Zdraví a nemoci

8. června 2021 05:55

Anna Kopečková

Pády, otravy, bodnutí i popáleniny. Víte, jak řešit dětské letní úrazy?

Sedačka, schody, trouba, anturie, čisticí prostředky, léky... Na první pohled běžné vybavení domácnosti, ale když k tomu přidáte dítě, může z toho být pěkná patálie. Pokud to skončí jen modřinou nebo odřeným kolenem či loktem, vystačíme si s otřepaným „Než se vdáš, tak se ti to zahojí!“ anebo genderově vyváženějším „Nešikovné maso musí pryč!“ Občas je ale následek vážnější a je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Víte, na co si dát pozor a jak se

Bum! Spadl jako hruška

K nejčastějším dětským úrazům patří pády. „Už malá miminka, která se začnou přetáčet, mohou spadnout. Základním pravidlem je dítě nikdy nenechávat bez dozoru na nějakém zvýšeném místě. I obyčejný gauč je hrozba,“ varuje dětská praktická lékařka MUDr. Alice Povolná. Pozor je nutné dávat také u autosedačky položené třeba na stole. Větší kojenec už ji dokáže pěkně rozhoupat a vajíčko pak může i s dítětem spadnout. Pokud je dítě už pohyblivější, nikdy ho nezapomínejte připoutat v kočárku, i když to je jen na chvíli.

Hlavně pozor na hlavu!

Při každém pádu je dobré kontaktovat svého pediatra, popsat mu, jak k pádu došlo. Lékař pak rozhodne, zda je nutná návštěva například na chirurgii. Malá miminka většinou padají na hlavičku a je velká pravděpodobnost, že dojde k otřesu mozku. Při větším poranění hrozí i riziko krvácení do mozku.

U větších dětí, a to i těch pubertálních, jsou velmi oblíbená odrážedla, kola, brusle, skateboardy nebo koloběžky. Zde je nutné ohlídat, aby dítě nikdy nevyjíždělo bez helmy, a chrániče na lokty, kolena a zápěstí také nejsou k zahození.

Rizikové prázdniny

Počty dětských úrazů jsou v jarních a letních měsících vyšší než ve zbytku roku. „Nejčastější jsou pohmožděniny a zlomeniny, přičemž k nim nejčastěji dochází ve škole, při sportu nebo právě během prázdnin,“ říká Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa. „Nejhorší jsou ale úrazy hlavy a páteře,“ dodává. To potvrzuje i dětská lékařka, která se ve své ordinaci s dětskými úrazy potkává výrazně častěji právě o prázdninách, kdy děti tráví mnoho času venku – šplhají po stromech, lezou na prolézačky, jezdí na kole nebo in-line bruslích, chodí do bazénů, skákají na trampolínách. Ale i doma u bazénu je nutné být stále ve střehu. A takové zahradní jezírko s rybičkami je pro děti velkým, ale pěkně nebezpečným lákadlem.

Popáleniny nemazat!

Na druhém místě co do počtu dětských úrazů jsou popáleniny. Opaření horkou vodou, sáhnutí na vařič, hry se zápalkami, ale také pobyt na ostrém sluníčku jsou pro děti velkým rizikem. A zde platí přímá úměra – čím je dítě menší, tím je pro něj jakékoli popálení větším nebezpečím. U těch nejmenších by se měla volat záchranka vždy. U větších dětí je možné méně závažné popáleniny ošetřit doma – ideální je postižené místo ledovat, klidně i několik desítek minut. Dá se tím zabránit pronikání tepla do hloubky a míra poškození tkání se výrazně zmenší, často až o jeden stupeň! O něco menší efekt má polévání ledovou tekoucí vodou. „Při popáleninách druhého stupně, když se vytvoří puchýřky, nebo při zasažení větších ploch je nutné volat záchranku. To platí i pro malé plošky na rizikových místech, jako je například okolí genitálii či plosky dlaní,“ popisuje MUDr. Alice Povolná.

Uši, pusa, nos – tam všude se dá něco schovat

Děti rády ochutnávají, všude a všechno. To, že léky a čisticí prostředky musí být uskladněny z dosahu dětí, je stará známá věc. Na co se ale často zapomíná a je na to potřeba dát si pozor také, jsou pokojové rostliny. Některé mohou být jedovaté, a proto bychom je měli před dětmi uklidit, případně je z domácnosti úplně vyřadit. A jaké pokojovky to jsou? Třeba takový tchynin jazyk, anturie, brambořík, ale i narcis, difenbachie nebo vánoční hvězda dokážou způsobit hodně obtíží. Pokud zjistíte, že vaše ratolest ochutnala jedovatou rostlinu nebo v domnění, že papá bonbon, dítě snědlo nějaký prášek, okamžitě volejte Toxikologické informační středisko, které zajišťuje nepřetržitou službu po dobu 24 hodin denně (tel.: 224 91 92 93). Podle popisu, kolik a čeho dítě snědlo, rozhodne odborník o dalším postupu, například jestli je nutný výplach žaludku, infuze či jiný zásah.

Obecně také platí, že děti do 3 let věku by si nikdy neměly hrát ani mít ve svém bezprostředním dosahu drobné předměty. „Hrozí zde především nebezpečí vdechnutí nebo spolknutí malého předmětu. Takový burák v plicích je problém, stejně jako spolknutá skleněná kulička nebo kus papíru strčený v nosní dutině nebo v uchu,“ vysvětluje lékařka.

Bodnutí bývají nepříjemná a někdy i nebezpečná

A pak je tu letní hmyz, který může být dost otravný a někdy také umí nepříjemně bodnout. Včelí nebo vosí bodnutí umí být hodně bolestivé, obzvlášť pro děti, naštěstí ale samo o sobě tak nebezpečné není. Pokud dítě bodne včela, je dobré žihadlo nebo jeho část co nejdříve odstranit, protože čím déle je žihadlo v ráně, tím víc jedu se do těla dostane. Dále na postižené místo naneste led, aby se snížil otok, můžete zkusit i potření cibulí nebo octem, případně použijte i nějaké antihistaminikum, které utlumí svědění a otok. V případě, že dojde k bodnutí do úst, jazyka nebo krku a hrozí nebezpečí otoku, snažte se místo chladit například cucáním ledu nebo zmrzlinou a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Stejně tak byste měli neprodleně zamířit k lékaři, pokud dítě utrpí vícečetná bodnutí žihadly. Jiná je situace u dětí, které jsou alergické na hmyzí jed a může je ohrozit i jedno bodnutí. Důležité je tedy mít u sebe stále potřebné léky a podat je dítěti co nejdříve.

Jen jeden prstíček tam strčíme...

Zvídavost a objevování nového je nedílnou součástí dětského světa. Elektrické zásuvky dost často bývají umístěny ve výšce očí lezoucího dítěte, a tak je bezesporu nutné zaslepit všechny zásuvky hned, jak se dítě začne samo pohybovat. Stejně tak je nutné být ve střehu, když si ratolest hraje se šuplíky nebo u dveří. Tato nevinná zábava nemusí vždy končit pouhým skřípnutím prstů a brekem. Může dojít k nehezkým zlomeninám prstů, či dokonce k amputaci.

Nechceme malovat čerta na zeď, ale i dětem se úrazy s trvalými následky stávají, a proto je dobré se zamyslet nad tím, zda dítě pojistit, buď v rámci rodinného životního pojištění, nebo i samostatně. Berte přitom ohled na rostoucí věk dítěte a přizpůsobte ho jeho aktivitám. Čím je totiž dítě aktivnější, samostatnější a zvídavější, tím je pojištění důležitější. Ještě důležitější ale je, aby byli pojištěni rodiče, kteří za potomky a jejich materiální zabezpečení odpovídají.

Sdílejte článek
Štítky léto zdravotnictví úraz otrava popáleniny pády prázdniny popálenina zásuvka žihadlo edém čisticí prostředek Uniqa Insurance Group Eva Svobodová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 10. 2024

Rodinní příslušníci toho dnes mohou mít příliš mnoho a požádají vás o větší pomoc, než jste ochotni poskytnout. Ujistěte se, že jste klidní a soustředění, abyste se mohli rozhodnout, které potíže jsou nejnaléhavější a je třeba je řešit jako první. Nebojte se ostatním sdělit své rozhodnutí. Pokud je to možné, raději poskytněte radu než pomoc. Někdy je to to jediné, co lidé skutečně potřebují.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.