Řeč těla: Co nám říká narušená termoregulace
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Srpen je měsícem, kdy léto už ukazuje svou plnou sílu. Tržnice jsou plné uzrálého ovoce a většina lidí už si užila dostatek slunečních paprsků. Srpen je měsícem slunce, koupání, dovolené, hojnosti a sklizně. Podle čínské medicíny je srpen zaměřený na trojitý ohřívač, což je systém tělesné teploty (tři ohřívače), termoregulace těla. Pokud se zaměříme na meridián tří ohřívačů, začíná nehtem prsteníčku, stoupá hřbetem ruky přes zápěstí, vede podél středu vnější strany předloktí a paže, přes rameno vzhůru po krku a kolem ucha. Jeho konec najdeme v místě těsně vedle obočí na vnější straně.
Hrudník, solar plexus a břicho jsou oblasti, jejichž úkolem je vyrábět tělu teplo a energii pro dýchání, trávení a vylučování, což vytváří v těle harmonii a rovnováhu. Tělesné teplo vzniká především v játrech, ledvinách a mozku působením některých hormonů a také tělesným pohybem. V srpnu bychom se tak měli více pohybovat, být pružní a silní. Posilovat bychom měli především játra.
Co udělat, aby byla naše termoregulace v pořádku?
Tělesná teplota během dne je mezi 35,5–37 °C, což tak zaručuje správné fungování našich vnitřních systémů a orgánů. Termoregulace těla je hormonální (hormony z nadledvinek a štítné žlázy) a nervová (pocení). Můžeme být nemocní, a tak je narušena naše vnitřní termoregulace, nebo jsou zde vnější faktory jako zima, fyzická aktivita, horko.
Začátkem srpna je tělo více přehříváno a ke konci měsíce spíše už ochlazováno. Příznaky jsou především spojené s tím, že se necítíme dobře, pociťujeme vnitřní třes, zimnici, točí se nám hlava, není nám dobře od žaludku a můžeme se cítit slabí. V horku tak potřebujeme tělo ochladit. V případě vnitřní zimomřivosti můžou být důvody spojené i s naší psychickou stránkou. Pokud se cítíme bídně, frustrovaně a chybí nám v životě radost, může se to projevit i pocitem chladna. V opačném případě, kdy nám je horko, je dobré se zastavit a odpočinout si. Přestat spěchat a dát tělo do klidu.
Důležitou součástí posílení termoregulace je střídání studené a teplé sprchy a sauna. Také pohyb, především venku. Pijte hodně tekutin, nejlépe vodu (třeba s citronem, mátou, ovocem) nebo ovocné či zeleninové šťávy. Lymfatické masáže jsou podporující a velice vhodné.
Položte si následující otázky:
Co dělám pro to, aby mé tělo bylo v harmonii? Dokážu dostatečně odpočívat? Starám se o své tělo? Umím se v životě radovat?
Jak k nám termoregulace těla promlouvá?
Játra, která souvisí s termoregulací těla, se nám starají o nízký krevní tlak, o naši pokožku, stav energie a celkově ovlivňují další orgány. Časté pocení, nebo naopak velmi studené končetiny ukazují na to, že nemáme v pořádku termoregulaci těla.
Jak na tom být dobře v srpnu?
V srpnu se snažte nejenom být na sluníčku a užívat si pohody, ale také provozujte nějaký pohyb. Může to být přirozená chůze, kolo nebo třeba jóga. I játra můžete posilovat. Játra nás učí zbavit se jedovatosti a odpustit druhým. Přeměnit zlost a vztek na lásku, a dostat tak nový příval energie. Ztrácíme tak schopnost správně se rozhodnout a rozeznat, co je pro nás a ostatní důležité. Můžete pít čaj posilující játra, vyhněte se většímu přísunu soli a konzumujte více potravin, které nezvyšují teplo organismu (to dělá například zázvor, pálivé koření, pohanka, chilli).
Afirmace pro léčbu: „Zcela se soustředím na lásku a radost ze života.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie