zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Řeč těla: Co nám říkají potíže s očima?

Zhoršení zraku někdy souvisí se strachem z budoucnosti
Autor: Thinkstock Zhoršení zraku někdy souvisí se strachem z budoucnosti
anna kopečková , Vydáno: 20.05.2016
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Co prozradí barva očí o vašem zdraví?

Oko, do duše okno. Ano, to platí. Ale stejně tak toho oči řeknou dost i o vaší fyzické kondici. Konkrétně tedy jejich barva. Co vás tedy dost možná čeká?

Tmavoocí a šedý zákal

barva očí tmavoocí

Zamlžený obraz nad oblastí oční čočky je prvotním symptomem šedého zákalu. Takto zakalené vidění je s přibývajícími léty poměrně normální, ovšem nejvíc hrozí lidem s tmavýma očima. Podle studie, kterou publikoval v roce 2000 American Journal of Ophtalmology, mají černoocí a tmavohnědoocí lidé 1,5krát až 2,5krát vyšší riziko šedého zákalu než lidé světloocí.

 

Nejdůležitější je chránit svůj zrak před ultrafialovým zářením. To platí pro všechny, bez ohledu na barvu očí. Kromě kvalitních slunečních brýlí by ale tmavoocí lidé měli nosit třeba i klobouk nebo kšiltovku nebo si sedat pod slunečník.

 

 

Říká se, že „oko je okno do duše“ a tohle rčení nemá k pravdě daleko, alespoň v psychosomatice tomu tak určitě je. Problémy s očima mají mnoho variant a souvislostí. Jednou z variant je například krátkozrakost (špatné vidění na dálku) nebo dalekozrakost (špatné vidění na blízko), astigmatismus, barvoslepost a další vady očí. Všechny symbolizují náš pohled na svět a na náš život. Vjemy spojené s očima zpracováváme a třídíme do kolonek podle toho, zda se nám líbí, nebo nelíbí. Jen my můžeme naše vjemy vnímat jako pomocníky, kteří nám ukážou cestu. Poruchy spojené s očima jsou následkem rozporu mezi tím, co okolo sebe vidíme, a tím, co bychom si přáli vidět a prožívat. Nejvíce je to znatelné u dětí. Ty, které trpí problémy se zrakem, většinou nechtějí vidět hádky rodičů nebo konflikty mezi tím, co musí prožívat, a tím, o čem sní.

Jaké symboly nám okrývají potíže s očima?

Jak se díváme na svůj život? Bojíme se přítomnosti, blízké budoucnosti nebo vzdálené budoucnosti? Na co se bojíme podívat?

Oči nám pomáhají chápat svět kolem nás včetně jeho dokonalosti a nedokonalosti. Pokud vnímáme kolem sebe pouze samé tmavé obzory, nemoci a neštěstí, tak se to za nějaký čas začne projevovat i na našem fyzickém těle a to v podobě třeba oční vady. Oči přestanou chtít vidět to negativní a pochmurné, co nás trápí. Například krátkozrakost je problém vidět svou blízkou budoucnost. Nevíme si rady a bojíme se, jak budeme žít dnes a zítra. Opakem je dalekozrakost, kde žijeme sice přítomností, ale naše obavy jsou spojovány s budoucností. Stále si klademe otázku „co bude za rok?“ Možná nás trápí nemoci, které nás mohou provázet ve stáří, nebo i existenční starosti spojené s budoucností.

Potraviny, díky kterým budete mít zdravé oči

Dej si mrkev, abys dobře viděla, říkávala moje babička. A měla pravdu. Ale jsou tu i další potraviny, které poslouží zdraví vašich očí.

Je pravda, že mrkev a další ovoce a zelenina s oranžovou barvou podporují zdraví očí a chrání zrak. Z betakarotenu, který dává potravinám jejich oranžový odstín, chemickou přeměnou vzniká vitamín A, který pomáhá sítnici a dalším částem oka správně fungovat.

Oko ale potřebuje i další vitamíny a minerály, aby dobře fungovalo. Oči totiž patří mezi orgány nejvíce náročné na živiny – až 25 procent vitamínů, minerálů a dalších živin, které přijmeme z potravy, využije naše tělo pro výživu očí a tkání, které souvisejí s procesem vidění (oční nerv, cévy atd.). Důležité jsou také antioxidanty, které chrání oči před degenerativními procesy způsobenými volnými radikály. Pojďte se tedy podívat, jaké potraviny se musí ve vašem jídelníčku objevit, chcete-li dobře vidět i za pár let.

Listová zelenina

Listová zelenina

Různé druhy salátů, jakož i špenát či kapusta jsou potraviny, na které lidé často zapomínají. Možná si myslí, že „listí“ nemůže být dobré a mít pro zdraví člověka nějaký významný přínos. Opak je ale pravdou, protože právě listová zelenina je jednou z prvních, která se na českých záhoncích urodí. Je tak přirozeným zdrojem vitamínu C, který chrání před věkem podmíněnou makulární degenerací, tedy před postupným poškozením sítnice a vznikem šedého zákalu.

 

Listová zelenina obsahuje také tělu přínosný chlorofyl, ale též lutein a zeaxanthin, jenž ochraňuje tyčinky a čípky vašich očí před škodlivým UV zářením. Dr. Guillermo Rocha, oční lékař a ředitel GRMC Vision Centre v americkém Brandonu, říká: „Lutein a zeaxanthin máme jako pigmenty v zadní částí očí. Správná výživa této části napomáhá udržovat normální fyziologii očí."

 

 

Položte si následující otázky:

Co mě momentálně trápí v mé přítomnosti a blízké budoucnosti? Čeho se bojím v budoucnu? Co nechci vidět? Před čím zavírám oči? Jak vidím svou realitu a jak se ztotožňuji s tím, co chci žít? Beru svět takový, jaký je, nebo se snažím něco potlačovat a popírat? Co nechci vidět na sobě a ostatních?

Strach z budoucnosti mi zamlžil oči

Sama u sebe vnímám poslední dobou zhoršení zraku. Vždy jsem měla výborný zrak, tedy mimo období, kdy jsem byla vdaná a prožívala manželskou krizi. V té době jsem často měla pocit, že se mi venku zhoršuje zrak. Byl to jasný ukazatel toho, že jsem nechtěla vidět život mimo své manželství, protože bych mohla vidět život bez hádek a problémů. Po rozvodu se mi zrak citelně zlepšil. Od té doby jsem nikdy se zrakem neměla potíže, až poslední rok. Vnímám, že už se mi často špatně čtou zprávy na telefonu a malé návody na výrobcích už málokdy přečtu. Samozřejmě, že zhoršený zrak mohu přičítat časté práci na počítači a svému věku. Přesto vím, že vše je především psychosomatická záležitost.

Zrak se mi začal zhoršovat od doby, kdy jsem začala mít nějaké problémy a neviděla svou budoucnost tak jako dřív. Každý se někdy zastaví na určitém mezníku a neví, co se svou budoucností. Já jsem se také na čas trochu ztratila v mlze. Od té doby, co jsem začala vědomě pracovat se svým strachem a opět vidím více zřetelně svou budoucnost v těch nejduhovějších barvách, zlepšil se mi i zrak. Věřím, že se tak ještě nějaký čas vyhnu brýlím a zhoršení zraku. Také vím, že už nestačí pouze vyřešit svůj vnitřní svět, ale začít posilovat a cvičit svůj zrak a posílit ledviny a játra. Důležité je věřit, že vždy je cesta ke zlepšení!

Šetřit na vlastním zdraví se nevyplácí

Primářka varuje před levnými operacemi očí. Co se může stát?

 

Jak k nám oči promlouvají?

Prostřednictvím postupného nebo i náhlého zhoršení zraku, bolesti očí, tupozrakosti, barvosleposti, šedého zákalu, tlaku v očích nebo ztráty zraku a dalších potíží spojených s očima (včetně úrazů očí nebo i ječného zrna).

Jak si zlepšit zrak a vyléčit oči?

Začněte se soustředit na hezké věci kolem vás. Dívejte se na to, co vás těší, co máte rádi a prožívejte s tím spojené emoce. Oči jsou spojené s ledvinami a játry, které jsou čisticími orgány. Snažte se podpořit tedy i tyto orgány, a to jak fyzicky, tak psychosomaticky. Játra znamenají nebát se dobře rozhodnout a udělat i radikální řez, pokud je to nutné, a ledviny potřebují zlepšení vztahů a odpuštění lidem, kteří nám ublížili.

Čeho se bojím nyní? Jakou změnu se bojím udělat? Čeho se bojím a co odkládám na potom?

Snažte se pravdivě vidět a vyhodnocovat přicházející události a dívat se na vše z nadhledu. Vyhodnocujte situace spíše v pozitivním měřítku a na všem hledejte ten pozitivní rámec. Plánujte si na každý den radosti, dívejte se na ně a vizualizujte si je. Budoucnost vnímejte jako velké dobrodružství plné těch nejlepších překvapení.

Zdravé oči znamenají zdravý a pozitivní pohled na svět a to, co prožíváte.

 

Afirmace pro léčbu: „ Dívám se na svět s láskou a radostí.“

 

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

reklama

Související témata: oči , brýle , psychosomatika , řeč těla , zhoršený zrak , dioptrie

reklama

Přečtěte si také

reklama