Víte, co je to suché utopení? Znalost jeho příznaků může zachránit život!
Největší noční můrou všech rodičů je strachovat se o život svého dítěte. S příchodem vysokých teplot začíná bazénová sezona, která s sebou přináší několik rizik. Kromě klasického utonutí může hlavně malým dětem hrozit i tzv. suché utopení. O co se vůbec jedná a je možné mu nějak předejít?
Před několika lety vyvolal rozruch případ čtyřleté holčičky Elliany z Floridy, která byla se svými rodiči u bazénu. Během vodních hrátek náhodou polkla trochu vody. Vypadalo to jako nehoda, která se běžně stává podobně starým dětem. Holčička vodu okamžitě vyplivla zpět a vypadalo to, že je všechno v pořádku.
O dva dny později Ellianu postihla horečka, která nechtěla vůbec klesnout. Jakmile jí začalo rychleji bušit srdce, klesat hladina kyslíku a kůže se začala zbarvovat do fialova, zavolali její rodiče záchranku. Oba si vzpomněli na případ, který se stal o rok dříve, kdy se rovněž čtyřletý chlapec z Texasu koupal se svou rodinou na přehradě. Párkrát vdechnul vodu, všechno se pak zdálo být v pořádku a o týden později zemřel. Maminka Elliany se bála, že se jejich dcerce stane to samé. Nejistota byla naprosto zdrcující.
Utopení bez vody?
Co se tedy stalo? Elianna prožila něco, čemu se říká „suché utopení" nebo „sekundární utopení". A jak ji v nemocnici léčili? S diagnózou aspirační pneumonie, což je stav, kdy dochází k otokům, případně infekci plic nebo dýchacích cest. Ta vzniká v důsledku vdechnutí tekutin nebo výměšků. Holčička strávila čtyři dny v nemocnici, byla připojena na kyslík a naštěstí se vyléčila.
Na následujících řádcích najdete informace, které byste měli vědět o suchém utopení včetně toho, jak mu co nejvíce předejít.
Co je suché utopení a sekundární utopení?
Suché utopení a sekundární utopení se často používají coby synonyma. Ve skutečnosti jsou to ale dvě diagnózy, které mají podobné příznaky, ale různou příčinu. Suché utopení nastane poté, co vdechnete ústy nebo nosem vodu. Tím vyvoláte křeče a zablokujete dýchací cesty, což brání správnému dýchání.
Sekundární utopení, které je také známé pod názvem opožděné utopení, zahrnuje i požití vody. Na rozdíl od suchého utopení se však voda dostává do plic, což způsobuje zánět nebo otoky. V průběhu času se zhoršuje dýchání.
Jaké jsou příznaky suchého a sekundárního utopení?
Pokud vaše dítě náhodně polkne velké množství vody, může mít problémy s dýcháním, kašláním, může být ospalé, podrážděné, unavené, anebo může trpět bolestmi na hrudi či zvracením. Jestliže se něco z toho u vašeho dítěte objeví, raději zajeďte do nemocnice, aby vám ho zkontrolovali. Pravděpodobně o nic nepůjde, ale jistota je jistota.
V případě suchého utopení se tyto příznaky pravděpodobně objeví krátce po požití vody. Při sekundárním utopení se zmiňované symptomy často projevují až několik hodin (nebo dokonce i několik dní) od incidentu.
Jak můžete zabránit suchému a sekundárnímu utopení?
Stejně jako u jakéhokoliv jiného druhu utopení můžete i v tomto případě udělat pár preventivních kroků, aby byly vaše děti v bezpečí před suchým nebo sekundárním utopením, zatímco si užívají vodních radovánek.
Než pustíte vaše nejmenší do bazénu, určitě je poučte o bezpečnosti, jak se chovat ve vodě. Pak si to ještě od nich nechte zopakovat, aby jim to skutečně utkvělo v hlavě. Nikdy je nenechte plavat samotné, vždycky se ujistěte, že jsou kolem nich zkušení plavci.
Dobrou zprávou je, že jsou případy suchého nebo sekundárního utopení poměrně vzácné. Jestliže tedy budete vaše děti při koupaní v bazénu nebo rybníku sledovat a poté u nich nevypozorujete žádné neobvyklé příznaky, nedělejte si zbytečně starosti.