Zdraví a nemoci

16. června 2019 07:30

redakce Prima Zoom

Letní kousance, štípance a bodnutí: Jak poznáte, zda nejsou nebezpečné?

Letní teploty jsou sice příjemné, protože se nemusíte oblékat do 50 vrstev, ale na druhou stranu s sebou přinášejí riziko bodnutí, kousnutí nebo štípance. Od koho? To se leckdy ani nedozvíte. Mohou vás ovšem vyděsit nepříjemné následky. Kdy už byste měli následky kousnutí, štípnutí nebo bodnutí měli řešit s odborníkem?

Lékaři nemají rádi hypochondry, kteří za nimi přijdou s každým pupínkem. Pokud vás ale něco někdy kousne nebo štípne a máte pocit, že to není úplně v pořádku, raději s návštěvou doktora neotálejte. Rychlost léčby totiž může být zásadní i v tomto případě. S čím konkrétně se během letních měsíců můžete setkat?

Bodnutí vosou nebo včelou

Jestliže vás bodne včela nebo vosa, určitě si toho hned všimnete. Bolí to jak čert. Zpočátku se na kůži nemusí nic objevit, ale po několika minutách může místo bodnutí otéct a zarudnout. Ve středu otoku můžete vidět nepatrnou malou bílou značku po vpichu.

Víte-li o sobě, že máte na vosí nebo včelí bodnutí alergii nebo je bodnutí v jazyku, ústech nebo na oční rohovce, postupujte podle pokynů vašeho lékaře a okamžitě vyhledejte odbornou pomoc. U alergika je důležité co nejdříve podat léky, pokud je u sebe má. I když alergičtí nejste, měli byste s tím něco udělat. Pokud vás štípla včela, najdete v rance žihadlo, nebo jeho část. To byste určitě měli odstranit co nejdříve, protože čím déle je žihadlo v ráně, tím víc jedu se do těla dostane. Dále na postižené místo naneste led, aby se snížil otok, můžete zkusit i potření cibulí nebo medem. Případně použijte i nějaké antihistaminikum, které utlumí svědění a otok.

Jak se vyhnout včelím a vosím štípnutím? Obecně platí, že pokud si nebudete tohoto hmyzu všímat, nechá vás na pokoji. Každopádně ale buďte opatrní, když venku konzumujete především něco sladkého. Raději sledujte všechno, co jíte. Vosy i včely rády sedají třeba na jablka. A taky je dobré se vyhnout květinovým vůním, které tento hmyz lákají.

Štípance od komára

Ano, štípanec od komára je obvykle otravný, protože nepříjemně svědí, ale dál už nic nemusíte řešit. U někoho se taky může objevit pupínek naplněný tekutinou s malým puchýřkem uprostřed.

Komáři ale mohou přenášet některé nemoci, např. virus zika a virus západního Nilu, které mohou způsobit příznaky, jako je horečka, vyrážka, bolest kloubů, zčervenání očí apod. Pokud vás kousne komár a vy se následně cítíte divně, malátně a máte některý z výše jmenovaných symptomů, zkontaktujte co nejdříve vašeho lékaře.

Aby se vám štípnutí co nejrychleji zahojilo, snažte se vůbec se neškrábat. Tím se totiž zvyšuje riziko rozvoje infekce. Proti svědění můžete místo potřít levandulovým olejem, rozdrceným listem jitrocele, plátkem citronu, cibule nebo rajčete, případně kostkou ledu. Nebo využijte přípravky z lékárny, například Fenistil gel nebo Hydrocortison.

Jak zabránit tomu, aby si na vás komáři pochutnávali? Vyvarujte se stojatých vod kolem vašeho domova. Právě v těchto oblastech často komáři kladou svá vajíčka. Jestliže rádi chodíte do lesa, používejte dobrý repelent. Doporučuje se také zvýšit příjem česneku a vitamínu B.

Kousance od blech

Není pravda, že blechy psí na člověka nejdou. A usídlit se u vás doma mohou i v případě, že důsledně dbáte na čistotu. Můžete si je třeba přivézt z dovolené nebo je domů zavleče právě váš domácí mazlíček. Mají černou nebo hnědou barvu a jejich tělo je ze stran zploštělé.

Pro blechu je typické, že si na těle vytváří cestičky, takže kousance od blechy se vyskytují obvykle v řadě a zpravidla v oblasti krku, trupu, zad a paží. Objevit je můžete i v okolí kotníků, pod koleny, v ohybech loktů nebo pod prsty. Jsou to malé červené flíčky o průměru zhruba 1 cm s krvavým středem. Samotné štípnutí blechou nebolí, takže ho můžete zpozorovat na těle až po několika hodinách, většinou ale svědí nebo pálí. Štípance byste měli omýt mýdlovou vodou, vydezinfikovat a pokud svědí, přiložit na ně chladivý obklad nebo speciální mast. Do několika hodin by měly samy zmizet.

Kousance od štěnice

Štěnice na člověka útočí především v noci. V klidu ležíte a najednou cítíte několik bodnutí na jednom kousku vašeho těla. Přestože je to velmi nepříjemné, nemělo by to pro vás ze zdravotního hlediska představovat žádný větší problém.

Kousnutí od štěnice vypadají podobně jako od komára, místo je podrážděné a zarudlé, s tmavší tečkou uprostřed. Nejčastěji se vyskytují tam, kde je to pro štěnice snadno dostupné, tedy na krku, pažích a nohou a na místech nezakrytých pyžamem. Štěnice se ale mohou dostat i pod něj. Většina lidí nemá žádnou alergickou reakci, ale mohou se objevit potíže se spánkem, protože vám může připadat, jako by vás štěnice napustily nějakým jedem. Proti svědění se doporučuje máta, levandule nebo černý pepř, aloe vera gel, třezalkový olej, citronová šťáva nebo voda se sodou, v lékárně si můžete koupit steroidní či kalamínový krém.

Horší hrozbou je ovšem fakt, že pokud se jich co nejrychleji nezbavíte, mohou se velmi rychle rozmnožit a zamořit celý byt. A věřte, že deratizace, kterou byste nejspíše museli zvolit, je hodně drahá a nepohodlná.

Co byste ještě měli o štěnicích vědět? Že jejich výskyt nesouvisí s nedostatečnou hygienou nebo nadměrnou špínou. Mohou se ukrývat třeba v nějakém starším nábytku, případně si je můžete přivézt z dovolené. Nebo ani vůbec nemusíte zjistit, odkud se k vám dostaly.

Buďte obezřetní. Jestliže doma uvidíte malé broučky nebo si všimnete na matracích či prostěradlech jejich vedlejšího produktu, červenohnědých krvavých skvrnek, zpozorněte. Pak je důležité zjistit, kde mají své epicentrum. S jejich vymýcením vám mohou pomoci profesionálové.

Kousnutí od klíštěte

Jak už většina z nás jistě zjistila, kousnutí od klíštěte nebolí. Nepříjemné může být až následné zarudnutí. Pokud na sobě objevíte přisáté klíště, prvním krokem je dezinfekce rány a jeho šetrné odstranění. Způsob, který se používal dříve, tedy vytočení klíštěte po nebo proti směru hodinových ručiček, ale není správný. Klíště po zakápnutí dezinfekcí uchopte pinzetou či speciálními kleštičkami a viklavými pohyby jej opatrně vytáhněte z kůže. Dejte pozor, abyste ho nepřetrhli. Místo přisátí poté znovu potřete dezinfekcí. Pokud chcete mít jistotu, zda klíště není infikované, můžete ho poslat do laboratoře. Každopádně je dobré dále sledovat postižené místo a svůj celkový stav, zda se nezačnou objevovat příznaky jednoho ze dvou onemocnění, které klíšťata přenášejí – klíšťové encefalitidy nebo lymeské borreliózy.

Klíšťová encefalitida je onemocnění, u kterého lékaři dokážou zmírňovat příznaky onemocnění, nikoliv však léčit jeho příčinu a nejúčinnější prevencí stále zůstává očkování. První příznaky nakažení encefalitidou se projevují za 7–14 dní. Potíže zpočátku připomínají chřipku a nakažené osoby pociťují slabost, bolest svalů a mají zvýšenou teplotu. Následuje několikadenní klidové období, po němž nastává druhé stadium onemocnění, pro které jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení. Přibližně u 30–60 % případů může mít onemocnění dlouhodobé nebo i trvalé následky a i po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy, nebo dokonce částečnou obrnou.

Vícefázový průběh je typický také pro lymeskou borreliózu, kterou přisáté klíště nakazí člověka za 24 hodin. V rané fázi, tj. během několika dní až tří týdnů po přisátí nakaženého klíštěte, se pacienti potýkají s únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou. U přibližně poloviny nakažených osob se objevuje typická červená skvrna, která může mít vybledlý střed. V druhé fázi borreliózy (několik týdnů až měsíců po nakažení) mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Do třetího stadia se nemoc může dostat až po několika letech od nákazy. Borreliózu lze úspěšně léčit antibiotiky, a pokud je léčba zahájena včas, pacienti zůstávají zcela bez následků.

Kousnutí pavoukem

Tento druh poškození pokožky je poměrně vzácný, ale určitě se stát může. Kousnutí často vypadá jako typické bodnutí hmyzem, leckdy proto může být těžké zjistit, zda ho máte právě od pavouka, pokud ho tedy nenačapáte přímo při činu. Když si toho náhodou všimnete, omyjte si postižené místo mýdlem a vodou. Jestliže se vám zdá, že oblast poranění roste, je neobvykle červená a horká na dotek, nebo máte horečku či bolesti kloubů, zavolejte co nejrychleji lékaře.

Abyste co nejvíce eliminovali možnost kousnutí od pavouka, uklízejte doma a pracujte na zahradě nebo v kůlně raději v dlouhých kalhotách i rukávech. Nebojte se nasadit si na hlavu klobouk a vzít si také rukavice.

Svrab

Co je přesně svrab? Jedná se o napadení parazity, které způsobují mikroskopičtí roztoči, konkrétně zákožka svrabová. Samička klade do zrohovatělé pokožky vajíčka. Svrab se obvykle objevuje jako vyrážka s malými nafouklými puchýřky. Neustále máte potřebu se škrábat, protože vás to intenzivně svědí.

Na vině může být nedostatečná, nebo naopak přehnaná hygiena. Svrab se také přenáší dlouhotrvajícím přímým kontaktem s kůží a je vysoce nakažlivý. Pro správnou diagnózu musíte navštívit lékaře, který vám následně doporučí další postup. Obecně se ale svrab léčí krémy a mastmi s obsahem látek, které zákožky zničí a je důležité, aby byli přeléčeni i ostatní členové domácnosti. Od úporného svědění mohou ulevit antihistaminika či kortikoidy a důsledné promašťování kůže.

-šp-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 12. 2024

Den před vámi je slibný. Aspekty podpoří váš citový život a měly by vás zbavit nejistoty, která vás v poslední době sužovala. Nebyli jste schopni důvěřovat vlastnímu úsudku. Jakkoli to bylo obtížné, pochybnosti musely posloužit nějakému účelu. Možná byste měli využít nově nabyté jasnosti k tomu, abyste si utřídili své zkušenosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.