Podzimní deprese? Nebojte se svěřit do rukou odborníka
Tak jako s horečkami a bolestmi jdete k lékařům, je dobré vyhledat pomoc i ve chvíli, kdy vás bolí duše.
Světla a vůbec slunečních paprsků na podzim ubývá ubývá, což má na některé povahy negativní vliv. Objevují se různá trápení, smutky a deprese, které postihují zejména ženy, ale ani muži nemusí být dostatečně silní, aby je podzimní počasí nedostalo.
Je to přirozené – lidské tělo a psychika prostě potřebují ke správnému fungování světlo, a když ho nedostávají, začínají stávkovat, onemocní. A pak je potřeba najít někoho, kdo vám pomůže. Psychická traumata se sama od sebe nezhojí, jen se schovají do podvědomí, odkud skrytě zaútočí, když to budete nejméně čekat.
Netvrdíme, že s každou bolístkou je třeba utíkat za psychiatrem a že je nutné brát léky. Naopak. Je třeba se o své psychické zdraví starat stejně dobře, jako o to fyzické, a pokud cítíte, že problém sama nezvládnete, teprve potom je čas vyhledat odborníka. A co pro svou psychickou pohodu můžete udělat sama?
Nezapomínejte relaxovat
Každý občas potřebuje vypnout a je důležité na to nezapomínat. Je v podstatě jedno, co vám dělá dobře. Jestli potřebujete vygumovat mozek velkým množstvím alkoholu na party, jděte se bavit. Jestli toužíte po samotě a klidu, zavřete se v pokoji, udělejte si dobrý čaj a přečtěte oblíbenou knihu. Baterky je potřeba dobít vždy, když cítíte, že vám docházejí síly. Nepodceňujte tuto maličkost, protože odpočinutá psychika pomáhá lépe zvládat i malé problémy. Naopak, pokud budete duševně vyčerpaná, rozhodí vás každá maličkost daleko víc.
Uvolněte se na masáži
Někdy ale vnější okolnosti na člověka zaútočí a domácí terapie už není dostatečná. V tom případě není na škodu svěřit se do rukou odborníkovi. Jednou z možností je zajít si na masáž. Možná to zní banálně, ale masáže mají na psychiku člověka velký vliv. Zejména proto, že vlivem opakovaného stresu a nevyřešených problémů se zvyšuje napětí v určitých svalových skupinách. To způsobuje tvrdnutí pojivové tkáně, otoky, zkracování svalů, což nepřímo narušuje či blokuje fyziologické dýchání a tím i proudění energie.
Tyto blokády vedou k omezení jak volného dechu, tak přenosu kyslíku a dalších důležitých látek k buňkám a také se ztěžuje odstraňování toxinů. Projevy těchto bloků jsou různé. Od špatného držení těla, přes chronické bolesti, oslabení imunitního systému, až k pocitům strachu, úzkostí. Masáže podporují přirozenou tělesnou cirkulaci krve i lymfy a aktivují sebeléčivé schopnosti organismu a tím i nastolení opětovné psychické rovnováhy.
Vybírejte podle toho, co vás trápí
I kdyby měl masér sebešikovnější ruce, pomůže jen vašemu tělu vyrovnat se s následky stresu a dalších negativních emocí. Nemůže vám ale pomoci se s těmito negativními emocemi vypořádat. Na to si musíte najít jiného odborníka, a zde máte v podstatě na výběr mezi osobním koučem, psychologem a psychiatrem. Zaleží na konkrétním člověku a konkrétní situaci, se kterou potřebuje pomoci.
Osobní koučink je soubor metod, které napomáhají osobnímu rozvoji, a je vhodný pro člověka, který zabředl do jednoho konkrétního problému a potřebuje najít cestu ven. Takzvaný trenér si s klientem povídá, ptá se ho a pomocí otázek pomáhá nalézt souvislosti a utřídit si myšlenky, dohlíží na udržení zvoleného cíle, zbavuje strachu a zvyšuje osobní potenciál koučovaného. Kouč přináší do života klienta objektivní pohled, může mu tak pomoci například s výběrem vhodného zaměstnání, s uspořádáním priorit, může i povzbudit sebevědomí.
Možná jsou ale problémy, které vás trápí, hlubší povahy. Mají kořeny v dětství nebo je jich víc najednou. Možná dokonce trpíte depresí. V takovém případě už potřebujete pomoc psychologa nebo psychiatra. I když tyto dvě profese mohou být pro laika stejné, je mezi nimi rozdíl. Stručně řečeno, psycholog pomáhá člověku, který je v současnosti v obtížné životní situaci a potřebuje s ní poradit. Jeho chování a prožívání je však v normě. Psychiatr pracuje s lidmi nějakým způsobem „narušenými“, kteří většinou potřebují léky, i když třeba jen na nějakou dobu, aby zvládli svůj život.
Jak si vybrat správného odborníka
Při výběru odborníka byste měla věnovat pozornost jeho profesionálním schopnostem, ale neméně důležitá je skutečnost, jak se s ním budete cítit. Jde přece o člověka, se kterým budete nejen trávit čas, ale aby jeho pomoc mohla být účinná, budete se mu muset svěřit se svými nejtajnějšími myšlenkami – těmi dobrými i těmi špatnými. Proto je důležité, aby vám tento odborník byl lidsky sympatický a vzbudil ve vás důvěru. Možností, jak někoho takového najít, je několik.
Na doporučení
Přítelkyně, které důvěřujete, vám může doporučit nějakého odborníka, se kterým má osobní zkušenost. To je asi nejlepší cesta, přesto je důležité si uvědomit, že lidé jsou různí a ten, kdo vyhovoval vaší přítelkyni, nemusí vyhovat vám.
Na internetu
Je zde všechno, takže i trenéři a psychologové. Mohou vás zaujmout jejich stránky, protože se trefily zrovna do vašeho problému. Ale hesla mohou být jen dobře zvládnutý marketingový tah. Webové stránky prodávají, mohou proto vypadat luxusně, skutečnost může být horší.
Odborná konference
Můžete se také vypravit na odbornou konferenci týkající se problému, který vás trápí. Zde si můžete vybrat odborníka podle toho, jaký dojem na vás udělá. Neformální setkání však může vzbudit úplně jiný dojem, než jaký pak bude pracovní vztah.
Skuteční odborníci nabízejí první sezení zdarma, jedině tak si může klient ověřit, zda bude dotyčnému důvěřovat natolik, aby se mu svěřil s osobními sny i problémy. Na internetu lze také ověřit odbornost daného člověka, jeho vzdělání, členství v nějaké profesní organizaci a podobně. Dobré je se také podívat po referencích a nejen po těch, které má na vlastních stránkách. Prostě si dotyčného důkladně „progooglujte“. Snižujete tak šanci, že natrefíte na šarlatána.
Lucie K.