zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

ONLINE CHAT: Ptejte se odbornice na dentální hygienu Aleny Jirkovské, DiS.

Pokud budete pravidelně navštěvovat dentální hygienistku, nemusíte se návštěvy zubaře bát
Autor: Thinkstock Pokud budete pravidelně navštěvovat dentální hygienistku, nemusíte se návštěvy zubaře bát
anna kopečková , Vydáno: 04.06.2015
Ačkoli v zahraničí je využívání služeb profesionální dentální hygieny velmi rozšířené, většina Čechů považuje za dostačující prohlídky u zubního lékaře. Někteří se zbytečně bojí, že péče zubní hygienistky bolí, jiní si ji chybně spojují výhradně s estetickým efektem.

reklama

Mnozí lidé si také myslí, že zubař a dentální hygienistka dělají se zuby prakticky totéž. Pravdou ovšem je, že se v péči o každého pacienta vzájemně doplňují. Jednoduše řečeno stomatolog řeší zdravotní problémy kolem chrupu, zatímco hygienistka se stará o prevenci a zároveň zubaři pomáhá s léčbou onemocnění v ústech pacienta.

„Zubní lékař v podstatě napravuje následky nesprávné či nedostatečné zubní hygieny. Právě ta totiž bývá příčinou vzniku zubních kazů i dalších zdravotních potíží souvisejících s chrupem a dutinou ústní,“ říká dentální hygienistka Alena Jirkovská z pražského Zubního centra Ořechovka. Problém je v tom, že i když se doma o zuby svědomitě staráte, můžete mít špatnou techniku čištění nebo nevhodný zubní kartáček. Pacienti, kteří přijdou na dentální hygienu poprvé, bývají překvapeni zjištěním, že doma o zuby pečují špatným způsobem. A sami stomatologové říkají, že se jim mnohem lépe pracuje s pacienty, kteří zubní hygienistku pravidelně navštěvují.

Potřebujete poradit, jak se o své zuby doma správně starat? Nevíte, jaký zubní kartáček si vybrat? Potřebujete odstranit zubní kámen nebo uvažujete o bělení zubů? Máte problém se zápachem z úst nebo vás trápí krvácení z dásní či tmavé zabarvení zubů? Poraďte se o tom s odbornicí. 

Své otázky můžete psát ZDE.

Jak často byste měli na dentální hygienu docházet, vám předem nikdo neřekne. Frekvence návštěv je totiž individuální, vždy záleží na stavu chrupu, dásní a závěsného aparátu zubů toho kterého pacienta. Přibližný počet návštěv vám doporučí právě až hygienistka s ohledem na to, jaké u vás zjistí problémy například se zubním kamenem, pigmentem, krvácením dásní, zápachem z úst a podobně. Pokud máte zuby a dásně zcela zdravé, je vhodná alespoň jedna návštěva hygienistky každého půl roku.

Nejen čištění, ale i bělení nebo aplikace šperků

Při první návštěvě dentální hygieny můžete počítat s podrobným vyšetřením stavu vašeho chrupu a dásní, včetně zjištění množství plaku či zubního kamene. Dentální hygienistka také zjišťuje, jaké má pacient v této oblasti hygienické návyky, nacvičí s ním správné metody čištění zubů a vybere vhodné dentální pomůcky. Součástí profesionální dentální hygieny je samozřejmě pravidelné a důkladné odstraňování zubního kamene a následné zaleštění povrchu zubů. Proč je to důležité? Protože zubní kámen není pouze estetický problém - je jednou z hlavních příčin vzniku parodontitidy a také častou příčinou zápachu z úst.

K vyhledávaným ošetřením patří také odstraňování pigmentací na zubech, například skvrn od kávy, čaje nebo cigaret s pomocí účinné technologie Air Flow. Dentální hygiena nabízí rovněž aplikaci zubních šperků a oblíbené bělení zubů, o kterém by ovšem měli uvažovat pouze pacienti s dobrou ústní hygienou a s chrupem bez kazů.

 

Alena_Jirkovská,DiS.  Foto:

 

Alena Jirkovská, DiS.

Od roku 2012 působí v týmu dentálních hygienistek pražského Zubního centra Ořechovka. Ošetřuje všechny věkové skupiny pacientů. Mimo jiné umí řešit i problémy dentální hygieny u pacientů s parodontitidou, s vysokou kazivostí zubů, s protetickými náhradami. Pečuje rovněž o mnoho pacientů s implantáty. Má bohaté zkušenosti jak s ordinačním, tak s domácím bělením zubů.

                                                                                                                                       Využijte této příležitosti a posílejte už teď své otázky. Dentální hygienistka Alena Jirkovská na ně bude odpovídat ve čtvrtek od 18 do 19 hodin.

reklama

Související témata: zuby , dentální hygiena , zubař , bílé zuby , zubní kámen , parodontóza

reklama

Přečtěte si také

reklama