Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se zácpou?
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Zácpa (nebo také konstipace, obstipace) je poruchou zažívání, projevuje se obtížným a málo častým vylučováním stolice. Výsledkem je pak nafouklé a bolestivé břicho. Poté následuje velmi sporadické a bolestivé vyprazdňování stolice, která je příliš tuhá. Zácpa tak může také zhoršit stav hemoroidů a dalších chorob.
Příčiny zácpy často spojujeme s citlivou reakcí organismu na změnu prostředí (psychické faktory, například stres), další možností může být nějaké onemocnění či defekt (vznik překážky ve střevech), dále špatná strava (nedostatek tekutin a vlákniny), nedostatek pohybu, případně další osobní disposice postiženého. Dopad dlouhodobější zácpy na organismus je velice nezdravý a je nutné ji léčit. K akutnímu potlačení zácpy se používají tzv. projímadla.
Jaké jsou duševní příčiny potíží se zácpou?
Spokojený život je spojen s rovnováhou. Přijímáme-li, musíme také vylučovat. Dostáváme-li, musíme také vydávat. Pohyb je nejen duševní, ale i fyzický a je vyvozován z myšlenkových struktur. Nadměrné lpění a nezdravé vazby na děti a rodiče a úzkostné strachy s nimi spojené jsou předpokladem k zácpě. Přehnaná starostlivost, kdy stojíme na místě a neposouváme se, i to nám může přinést potíže s vyprazdňováním.
Zácpa může být spojena i s tím, že nechceme dávat lásku, že je u nás v popředí lakota, protože žijeme s neustálým strachem ze ztráty. A utíkáme před vlastním podvědomím.
Položte si následující otázky:
Jste úzkostliví? Bojíte se o celou svoji rodinu? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezapomínáte na sebe? Máte často stres? Trpíte strachem? Nosíte v sobě staré myšlenky a vzpomínky, které vám ubližují?
Jedna z mých klientek trpěla dlouhodobě zácpou a všechny možné prostředky selhávaly. Byla z toho opravdu zoufalá, protože musela používat projímadla. Promluvily jsme si o tom, čeho se ve svém životě nechce vzdát a přišly jsme na to, že si doma schovává staré vzpomínkové věci. Nedokáže se zbavit starých nepotřebných věcí, a některé z nich jí dokonce připomínaly staré bolesti. Postupně jsme spolu došly k závěru, že tyto věci už nepotřebuje a že její jistota není v minulosti a ve věcech, ale v přítomnosti a od toho se odvíjející budoucnosti. Udělala doma veliký úklid a zbavila se všeho nepotřebného. Do měsíce se zbavila i své zácpy a od té doby se jí tento stav už nikdy neopakoval. Je pravda, že prý vždy dvakrát do roka udělá velkou inventuru v bytě a ve svých věcech. Jak je někdy jednoduché zbavit se fyzických příčin, pokud uděláme ten správný rázný krok vpřed!
Jak k nám problémy se zácpou promlouvají?
Zácpou, střevní neprůchodností.
Jak si vyléčit problémy se zácpou?
Nehýčkejte svou minulost, především tu negativní. Pokud jsou pro vás vzpomínky bolestivé, propusťte je. Radujte se z každého dne, který prožijete. Přijímejte a čekejte na nové zážitky. Dejte myšlenkám pohyb a uvolní se i vaše střeva. Žijte především svůj život a to co nejoptimističtěji. Nehybnost myšlenek, smutek a beznaděj zpomalují pohyb v organismu a těžce se tak zbavujeme odpadů. Zácpa pro nás znamená i neschopnost vzdát se něčeho, co už je dávno nefunkční. Zrevidujte tedy svůj život a vzdejte se všeho, co už nepotřebujete.
Na fyzické úrovni je vhodným prostředkem například ovocný kompot. Dávejte si po ránu na lačno lžičku olivového oleje. Jezte více vlákniny, ovoce a zeleniny. Také vypitá sklenice teplejší vody na lačno může pomoci od zácpy.
Afirmace pro léčbu: „Zbavuji se minulosti a přijímám vše nové a nechávám život mnou volně protékat.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie