata: neviditelná rovnátka , křivé zuby , předkus , jak srovnat zuby , ortodoncie , dětská šikana

reklama

Přečtěte si také

reklama