Proč žít bez pšenice: Škodí nám víc, než si myslíme
Pšenice patří mezi nejkonzumovanější obilniny na zemi. Představuje 20 % všech zkonzumovaných kalorií. V zájmu vlastního zdraví bychom ji ale měli přestat jíst. Úplně. Všichni.
Není pšenice jako pšenice
Pšenice, která dnes slouží k výrobě pečiva včetně toho celozrnného, sušenek, krekrů, těstovin, snídaňových cereálií a dalších, není toutéž pšenicí, kterou naši předkové mleli pro svůj každodenní chléb. Za posledních několik desítek let prošla dramatickou proměnou, dirigovanou zemědělskými inženýry. Pšeničné odrůdy byly podrobeny hybridizaci a křížení, aby plodina lépe odolávala suchu a plísním. Ale především aby se co nejvíce zvýšil výnos z hektaru.
Zásadní změny v genetickém kódu moderní průmyslové pšenice nezůstaly bez následků. Malé změny v bílkovinné struktuře pšenice dokážou způsobit obrovský rozdíl v imunitních reakcích na pšeničný protein.
Nutí nás jíst dál
Pšeničný lepek se v žaludku rozkládá na směs polypeptidů, které mají zvláštní schopnost proniknout přes krevní mozkovou bariéru. Proniknou do mozku a tam se vážou na stejné receptory, na jaké se vážou opiáty. Těmto polypeptidům se říká exorfiny. Zkušenosti ukazují, že pšeničné exorfiny mají schopnost určitým způsobem ovlivňovat mozek. Při trávení vznikají morfinům podobné sloučeniny, které se v mozku vážou na opiátové receptory, a výsledkem je mírná euforie. Příjemné pocity, které nás nutí jíst dál. Není-li nám to umožněno, dostaví se nepříjemné pocity s rysy abstinenčních příznaků.
Lékaři byli velmi nemile překvapeni, když zjistili, že na tyto příznaky zabírají léky, které se používají na potlačení vlivu narkotik. Pšenice je v podstatě chuťový stimulant. Exorfiny z lepku vyvolávají euforii, návykové chování a stimulují chuť k jídlu.
Účinky pšenice na lidský organismus: stimulace chuti k jídlu, nárůst hladiny krevního cukru, aktivace nežádoucích imunitních reakcí, proces glykace urychlující stárnutí, oslabování šlach a poškozování kostí
Kde je pšenice, je i cukrovka
Dějiny pšenice a dějiny diabetu jsou velmi úzce propleteny. Výrobky z pšenice tlačí krevní cukr výš než jakékoli jiné potraviny. Cyklus glukózy a inzulinu dosahující vysokých hladin několikrát za den podněcuje růst útrobního tuku. Ten způsobuje rezistenci na inzulin a zánětlivé reakce. Spouští se série metabolických procesů, jejichž konečným důsledkem je nevratné poškození slinivky a její schopnosti produkovat dostatek inzulinu. Tedy cukrovka.
„Lidé jsou obvykle v šoku, když jim řeknu, že celozrnný pšeničný chleba zvyšuje krevní cukr víc, než sacharóza. Nepočítám-li trochu té vlákniny, dva krajíčky pšeničného chleba vydají za celou plechovku cukrem slazené limonády nebo čokoládovou tyčinku – a mnohdy je jejich účinek ještě horší,“ říká americký kardiolog William Davis.
Zhoršuje i schizofrenii
Psychiatr F. Curtis Dohan sledoval společnost lovců-sběračů z Nové Guineje, žijící na úrovni doby kamenné. Než přišli do styku se západní kulturou, prakticky neznali schizofrenii, z 65 000 lidí ji měli jen dva. Poté, co se mezi novoguinejskou populací ujaly západní stravovací návyky a oni začali pěstovat pšenici, kukuřici a vařit pivo z ječmene, musel Dohan po nějaké době konstatovat, že počet případů schizofrenie vzrostl pětašedesátkrát!
Provedl výzkum, který měl zjistit, zda existuje přímý vztah mezi konzumací pšenice (a v ní obsažených exorfinů) a schizofrenií. Tento vztah byl jeho pokusy potvrzen a Dohanovo zjištění svými závěry potvrdili i psychiatři z univerzity v anglickém Sheffieldu. Ačkoli se zdá nepravděpodobné, že by pšenice mohla přímo způsobovat schizofrenii, pokusy doktora Dohana a dalších lékařů napovídají, že její konzumace přinejmenším souvisí s měřitelným zhoršením příznaků. Stejné podezření panuje i v případě autismu.
Zdroj: časopis Health&Beauty
Zaujal vás tento článek? Můžete si jich přečíst mnohem víc. Prolistujte si zdarma jedno z čísel časopisu Health&Beauty:
Rádi byste, aby vám časopis Health&Beauty chodil rovnou do schránky? Doporučujeme zřídit si předplatné tištěné verze časopisu za pouhých 196 Kč za rok. Roční předplatné obsahuje 4 výtisky. TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 196 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na asistent@luxuryguide.cz. Do předmětu vpište "předplatné" a do textu zprávy svoji adresu. Harmonogram vydání: březen, květen, srpen, listopad. ELEKTRONICKÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 48 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na https://cs.publero.com/title/health-beauty.