Zuby jako varovný signál nemoci: Bolavý špičák upozorní na žlučník, zuby moudrosti na srdce
Každá bolest má svůj důvod a nejinak je tomu u bolesti zubů. Dokonce i ta nejmenší zubní indispozice může být signálem začínající dysfunkce nějakého orgánu nebo části organismu. Opravdu orgány dokážou promlouvat skrz zuby?
Zuby dokážou vysílat varovné signály
O tom, že nemocné orgány v těle mohou nepříznivě působit na stav zubů, není pochyb. Otázkou spíš je, do jaké míry. „Nemyslím si, že se dá na zuby v tomto směru stoprocentně spolehnout, avšak například při krevních onemocněních je často pozorováno krvácení z dásní či popraskané ústní koutky. U onemocnění trávicího traktu zase bývá různě zbarvený povlak jazyka, vznikají afty a signálem bývá i zápach z úst,“ tvrdí MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.
Dejte si pozor na trhání zubů
Úzkou spojitost mezi vnitřními orgány a zuby vidí zejména alternativní medicína. „Čínská medicína třeba říká, že při vytržení zubu dochází zároveň k oslabení orgánu, který je k zubu přiřazen. Pokud je tedy nutné zub pro jeho špatný stav vytrhnout, měl by se pak člověk o to více zaměřit na posílení příslušného orgánu – například vhodnou stravou,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová.
Bolest řezáků signalizuje zánět ledvin či prostaty
Věříte-li tomu, že zuby skutečně dokážou signalizovat různá onemocnění, zpozorněte v případě, že vás začnou trápit řezáky. Bolest řezáků horní a dolní čelisti může naznačovat, že se v těle rozvíjí bakteriální zánět ledvin, močového měchýře či zánět středního ucha.
Špičáky souvisí se žlučníkem a očima
Pokud pociťujete dlouhodobou bolest špičáků, je dost možné, že trpíte žloutenkou typu A, B nebo C. Alternativní medicína uvádí spojitost také s akutním zánětem žlučníku. Jestliže se bolest objevuje v zubech mezi stoličkami a špičáky, může jít o nerovnováhu střevní mikroflóry, zápal plic nebo kolitidu. Obecně jsou špičáky velmi specifické zuby, které jsou hojně spojené s očním systémem. Říká se jim oční zuby, protože když rostou, bolest může vystřelovat až do očí.
Šestky se ozývají při potížích se štítnou žlázou
Bolest v dolních šestkách může být projevem arteriosklerózy a jiných problémů s cévami nebo tepnami. Oproti tomu horní šestky upozorňují na možný zánět lícních dutin, mandlí, onemocnění hrtanu, prsních žláz, na potíže se štítnou žlázou či na zánět vaječníků a sleziny. Při bolesti horních šestek může jít také o zánět nosních dutin a hltanu.
Osmičky hlásí problémy se srdcem
Jestliže vás dlouhodobě trápí osmičky neboli zuby moudrosti, jde o signál vysílaný přímo od srdce – a to doslova. V osmičkách se totiž zrcadlí kardiovaskulární potíže.
Trápí vás dolní stolička? Zaměřte se na střeva
Ačkoliv pro to neexistuje odborný průzkum, v praxi se poměrně často stává, že při déletrvajícím onemocnění tlustého střeva se to nepříznivě projeví na dolní stoličce. V úvahu přichází i anémie, žaludeční vředy či chronický zánět slinivky. Zubní lékařka MDDr. Jana Karbusická k tomu však dodává, že to neplatí paušálně. „Bolavý či jinak nemocný zub nemusí být vždy předzvěstí onemocnění nebo špatného orgánu. Navíc to může fungovat i obráceně. Například při některých kožních, očních či revmatologických onemocněních se pátrá po ložiscích zánětu v ústech, která by tyto nemoci mohla způsobit,“ říká zubní lékařka a na závěr dodává, že zdraví chrupu a celého těla závisí na tom, jak se o ně staráme a především na našem celkovém životním stylu.