zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Syrovátka vám pomůže zhubnout, ale i zlepšit pleť

Syrovátka (Primární fotografie)
Syrovátka (Primární fotografie)
kloidop , Vydáno: 12.08.2020
Syrovátka. Žlutozelená tekutina vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů či tvarohů, ale rozhodně se nejedná o odpad! Má totiž zázračné účinky na zdraví i na krásu. V létě chutná jako osvěžující nápoj a je součástí zdravých receptů...

reklama

Už ve starém Řecku věděli, že syrovátka má blahodárný vliv na organismus, například Hypokrates ji ve 4. století před naším letopočtem doporučoval pít svým pacientům, aby posílili tělo. Ačkoliv se tato zdravá tekutina ve 20. století začala z jídelníčků vytrácet, v posledních letech opět slaví svůj comeback.

Krásná pleť už od rána
Autor: thinkstock.com Krásná pleť už od rána

Tajemství krásné pleti

Syrovátka, označovaná též jako mléčné sérum, vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů (sladká syrovátka) nebo tvarohů (kyselá syrovátka). Poté, co se přidáním syřidla mléko srazí, vznikne žlutozelená tekutina. Při výrobě 1 kg sýru odteče přibližně 8–10 kg syrovátky. Používala se jako krmivo pro hospodářská zvířata, její účinky jsou ovšem blahodárné i pro lidský organismus. Po staletí se syrovátka konzumovala nejen jako nápoj a součást různých receptů, ale byla používána ke zkrášlovacím procedurám v lázních. Přidáním do koupele pomáhá s ekzémy, lupénkou, akné a dalšími kožními problémy. Bývá rovněž součástí krémů, vlasových balzámů i šamponů.

VYČISTIT PLEŤ VÁM POMŮŽE I OKURKOVÁ VODA

Prospěšná nejen pro sportovce

Vypitá syrovátka má celou řadu blahodárných účinků na lidský organismus. Obsahuje vápník, fosfor, draslík i širokou škálu vitamínů, zejména skupiny B, ale také E, C i A. Působí prospěšně na trávicí trakt, má antimikrobiální a antivirové účinky, detoxikuje – a také skvěle chutná. Nejdůležitější složkou syrovátky jsou bílkoviny, což ocení zejména sportovci, ale i všichni, kdo vykonávají fyzickou aktivitu. Bílkoviny vám pomohou zhubnout. Vzhledem k obsahu laktózy však tekutina není vhodná pro lidi, kteří trpí intolerancí na tuto složku.

JEZTE KVALITNÍ BÍLKOVINY A KILA PŮJDOU DOLŮ

Letní sportování: Aktivity, při kterých zhubnete i vyrýsujete postavu
Autor: iStock Letní sportování: Aktivity, při kterých zhubnete i vyrýsujete postavu

Letní osvěžení i součást receptů

V lékárnách lze zakoupit rovněž sušenou syrovátku, která se dá rozpustit ve vodě a použít k pití či do koupele, není však nad tu čerstvou přímo ze sýrárny! Sehnat můžete i ochucený syrovátkový nápoj. Když jej vychladíte, získáte ideální osvěžení v horkých dnech. Syrovátku lze též rozmixovat s ovocem, například banánem, a dosladit trochou medu. A přidat jde také do ovesných kaší, do polévek anebo buchet či domácího pečiva, kterým dodá lehce nakyslou chuť.

5 důvodů, proč pít syrovátku:

  • Obsahuje syrovátkové bílkoviny: Ty jsou snadno stravitelné a mají vysokou biologickou hodnotu, proto jsou oblíbené zejména u sportovců, ale nejen u nich. Syrovátková bílkovina obsahuje esenciální aminokyseliny a aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, které jsou důležité pro tvorbu a obnovu naší svalové hmoty. Tato bílkovina navíc zvyšuje pocit sytosti, což je spolu s nízkým obsahem tuku důvod, proč je syrovátka oblíbenou součástí redukčních diet.
  • Ukrývá pestrou škálu vitamínů, zejména skupiny B (B1, B2, B6 a B12), také vitaminy E, C i A.
  • Obsahuje minerály vápník, fosfor, draslík.
  • Zlepšuje vstřebávání vápníku.
  • Blahodárně působí na trávicí trakt.
    Okurková voda je výborná na akné

    Obyčejná okurková voda jako zázrak. Zlepší pleť, pomůže v hubnutí a posílí kosti

Související témata: syrovátka , hubnutí , dieta , krásná pleť , zdravá pleť

reklama

Přečtěte si také