Zdraví a nemoci

16. listopadu 2019 06:00

Anna Kopečková

Zubařka Katerina Mourati: Děti s křivými zuby bývají často oběťmi šikany

Pochází z Řecka, ale dlouhodobě žije v Česku a působí na pražské klinice Dental Office, kde se věnuje ortodoncii. Proč si vybrala právě Českou republiku, s jakými problémy se na ni pacienti nejčastěji obracejí a jak souvisejí zuby s psychikou?

  • Co vás přivedlo do Česka?

Přijela jsem studovat zubní medicínu, nejprve na Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Specializaci v ortodoncii jsem získala v Praze, na 1. lékařské fakultě UK. Pak jsem začala dělat tady na klinice a už jsem tu zůstala.

  • Dá se v oblasti zubní medicíny hovořit o trendech?

Sledování trendů je čím dál výraznější součástí životního stylu, nejspíš je to i vlivem sociálních médií. Promítá se to i do vývoje ortodoncie. Dřív všechna „cool děcka" nosila rovnátka s barevnými gumičkami. Teď je poptávka po tom, aby rovnátka byla co nejméně viditelná. Ideálně vůbec. Já pracuji s rovnátky od beyli dental.

  • Změnily se za dobu vaší praxe ortodontické problémy, se kterými se na vás pacienti obracejí, nebo jsou stále stejné?

V ortodoncii se nezabýváme mnoha druhy problémů a diagnóz, jako je tomu v klasické stomatologii. V poslední době je velmi časté interdisciplinární propojování, ve kterém se kombinuje více oborů zubního lékařství, implantologie, protetika, parodontologie apod. Při těchto kombinovaných léčbách je velmi důležitá úzká spolupráce odborníků a dobré načasování.

  • Pocházíte z Řecka, řešila jste ve vaší domovině jiné problémy než nyní v Čechách? Liší se ortodontické problémy v jednotlivých zemích?

Hlavním zájmem všech pacientů je estetika, která je také primárním důvodem, proč se lidé rozhodnou navštívit kliniku. Pacienti řeší vzhled zubů a to, jak působí na ostatní. To platí pro Řecko i pro Českou republiku.

  • Na základě čeho lidem doporučujete neviditelná rovnátka?

Právě proto, že jsou teď v módě, si o ně pacienti často říkají sami. Hlavně dospělí. Dělají si dopředu rešerše a většinou přesně vědí, co chtějí. I když to samozřejmě neznamená, že metoda, kterou si přejí, pro ně nutně bude ta pravá. Existují složitější případy, které vyžadují odlišné metody léčby.

  • Existuje spojení mezi zuby a psychickým zdravím?

Rozhodně, a začíná to už ve velmi nízkém věku. Děti umějí být kruté. Nevědí, že když si z někoho dělají legraci, můžou mu psychicky uškodit. A často jsou oběťmi šikany právě děti s křivými zuby nebo předkusem. Puberťáci k nám pak chodí s tím, že se stydí usmát, a dospělí říkají, že se radši usmívat úplně přestali. Výzkumy potvrzují, že se lidé po srovnání zubů opravdu smějí víc. My to vlastně vidíme i na fotkách pacientů před a po: na konci léčby se usmívají přirozeněji než na začátku.

  • Co dokáže vykouzlit úsměv vám?

Slunečný den, ten zaručeně!

Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.