ONLINE CHAT: Ptejte se odbornice na dentální hygienu Aleny Jirkovské, DiS.

Ačkoli v zahraničí je využívání služeb profesionální dentální hygieny velmi rozšířené, většina Čechů považuje za dostačující prohlídky u zubního lékaře. Někteří se zbytečně bojí, že péče zubní hygienistky bolí, jiní si ji chybně spojují výhradně s estetickým efektem.

Mnozí lidé si také myslí, že zubař a dentální hygienistka dělají se zuby prakticky totéž. Pravdou ovšem je, že se v péči o každého pacienta vzájemně doplňují. Jednoduše řečeno stomatolog řeší zdravotní problémy kolem chrupu, zatímco hygienistka se stará o prevenci a zároveň zubaři pomáhá s léčbou onemocnění v ústech pacienta.

„Zubní lékař v podstatě napravuje následky nesprávné či nedostatečné zubní hygieny. Právě ta totiž bývá příčinou vzniku zubních kazů i dalších zdravotních potíží souvisejících s chrupem a dutinou ústní,“ říká dentální hygienistka Alena Jirkovská z pražského Zubního centra Ořechovka. Problém je v tom, že i když se doma o zuby svědomitě staráte, můžete mít špatnou techniku čištění nebo nevhodný zubní kartáček. Pacienti, kteří přijdou na dentální hygienu poprvé, bývají překvapeni zjištěním, že doma o zuby pečují špatným způsobem. A sami stomatologové říkají, že se jim mnohem lépe pracuje s pacienty, kteří zubní hygienistku pravidelně navštěvují.

Potřebujete poradit, jak se o své zuby doma správně starat? Nevíte, jaký zubní kartáček si vybrat? Potřebujete odstranit zubní kámen nebo uvažujete o bělení zubů? Máte problém se zápachem z úst nebo vás trápí krvácení z dásní či tmavé zabarvení zubů? Poraďte se o tom s odbornicí.

Své otázky můžete psát ZDE.

Jak často byste měli na dentální hygienu docházet, vám předem nikdo neřekne. Frekvence návštěv je totiž individuální, vždy záleží na stavu chrupu, dásní a závěsného aparátu zubů toho kterého pacienta. Přibližný počet návštěv vám doporučí právě až hygienistka s ohledem na to, jaké u vás zjistí problémy například se zubním kamenem, pigmentem, krvácením dásní, zápachem z úst a podobně. Pokud máte zuby a dásně zcela zdravé, je vhodná alespoň jedna návštěva hygienistky každého půl roku.

Nejen čištění, ale i bělení nebo aplikace šperků

Při první návštěvě dentální hygieny můžete počítat s podrobným vyšetřením stavu vašeho chrupu a dásní, včetně zjištění množství plaku či zubního kamene. Dentální hygienistka také zjišťuje, jaké má pacient v této oblasti hygienické návyky, nacvičí s ním správné metody čištění zubů a vybere vhodné dentální pomůcky. Součástí profesionální dentální hygieny je samozřejmě pravidelné a důkladné odstraňování zubního kamene a následné zaleštění povrchu zubů. Proč je to důležité? Protože zubní kámen není pouze estetický problém - je jednou z hlavních příčin vzniku parodontitidy a také častou příčinou zápachu z úst.

K vyhledávaným ošetřením patří také odstraňování pigmentací na zubech, například skvrn od kávy, čaje nebo cigaret s pomocí účinné technologie Air Flow. Dentální hygiena nabízí rovněž aplikaci zubních šperků a oblíbené bělení zubů, o kterém by ovšem měli uvažovat pouze pacienti s dobrou ústní hygienou a s chrupem bez kazů.

Alena Jirkovská, DiS.

Od roku 2012 působí v týmu dentálních hygienistek pražského Zubního centra Ořechovka. Ošetřuje všechny věkové skupiny pacientů. Mimo jiné umí řešit i problémy dentální hygieny u pacientů s parodontitidou, s vysokou kazivostí zubů, s protetickými náhradami. Pečuje rovněž o mnoho pacientů s implantáty. Má bohaté zkušenosti jak s ordinačním, tak s domácím bělením zubů.

Využijte této příležitosti a posílejte už teď své otázky. Dentální hygienistka Alena Jirkovská na ně bude odpovídat ve čtvrtek od 18 do 19 hodin.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.