Problematické zuby moudrosti: Mohou hodně potrápit, ale často se trhají zbytečně

Zuby moudrosti neboli osmičky jsou třetí stoličky a dříve nebo později potrápí skoro každého člověka. V minulosti měly pro člověka důležitou funkci, v moderní době jsou mnoha lidem spíš pro zlost. Když se klubou, často to bolí, kvůli špatné poloze v ústech se dost kazí a problematické může být i jejich vytrhávání. Otázka je, zda bychom si je měli nechávat, nebo je lepší je preventivně vytrhnout.

Zuby moudrosti neboli osmičky jsou třetí stoličky a dříve nebo později potrápí skoro každého člověka. Začínají se prořezávat v pozdějším věku, nejčastěji mezi 15 a 20 lety, od toho také lidové označení zuby moudrosti. Osmičky se jim pak říká, protože jsou osmým zubem (a zároveň posledním zubem) v ústním oblouku.

Před nástupem moderní stomatologie byly mnohdy osmičky pro lidi velkou záchranou, protože se začaly klubat v době, kdy často kvůli špatné hygieně byl druhý chrup již pryč. A třetí stoličky (osmičky) tak přišly více než vhod. V minulosti měly osmičky tedy svou funkci. Naši předci měli také mohutnější stavbu čelisti a třetí stoličky se jim pohodlně vešly do zubního oblouku. S fylogenetickým vývojem ale došlo ke změně velikosti lebky a nyní nám tyto zuby spíše překážejí a jsou spíš zdrojem trápení než užitku. Způsobují bolest při klubání, často se kvůli špatné poloze kazí. Jejich vytrhávání je navíc kvůli atypickému tvaru i zahnutým kořenům noční můrou mnoha lidí. Obecně bývá větší problém se spodními osmičkami než s horními.

Velký problém: kazivost

Kvůli své „osmičkové“ poloze jsou zuby moudrosti velmi těžko dosažitelné při čištění kartáčkem a často na nich zůstanou zbytky jídla a zuby se tak rychleji kazí. Často se také neprořezají úplně a dáseň okolo zubu pak brání pečlivému vyčištění nebo jsou těsně natlačené na sousední stoličky. Mohou tak způsobovat i častější záněty a zápach z úst.

Při čištění proto mějte nejlépe kartáček s menší hlavou, se kterou se dostanete i na špatně dostupná místa v ústech. Správné a pravidelné čištění je nejlepší prevence, jak si zajistit co nejdelší životnost těchto zubů.

Další časté problémy jsou záněty v okolí částečně prořezaných zubů moudrosti. Mohou být lokální, ale také se mohou šířit do vzdálenějších částí hlavy a krku a v tu chvíli už může jít i o život. Druhou nejčastější komplikací je velmi bolestivý zánět nervu.

5 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB PŘI ČIŠTĚNÍ ZUBŮ. NEDĚLÁTE JE TAKY?

Jak si pomoci od bolesti?

Zuby moudrosti jsou často i symbolem velké bolesti. Jak si doma rychle od bolesti ulevit? Často velmi bolí již zmiňovaný zánět v okolí korunky zubu. Dutinu je dobré vyplachovat ústní vodou s obsahem chlorhexidinu a místo dobře čistit. Pokud se však stav do dvou dnů nelepší, je nutné zajít k lékaři, aby posoudil vhodnou léčbu. Pokud je bolest od zubního kazu či zánětu nervu, pomůže jen vytržení zubu.

Trhat či netrhat?

Častou otázkou je, zda si zuby moudrosti nechat, nebo je preventivně vytrhnout. Je to velmi individuální a měl by rozhodnout lékař. „Já osobně jsem dost konzervativní a extrakci doporučuji, jen když je to opravdu potřeba. Pokud je pacient schopen si dobře čistit chrup a zuby mu nepřekážejí, nevidím důvod je trhat,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek. Vytrhnout by se zuby moudrosti měly určitě v případě, že jsou špatně založené, tedy ještě dřív, než se začnou klubat na povrch, tedy nejpozději v 15–16 letech. Lze to odhalit při preventivních prohlídkách pomocí rentgenových snímků a zuby se pak vyjmou pomocí drobného chirurgického zákroku.

Trhání by nemělo bolet

Pokud již nastal čas na odstranění osmiček, tak extrakce standardně probíhají v lokálním umrtvení. „Často se vytrhávají horní i dolní osmička naráz. Samotný výkon pak hodně závisí na poloze zubu v ústech a je na lékaři, jakou použije strategii. Každopádně by výkon neměl být nikdy bolestivý. Alespoň ne po dobu extrakce. Výkon může trvat 15 minut, ale někdy klidně i hodinu," uzavírá MDDr. Ondřej Šrámek.

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.