Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se zácpou?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
Vydáno: 28.04.2017
Příčina může vězet ve vaší hlavě
Autor: iStock Příčina může vězet ve vaší hlavě
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Zácpa (nebo také konstipace, obstipace) je poruchou zažívání, projevuje se obtížným a málo častým vylučováním stolice. Výsledkem je pak nafouklé a bolestivé břicho. Poté následuje velmi sporadické a bolestivé vyprazdňování stolice, která je příliš tuhá. Zácpa tak může také zhoršit stav hemoroidů a dalších chorob.

Příčiny zácpy často spojujeme s citlivou reakcí organismu na změnu prostředí (psychické faktory, například stres), další možností může být nějaké onemocnění či defekt (vznik překážky ve střevech), dále špatná strava (nedostatek tekutin a vlákniny), nedostatek pohybu, případně další osobní disposice postiženého. Dopad dlouhodobější zácpy na organismus je velice nezdravý a je nutné ji léčit. K akutnímu potlačení zácpy se používají tzv. projímadla.

Jaké jsou duševní příčiny potíží se zácpou?

Spokojený život je spojen s rovnováhou. Přijímáme-li, musíme také vylučovat. Dostáváme-li, musíme také vydávat. Pohyb je nejen duševní, ale i fyzický a je vyvozován z myšlenkových struktur. Nadměrné lpění a nezdravé vazby na děti a rodiče a úzkostné strachy s nimi spojené jsou předpokladem k zácpě. Přehnaná starostlivost, kdy stojíme na místě a neposouváme se, i to nám může přinést potíže s vyprazdňováním.

Zácpa může být spojena i s tím, že nechceme dávat lásku, že je u nás v popředí lakota, protože žijeme s neustálým strachem ze ztráty. A utíkáme před vlastním podvědomím.

Položte si následující otázky:

Jste úzkostliví? Bojíte se o celou svoji rodinu? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezapomínáte na sebe? Máte často stres? Trpíte strachem? Nosíte v sobě staré myšlenky a vzpomínky, které vám ubližují?

Jedna z mých klientek trpěla dlouhodobě zácpou a všechny možné prostředky selhávaly. Byla z toho opravdu zoufalá, protože musela používat projímadla. Promluvily jsme si o tom, čeho se ve svém životě nechce vzdát a přišly jsme na to, že si doma schovává staré vzpomínkové věci. Nedokáže se zbavit starých nepotřebných věcí, a některé z nich jí dokonce připomínaly staré bolesti. Postupně jsme spolu došly k závěru, že tyto věci už nepotřebuje a že její jistota není v minulosti a ve věcech, ale v přítomnosti a od toho se odvíjející budoucnosti. Udělala doma veliký úklid a zbavila se všeho nepotřebného. Do měsíce se zbavila i své zácpy a od té doby se jí tento stav už nikdy neopakoval. Je pravda, že prý vždy dvakrát do roka udělá velkou inventuru v bytě a ve svých věcech. Jak je někdy jednoduché zbavit se fyzických příčin, pokud uděláme ten správný rázný krok vpřed!

Jak k nám problémy se zácpou promlouvají?

Zácpou, střevní neprůchodností.

Jak si vyléčit problémy se zácpou?

Nehýčkejte svou minulost, především tu negativní. Pokud jsou pro vás vzpomínky bolestivé, propusťte je. Radujte se z každého dne, který prožijete. Přijímejte a čekejte na nové zážitky. Dejte myšlenkám pohyb a uvolní se i vaše střeva. Žijte především svůj život a to co nejoptimističtěji. Nehybnost myšlenek, smutek a beznaděj zpomalují pohyb v organismu a těžce se tak zbavujeme odpadů. Zácpa pro nás znamená i neschopnost vzdát se něčeho, co už je dávno nefunkční. Zrevidujte tedy svůj život a vzdejte se všeho, co už nepotřebujete.

Na fyzické úrovni je vhodným prostředkem například ovocný kompot. Dávejte si po ránu na lačno lžičku olivového oleje. Jezte více vlákniny, ovoce a zeleniny. Také vypitá sklenice teplejší vody na lačno může pomoci od zácpy.

Afirmace pro léčbu: „Zbavuji se minulosti a přijímám vše nové a nechávám život mnou volně protékat.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

9 věcí, které prozradí stolice o vašem zdravotním stavu

Je to něco, o čem se moc nemluví. A pokud ano, většinou s doktorem nebo s malými dětmi. Ač to bude znít možná lehce perverzně, naše stolice nám toho má dost co říct. Podle barvy, konzistence, velikosti nebo zápachu nám dá celkem hodně informací o naší stravě a zdravotním stavu.

poop-emojis-colors Foto:

Abyste měli zhruba nějakou představu, co se vám vaše stolice snaží naznačit, máme pro vás malého průvodce:

Je tvrdá a v malých kuličkách

stolice je tvrdá

V tomto případě je vaše tělo dehydrované a nemá dostatek vlákniny. Proto zůstává stolice v těle o něco déle, než by měla. Vaše tlusté střevo z ní vysává vodu, což má za následek těžké kusy stolice.

 

Řešení je obvykle jednoduché: Ujistěte se, že jste během dne dostatečně pili (ideálně 8 sklenic vody, cca 1,5–2 litry), a začleňte postupně do stravy více vlákniny – oves, lněné semínko, zeleninu, ovoce. Neládujte se ale vlákninou nijak zhurta, aby to nebyl pro střeva šok.

 

 

Dlouhé čekání a nic...

Když střeva stávkují aneb Jak vyzrát na zácpu

Cviky pomáhají trávení a zároveň zpevňují břicho

Cviky, které pomáhají trávení a zároveň zpevňují břicho

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


Článek je zařazen v: zácpa, psychosomatika, řeč těla, trávicí potíže
Reklama