zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se zácpou?

Příčina může vězet ve vaší hlavě
Autor: iStock Příčina může vězet ve vaší hlavě
anna kopečková , Vydáno: 28.04.2017
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Zácpa (nebo také konstipace, obstipace) je poruchou zažívání, projevuje se obtížným a málo častým vylučováním stolice. Výsledkem je pak nafouklé a bolestivé břicho. Poté následuje velmi sporadické a bolestivé vyprazdňování stolice, která je příliš tuhá. Zácpa tak může také zhoršit stav hemoroidů a dalších chorob.

Příčiny zácpy často spojujeme s citlivou reakcí organismu na změnu prostředí (psychické faktory, například stres), další možností může být nějaké onemocnění či defekt (vznik překážky ve střevech), dále špatná strava (nedostatek tekutin a vlákniny), nedostatek pohybu, případně další osobní disposice postiženého. Dopad dlouhodobější zácpy na organismus je velice nezdravý a je nutné ji léčit. K akutnímu potlačení zácpy se používají tzv. projímadla.

Jaké jsou duševní příčiny potíží se zácpou?

Spokojený život je spojen s rovnováhou. Přijímáme-li, musíme také vylučovat. Dostáváme-li, musíme také vydávat. Pohyb je nejen duševní, ale i fyzický a je vyvozován z myšlenkových struktur. Nadměrné lpění a nezdravé vazby na děti a rodiče a úzkostné strachy s nimi spojené jsou předpokladem k zácpě. Přehnaná starostlivost, kdy stojíme na místě a neposouváme se, i to nám může přinést potíže s vyprazdňováním.

Zácpa může být spojena i s tím, že nechceme dávat lásku, že je u nás v popředí lakota, protože žijeme s neustálým strachem ze ztráty. A utíkáme před vlastním podvědomím.

Položte si následující otázky:

Jste úzkostliví? Bojíte se o celou svoji rodinu? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezapomínáte na sebe? Máte často stres? Trpíte strachem? Nosíte v sobě staré myšlenky a vzpomínky, které vám ubližují?

Jedna z mých klientek trpěla dlouhodobě zácpou a všechny možné prostředky selhávaly. Byla z toho opravdu zoufalá, protože musela používat projímadla. Promluvily jsme si o tom, čeho se ve svém životě nechce vzdát a přišly jsme na to, že si doma schovává staré vzpomínkové věci. Nedokáže se zbavit starých nepotřebných věcí, a některé z nich jí dokonce připomínaly staré bolesti. Postupně jsme spolu došly k závěru, že tyto věci už nepotřebuje a že její jistota není v minulosti a ve věcech, ale v přítomnosti a od toho se odvíjející budoucnosti. Udělala doma veliký úklid a zbavila se všeho nepotřebného. Do měsíce se zbavila i své zácpy a od té doby se jí tento stav už nikdy neopakoval. Je pravda, že prý vždy dvakrát do roka udělá velkou inventuru v bytě a ve svých věcech. Jak je někdy jednoduché zbavit se fyzických příčin, pokud uděláme ten správný rázný krok vpřed!

Jak k nám problémy se zácpou promlouvají?

Zácpou, střevní neprůchodností.

Jak si vyléčit problémy se zácpou?

Nehýčkejte svou minulost, především tu negativní. Pokud jsou pro vás vzpomínky bolestivé, propusťte je. Radujte se z každého dne, který prožijete. Přijímejte a čekejte na nové zážitky. Dejte myšlenkám pohyb a uvolní se i vaše střeva. Žijte především svůj život a to co nejoptimističtěji. Nehybnost myšlenek, smutek a beznaděj zpomalují pohyb v organismu a těžce se tak zbavujeme odpadů. Zácpa pro nás znamená i neschopnost vzdát se něčeho, co už je dávno nefunkční. Zrevidujte tedy svůj život a vzdejte se všeho, co už nepotřebujete.

Na fyzické úrovni je vhodným prostředkem například ovocný kompot. Dávejte si po ránu na lačno lžičku olivového oleje. Jezte více vlákniny, ovoce a zeleniny. Také vypitá sklenice teplejší vody na lačno může pomoci od zácpy.

Afirmace pro léčbu: „Zbavuji se minulosti a přijímám vše nové a nechávám život mnou volně protékat.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

9 věcí, které prozradí stolice o vašem zdravotním stavu

Je to něco, o čem se moc nemluví. A pokud ano, většinou s doktorem nebo s malými dětmi. Ač to bude znít možná lehce perverzně, naše stolice nám toho má dost co říct. Podle barvy, konzistence, velikosti nebo zápachu nám dá celkem hodně informací o naší stravě a zdravotním stavu.

poop-emojis-colors Foto:

Abyste měli zhruba nějakou představu, co se vám vaše stolice snaží naznačit, máme pro vás malého průvodce:

Je tvrdá a v malých kuličkách

stolice je tvrdá

V tomto případě je vaše tělo dehydrované a nemá dostatek vlákniny. Proto zůstává stolice v těle o něco déle, než by měla. Vaše tlusté střevo z ní vysává vodu, což má za následek těžké kusy stolice.

 

Řešení je obvykle jednoduché: Ujistěte se, že jste během dne dostatečně pili (ideálně 8 sklenic vody, cca 1,5–2 litry), a začleňte postupně do stravy více vlákniny – oves, lněné semínko, zeleninu, ovoce. Neládujte se ale vlákninou nijak zhurta, aby to nebyl pro střeva šok.

 

 

Když střeva stávkují aneb Jak vyzrát na zácpu

Když střeva stávkují aneb Jak vyzrát na zácpu

Cviky pomáhají trávení a zároveň zpevňují břicho

Cviky, které pomáhají trávení a zároveň zpevňují břicho

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


reklama

Související témata: zácpa , psychosomatika , řeč těla , trávicí potíže

reklama

Přečtěte si také

reklama