26. února 2021 05:57
beccy@seznam.czStrašák toxoplazmóza: Trpí jí až třetina Čechů. Nemoc nepřenáší ale jen kočky
Toxoplazmózou je v Česku nakažena asi třetina obyvatel. V Německu a ve Francii možná i 70 procent. Většina lidí o nákaze ani neví. Toxoplazmóza může být nebezpečná hlavně pro těhotné ženy. Těm hrozí potrat i poškození narozeného dítěte. Nejčastěji jsou v souvislosti s toxoplazmózou zmiňovány kočky. Ty ale nejsou jediným přenašečem. Větší šance je, že se nakazíte jinak. Jak? Třeba ze syrového masa nebo špatně omyté zeleniny.
Zbavíme se kočky
„Jsem těhotná, kočka musí z baráku,“ častá věta, která ovšem svědčí nejen o lidské lhostejnosti, ale i neinformovanosti. Aktivně vylučují toxoplasmu (prvok latinsky: Toxoplasma gondii) koťata do půl, výjimečně do jednoho roku stáří.
Než se zbavíte kočky, zadržte: „Můžete nechat kočce vyšetřit krev, jestli se setkala nebo nesetkala s toxoplasmou, jestli má nebo nemá protilátky. Pokud protilátky nemá, je všechno v pořádku, kočka může zůstat doma a vy můžete zůstat v klidu. Pokud má protilátky, je ještě potřeba vyšetřit trus, jestli je aktivním vylučovatelem toxoplazmy nebo ne. Mohla ji mohla prodělat před poměrně dlouhou dobou a už nic nevylučuje,“ řekl pro pořad Prima Mazlíček veterinář Lukáš Duchek. A dodává: „Má manželka je veterinární sestra u mě na klinice, svou práci dělá deset let. Často přijímáme kočky ve špatném stavu, neočkované, neodčervené, rovnou z ulice. Představte si, že toxoplazmózu nemá a máme tři zdravé děti.“
Přenos toxoplasmy
Pokud si tedy pořídíte kočičku, není nic jednoduššího než ji nechat otestovat. Kočka, žijící doma, kterou nekrmíte syrovým masem, se nakazit nemůže a ani pro vás pak není nebezpečná. Pokud ji pouštíte ven, existuje malé riziko, že pozře nakaženého hlodavce. Pak může toxoplasmu vylučovat ve výkalech cca tři týdny. Venkovní kočka vám ale zpravidla doma nekálí (přenos hrozí při úklidu kočičí toalety, a to až druhý den „po“, pokud uklízíte denně, není čeho se bát). Po uplynutí těch třech týdnů už kočka toxoplazmozu nikdy v životě nevylučuje. Protože kočka vylučuje zárodky jen po prvotní infekci, nejčastěji je vylučují zmíněná koťata ve věku tři až osm měsíců. Kočka vás nenakazí chlupy, kousnutím ani škrábnutím.
Nejčastější přenos tohoto parazita je z neumyté zeleniny nebo málo tepelně upraveného masa. Nakazit se můžete z ochutnání syrové směsi na játrové knedlíčky či na sekanou. A pozor i na lahůdky, jako je tatarák nebo carpaccio, i když riziko bývá spíše u prasat, drůběže nebo ovcí. Maso, které projde tepelnou úpravou nad 66 °C anebo mrazicím boxem (–20°C, alespoň 3 hodiny) je nezávadné.
Přenos hrozí i při práci na zahradě (kde venkovní kočky kálí), je proto dobré pracovat v rukavicích.
Projevy a rizika
U nakaženého se nemoc projevuje jako viróza, bolí vás hlava, jste unavení, máte zvýšenou teplotu. Léčí se antiparazitiky nebo antibiotiky, tato akutní forma se po 1–3 týdnech změní na latentní, o které nevíte. Onemocnění je ale nevyléčitelné, zůstává v těle celý život a stále vzbuzuje mnoho otázek.
Přenos na plod
V České republice jsou těhotné ženy na toxoplazmózu automaticky testovány. Zjistit se dá z krve, plodové vody i mozkomíšního moku. Pokud jste se nakazili před těhotenstvím, k přenosu na plod nedochází, problém je, pokud se žena nakazí během první třetiny těhotenství. Hrozí potrat a také to, že se dítě narodí s vrozenou (kongenitální) toxoplazmózou, tedy těžce postižené, nebo se později projeví mentální retardace a fyzické, smyslové či mozkové vady. Proto je nutné dbát v těhotenství větší opatrnosti při konzumaci syrového ovoce a zeleniny a syrovému masu se obloukem vyhýbat.