Zdraví a nemoci

25. července 2021 05:00

Anna Kopečková

Spíte jako medvěd, delfín, vlk nebo lev? A jak to ovlivňuje vaše zdraví?

Co můžete udělat pro to, abyste vytěžili ze spánku maximum a zároveň dokázali být během dne co nejvíc plni energie? A v jaké části dne byste měli být fyzicky aktivní, aby to bylo pro vás nejvíc přínosné?

Znáte ty chvilky, kdy je vaše kamarádka po ránu plná energie, ale vy stěží udržíte víčka otevřená? Nebo když se v 11 večer chystáte zasednout za psací stůl a řešit ještě nějaké pracovní záležitosti, zatímco váš manžel už má skoro půlnoc? Vysvětlení je prosté – každý jsme jinak naprogramován. Klinický psycholog Michael J. Breus, Ph.D., který se specializuje na poruchy spánku, rozlišuje 4 základní typy nastavení. Podstatou jejich dělení jsou ranní či večerní preference a každá se váže k jinému zvířeti – dle jeho chování a návyků.

Zjistěte, jakému zvířeti se nejvíce svým spánkem podobáte:

1. Delfíni

Skuteční delfíni spí pouze jednou polovinou mozku. Ta druhá je vždycky vzhůru a ve střehu – soustředí se na plavání a hledání predátorů. Do tohoto typu spadají ti, kteří jsou spíše neurotičtí a mají neklidný a velmi jemný spánek. Jejich potřeba spánku je velmi malá.

2. Lvi

Praví lvi jsou ranními lovci. Stojí na vrcholu potravního řetězce. Spíte jako lev, jestliže vám vstávání ráno nedělá problémy, jste spíše optimističtí a máte středně velkou potřebu spánku.

3. Medvědi

Praví medvědi mají rádi toulky přírodou. Jsou dobrými spáči a loví víceméně kdykoliv. S medvědem se mohou ztotožnit všichni, kteří jsou přátelští, milují sluníčko a mají vysokou potřebu spánku.

4. Vlci

Reální vlci jsou nočními lovci. Jestliže patříte mezi kreativní extroverty, co jsou produktivnější v noci a mají průměrnou potřebu spánku, vítejte mezi vlky.

Jaká jsou doporučení, jestli jste:

1. Delfín

Cvičte ráno nebo během dopoledne. Jasně, nějaká pohybová aktivita je to poslední, na co máte kvůli nespavosti sílu a náladu, ale jakmile se zapotíte a prohřeje se váš organismus, budete se po celý den cítit uvolněnější a klidnější.

Nezapomínejte obědvat. Delfíni totiž mají tendenci oběd vynechat – jsou tolik zaneprázdněni, že na něj vůbec nemyslí. Proto si raději dejte na mobil upomínku, abyste doplnili včas energii a měli pak více síly pracovat.

Nepokoušejte se chodit do postele příliš brzy. Je to prevence, abyste se vyhnuli stavu, kdy se převalujete z boku na bok a nemůžete zabrat. Ideální čas jít si lehnout je cca ve 23.30. Předtím se vyhněte čtení nebo sledování televize z postele. Tu byste měli mít spojenou jen se spánkem nebo se sexem.

2. Lev

Rozplánujte si den hned zrána. Vzhledem k tomu, že jste ranní ptáče, neměl by pro vás být problém začít plánovat a organizovat zhruba už v 6.15. Lvi jsou v tomto čase velmi bystří a vnímaví. Využijte toho a udělejte si raději seznam.

Cvičte ideálně až v podvečer. Lvi často cvičí už mezi pátou a šestou hodinou ranní, protože jsou krásně bdělí a nemají nic jiného na práci. Pak sice máte energii, která se ovšem v průběhu dne vytrácí a večer už jste na pokraji svých sil.

Večer se vyhněte jídlům s vysokým obsahem sacharidů. Jak to máte s večeří? Dáváte si ji kolem 18.30? Talíř plný těstovin vás pravděpodobně přehoupne do režimu spánku – jste přece už tak dlouho vzhůru. Dopřejte si raději něco lehčího, abyste zůstali déle ve střehu a mohli se ještě pobavit s rodinou nebo přáteli.

3. Medvěd

Využijte vaše nejproduktivnější denní období. Vaše pozornost nejlépe funguje zhruba mezi 10.00 a 12.00. Než abyste se v tuto dobu vybavovali s kolegy v práci, což medvědi s oblibou dělají, věnujte čas raději k plánování a plnění úkolů.

Během poledne si zajděte na půlhodinku nebo aspoň dvacet minut na procházku, aby vám víc vytrávilo. Pomůže vám to zároveň zrychlit metabolismus a zlepšit koncentraci do druhé poloviny dne. S vaší nadměrnou potřebou spánku je to pro vás dar k nezaplacení.

Později odpoledne, zhruba mezi 15.00 a 18.00, se bavte s kolegy nebo přáteli. Medvědi jsou totiž od přírody družní a právě v tento časový interval jsou se svou náladou na vrcholu, proto jsou skvělými společníky.

4. Vlk

Snažte se během rána načerpat do sebe nějakou energii ze slunečních paprsků. Pravděpodobně jste totiž dost unavení, protože rána nejsou pro vlka zrovna nejlepším přítelem. Zkuste se chvilku po ránu projít, aby dostal mozek signál, že je čas se probrat, a aby se zastavila tvorba melatoninu (hormon ovlivňující spánek).

Využijte čas, kdy máte nejvíce energie. Zatímco lvi, delfíni a medvědi vyčkávají na konec dne, vlci začínají být nejvíce akční cca od 16.15 do 18.00. Hbitě posílají e-maily, telefonují a prezentují svou práci šéfovi. To je totiž doba, kdy jsou vlci na vrcholu své aktivity.

Před spaním se pokuste vypnout. Vlci by měli chodit spát zhruba o půlnoci. Ačkoliv máte ještě v 11 večer potřebu rozeslat několik e-mailů nebo sledovat nějaký film či seriál, snažte se hodinku před spaním natáhnout a třeba si i lehce zameditovat. To vás připraví na spánek. Všechno ostatní vás zbytečně rozrušuje, a donutí vás tak být tak dlouho vzhůru, že máte druhý den se vstáváním hodně velký problém.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.