Zdraví a nemoci

12. listopadu 2016 09:30

Anna Kopečková

Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá chřipka?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Šíří se kapénkovou infekcí. Vyvolává ho RNA virus, který se množí a proniká přes sliznici dýchacích cest. Inkubační dobu můžeme datovat na 1- 3 dny. Příznaky chřipky jsou horečky od 38 ° - 40° C, což je často doprovázeno zimnicí, bolestmi ve svalech, bolestí hlavy, závratěmi a velkou únavou. Tyto příznaky přicházejí náhle a neočekávaně. Dalšími příznaky mohou být i bolesti za očima, kašel, zažívací potíže, zvracení. Sekundárním příznakem chřipky je rýma a přichází až další dny, není spojena s virem chřipky, ale s oslabením organismu. Mohou se objevit i bolesti v krku, ale ty také nejsou primárním příznakem chřipky, způsobuje je snížená imunita. Onemocnění trvá 5-7 dní, ale únava nás může provázet i měsíc.

Duševní příčiny potíží s chřipkou

Chřipka je reakce na tlak, předsudky okolí a negativní myšlenky. Ovládá nás strach. Chřipka je následkem drobných citových ran a pocitů křivdy. Na vše se následně díváme se strachem a negativními myšlenkami, které zamoří celé naše myšlení. Trápíme se předsudky od svého okolí a cítíme se méněcenní. Tím narušíme naši obranyschopnost organismu a snížíme tak imunitu. Virus chřipky tak může napadnou náš organismus. Často se stane, že chřipka projde kolem více lidí, ale zastaví se jen u někoho. Neonemocní právě ta osobnost, která má v pořádku svoji imunitu a netrpí pocitem méněcennosti.

Položte si následující otázky:

Máte sami sebe dostatečně rádi? Netrpíte pocitem méněcennosti? Jak se vás dotýká kritika okolí? Máte důvěru ve svůj život? Radujete se ze života? Zlobíte se na sebe? Myslíte pozitivně?

V minulosti jsem chřipkou onemocněla vždy, když se o ní začalo jen mluvit. A to jsem se ani nemusela s nemocným setkat. Od té doby, co pracuji se svými myšlenkami a uvědomuji si, že mohu své onemocnění ovlivnit, tak nepamatuji, kdy jsem měla chřipku naposledy. A to i přesto, že přicházím do styku s nemocnými. Pokud je to možné, nesleduji zprávy a vyhlašování chřipkových epidemií, protože jsem si vyzkoušela, že pokud o tom nevím, tak neonemocním. Média v lidech vyvolávají strach tím, že šíří zprávy o chřipkové epidemii, a strach znamená onemocnět chřipkou. Práce s myslí je tou nejlepší ochranou (samozřejmě vedle posilování imunity).

Jak k nám chřipka promlouvá?

Horečkou, bolestí kloubů a svalů. Nechutenstvím, zvracením, únavou, zažívacími potížemi, kašlem, zimnicí, závratěmi.

Jak si vyléčit chřipku?

Chřipka se léčí především klidem a uspořádáním si svých myšlenek. Rýma, která přichází jako sekundární projev chřipky, je následkem emocionálního chaosu. Dobré je srovnat si myšlenky a uvědomit si priority. V případě, že si srovnáme myšlenky, může rýma odezdít podstatně dříve. Dalším krokem je pracovat na své sebelásce a tím posílíme imunitu. Uvědomíme si svoji hodnotu. Všechny negativní myšlenky obrátíme na ty pozitivní. Těšme se na další dny, až se uzdravíme, a mezitím dejme tělu pocit odpočinku. Odložme tělo a nechme ho uzdravit se, ono to dokáže.

Klid na lůžku je základem, zvýšená teplota se nemusí hned srážet léky, protože se jedná o obranný mechanismus, jak se tělo zbavuje škodlivin. Doplňujte tekutiny a to ve větším množství. Vyhýbejte se fyzické zátěži a prudkým změnám teplot. Při horečce pomůžou studené zábaly. Jako čaj se osvědčil zázvor. Skvělé přírodní antibiotikum je extrakt z grepových jadérek, také česnek a cibule naložená v cukru působí skvěle na kašel. Cibulový čaj nám pomůže s odkašláváním. Nesmíme zapomenout na med a křen, které jsou na chřipku velice účinné. Nastrouháme křen, smícháme ho s medem a užíváme během dne.

Afirmace pro léčbu: „Nepodléhám tlaku a cizím vlivům.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.