15. července 2017 10:00
Martina ČerňanskáNástrahy letních dovolených: Úpal, úžeh či bolestivé setkání s medúzou
Léto, hřejivé sluneční paprsky, opalování, koupání se v moři a další vyletněné aktivity baví úplně všechny, avšak i během nich se mnohdy nevyhneme zdravotním komplikacím, kterým je nejlépe předcházet.
Víte, co pomáhá na úpal, jak ulevit od bolestivého spálení či snad jaký je postup, když si zabodnete do chodidla ostrou bodliny od mořského ježka? Máme pro vás praktický tahák, který vám na dovolené rozhodně přijde vhod. Po vzoru našich rad si také dostatečně vybavte cestovní lékárničku.
Buďte připraveni. Bez lékárničky odjet nemůžete!
Na co mnozí z nás zapomínají? Pokud letíte na dovolenou letadlem, a třeba směr exotika, který obnáší dlouhý let. Vyplatí se s sebou vzít také silnější léky na průjem, které však jsou na předpis (např. Ercefuryl). Léky spojené s dovolenou vám může předepsat jak praktik, tak také lékař na oddělení cestovní medicíny. Pamatujte také na přípravek proti komárům (chtějte ale ten speciální určený pro tropické oblasti). Dále jsou základem léky proti bolesti, tlumící horečku, na bolest v krku, tišící náběh alergické reakce, na ošetření hmyzích štípanců, léčiva, které pravidelně užíváte, či lék na cestovatelskou kinetózu (někdo nedá dopustit na Kindedryl, jiný raději rozžvýká žvýkačky Travel Gum. Dále se vyplatí mít obinadlo, elastické obvazy, náplasti, pinzetu, menší dezinfekci a také opalovací přípravky i chladící krémy po slunění.
V případě, že přípravu nechcete podcenit a směřujete mimo Evropu, neváhejte užívat před cestou probiotika. Ať je vaše zažívání připraveno na poznávání tamní gastronomie. Můj tip: Na cesty si vždy beru kromě vitamínů, také šumivé tablety, které v případě potřeby doplní tělu minerální látky spolu s anorganickými solemi. O ty přicházíme vlivem dehydratace a zvlášť na slunci ke ztrátě tekutin dojde velmi rychle. Proto dodržujte pitný režim.
Setkání s medúzou nebo mořským ježkem není příjemné, Foto: istock.com
Úpal versus úžeh: Co je co?
Možná tyto termíny také mylně zaměňujete. Úpal vzniká vlivem přehřátí organismu, se kterým úzce souvisí dehydratace a ztráta tekutin. Pozor tedy na pobyt ve stojícím voze. Pamatujte proto jak na malé děti, staré osoby, ale i na domácí mazlíčky, kteří by neměli v rozpáleném voze zůstávat.
Úžeh mají na starosti přímé sluneční paprsky a tak není se tak čemu divit, že jej často doprovází bolestivé spálení. Prvotní příznaky úžehu a také spálené kůže na sebe dají poměrně dlouho čekat, dokonce i v horizontu několika hodin od té doby, co jste relaxovali na lehátku. Úžeh se nejčastěji projevuje s příchodem večera či později v noci. Proto se na pláž vybavte jak slamákem, tak pravidelně obnovujte ochrannou vrstvu opalovacího krému. Pozor na sluníčko kolem pravého poledne cca do 15:00. Bývá nejsilnější.
Jaké jsou projevy? Bolest hlavy, pocit slabosti, zvracení, teplota, mdloby
Základem je zajistit pobyt ve chladné a stinné místnosti spolu s příjmem tekutin (podávejte je však nejlépe po lžičkách, ať se vyhnete nevolnosti). Ztracené minerály doplní například minerální vody. Tělu v této fázi prospívá postupně dopřát ochlazení formou chladivých obkladů. Zásadní je také ošetřit v případě potřeby spálená místa (skvěle pomáhá vychlazený tučný bílý jogurt). V případě, že postiženého netrápí žaludeční obtíže, můžete nasadit léky tišící teplotu. Dále je možné omývání vodou, nikoliv však zcela ledovou.
Bodliny od mořského ježka či střet s medúzou?
Setkat se s mořským ježkem není zrovna nic příjemného, avšak i tak tyto setkání patří k poměrně častým. Ze všeho nejdřív musíte odstranit bodliny a panožku z místa vpichu. Někdo doporučuje vsadit na pinzetu, jiný dokonce na žiletku. Ránu opláchněte a ošetřete dezinfekcí.
V mořských vodách se kromě ježků promenádují také medúzy, které umí bolestivě požahat. Stejně jako u mořského ježka je potřeba zbavit se zbytků mořského živočicha. Mně osobně dosti pomohl písek, který jde k dispozici ihned, nebo hotelová karta od pokoje, kterou pohodlně odstraníte ulpělou část chobotnice.
Buďte na sebe opatrní a užívejte léto na maximum.
Přečtěte si také:
-lz-