zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vejce: Opravdu víte, co všechno se skrývá pod skořápkou?

Jsou lepší obyčejná nebo bio?
Autor: iStock Jsou lepší obyčejná nebo bio?
anna kopečková , Vydáno: 10.04.2017
Jsou opravdu plné cholesterolu? Jsou v nich vůbec nějaké vitamíny? V čem se liší bio vejce od těch z jiných typů chovů? A co všechno se dá vyčíst z nápisu na skořápce?

reklama

Přestože se o vejcích traduje, že by je měl člověk konzumovat s rozvahou, patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek, které navíc mají vysokou stravitelnost. Dodávají našemu tělu kvalitní bílkoviny se skvělou schopností nás zasytit. 

Vejce a cholesterol

Možná pamatujete časy, kdy byla vejce striktně kritizována pro vyšší obsah cholesterolu ve žloutcích. Zájem o cholesterol se datuje od konce 50. let, kdy začala v USA rozsáhlá „proticholesterolová“ kampaň. Postupem času byl ale postoj k cholesterolu na základě řady klinických studií přehodnocen.

„Nejnovější výzkumy prokazují, že zdraví lidé, kteří s hladinou cholesterolu nemají žádné problémy a nepřijímají nadměrné množství cholesterolu z jiných potravin, mohou denně bez rizika konzumovat 1–2 vejce,“ informuje Doc. Ing. Kamila Míková, CSc. z Ústav analýzy potravin a výživy na VŠCHT.

Vejce a vitamíny

Vejce obsahují téměř všechny vitamíny kromě vitamínu C. Nejvíce je zastoupen vitamín E podporující ochranu buněk před oxidativním stresem a kyselina pantothenová, která se v našem organismu zúčastňuje mnoha reakcí (např. podpory mentální činnosti a snižování únavy a vyčerpání).

Významný je i riboflavin (vitamín B2), který je ve všech buňkách aktivní při procesu tvorby energie. Dále přispívá k normální činnosti nervové soustavy, má pozitivní vliv na červené krvinky a metabolismus železa. Ovlivňuje kvalitu našeho zraku (především vidění za šera) a kvalitu sliznic a pokožky. Pozitivní účinky těchto vitamínů jsou závislé na množství jejich příjmu.

Vejce jsou také bohatým zdrojem minerálů. Najdete v nich železo, fosfor, draslík a zinek. Navíc je lze obohatit selenem, který podporuje imunitní systém a přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Cholin pro dobrou paměť

Tolik kontroverzní vaječné žloutky jsou bohatým zdrojem cholinu. Tato bioaktivní látka přispívá k normálnímu metabolismu lipidů (tuků) a k udržení normální činnosti jater. Pokud ho nemáte dostatek, může se to projevit některými nemocemi zasahujícími nervovou soustavu (např. paměť).

Lutein a zeaxantin – antioxidanty pro zdraví očí

Konzumace vajec vám pomůže i v případě prevence očního onemocnění (konkrétně makulární degenerace – hlavní příčiny slepoty ve stáří), a to díky přítomnosti těchto dvou látek – luteinu a zeaxantinu. Lutein chrání naše oči, především sítnici. Jestliže konzumujeme pravidelně potraviny s tímto antioxidantem, můžeme redukovat riziko rozvoje šedého zákalu a degenerativních chorob očí. Zeaxantin napomáhá v oku vytvářet jakýsi štít chránící ho před nebezpečnými volnými radikály a světelnými frekvencemi (modrou složkou světla), které mohou poškodit zrak.

vajíčka Foto:                                                                                                               Foto: iStock

 

Napoví údaje na skořápce

Určitě jste zaregistrovali kódy, které se nacházejí přímo na vejcích, ale také na obalu. Tyto kódy nelze slučovat, protože každý z nich má úplně jinou funkci. Pokud na obalu naleznete zkratku CZ, znamená to, že byla vejce tříděna a balena v České republice, avšak neoznačuje to jejich původ. Tento kód udává pouze identifikaci balírny/třídírny, kde se vejce třídí a balí. Znamená to, že ani z této informace není možné odvozovat zemi původu vajec. Tu najdete v kódu producenta vytištěném přímo na vejci.

Co přesně údaje vytištěné na skořápce znamenají?

Uveďme si konkrétní příklad – kód 1CZ7601.

První číslo – zde č. 1 – označuje metodu způsobu chovu nosnic.

1– vejce nosnic z chovu ve volném výběhu

2 – vejce nosnic z chovu v halách

3 – vejce nosnic z chovu v klecích

0 – vejce nosnic z chovu v ekologickém zemědělství (BIO)

Další dvě písmena jsou zkratkou pro zemi, odkud vejce skutečně pochází („CZ“ – Česká republika, „SK“ – Slovensko, „LV“ – Lotyšsko, „PL“ – Polsko, „DE“ – Německo, „NL“ – Nizozemsko, „ES“ – Španělsko apod.). Čísla za písmeny zase označují registrační čísla chovu. Vyhledat konkrétního producenta podle kódu na vejci můžete na této stránce: www.mtd-ustrasice.cz/vyhledavani.

Vejce vs. růstové hormony a antibiotika

Lidé mají často obavy, zda maso, mléko nebo vejce neobsahují růstové hormony nebo antibiotika ze zvířat, z nichž pochází. Představují si, že tyto látky jsou nosnicím podávány pro rychlý růst a lepší snášku a pak proniknou vajec.

„Používání růstových hormonů u nosnic je legislativně zakázáno a aplikace antibiotik je povolena pouze z léčebných důvodů. Při užití antibiotik se následně musí dodržet ochranné lhůty, během nichž jsou zbytky antibiotik odbourány a vyloučeny z organismu. V tomto období se nesmějí prodávat vejce od léčených nosnic,“ upřesňuje Doc. Ing. Kamila Míková, CSc.

A proč některé nosnice snáší hodně vajec? Důvodem je jejich šlechtění a podávání vyvážených krmných směsí.

Bio vejce vs. vejce z klecových chovů

Jaké jsou rozdíly mezi těmito druhy vajec? Z hlediska složení téměř žádné. Pouze obsah cholesterolu bývá u bio vajec nižší, ale srovnatelně nízký ho mají také vejce z klecových chovů, pokud jsou nosnice krmeny pouze cereáliemi. Ekologický neboli BIO chov je obdobný chovu s volným výběhem, jen krmení pro nosnice musí pocházet z ekologicky vypěstovaného obilí.

„Vejce z bio chovů mají větší podíl vnitřních vad (krevních a masových skvrn) a špinavější skořápky. To představuje vyšší riziko mikrobiální kontaminace a možného onemocnění. Nicméně z hlediska možnosti chemické kontaminace jsou vejce z bio chovů bezpečnější, protože jsou nosnice krmeny krmivy z ekologického zemědělství,“ pokračuje paní docentka.

Špičkou dolů a neomývat!

V případě vajec je důležité během jejich skladování – i před nákupem – nepřekročit hranici 18 °C a současně dbát i na nekolísavou teplotu prostředí, v němž se vejce nachází.

Po nákupu se doporučuje nechávat vejce v chladnějším prostředí o teplotě 5–8 °C. Dále myslete na to, abyste nevystavovali vejce prudkým teplotním změnám, při kterých dochází k orosení skořápky a možnosti tvorby plísní. Vejce také nesmí být přímo vystavena slunečním paprskům, proto je nekupujte například ve stánku, kde do nich praží sluníčko. Vejce doma ukládejte špičkou dolů.

A na co byste určitě neměli zapomínat? Že nesmíte před uložením omývat skořápku, protože byste tím odstranili její ochranný obal, který chrání vejce před vnějším prostředím.

TIP na výbornou vaječnou pomazánku

vaječná pomazánka - akademie kvality Foto:

Co budete potřebovat:

  • 9 natvrdo uvařených vajec
  • 250 g pomazánkového másla
  • 4 lžíce majonézy
  • 1 jarní cibulku
  • sůl a mletý pepř

 

1. Vejce oloupejte a z poloviny oddělte žloutky.

2. Žloutky vyšlehejte elektrickým šlehačem nebo utřete vidličkou s majonézou a pomazánkovým máslem.

3. Zbylá vejce nakrájejte nadrobno a zamíchejte do vyšlehané směsi.

4. Nakonec vmíchejte nadrobno nasekanou jarní cibulku, osolte a opepřete podle chuti.

5. Podávejte na čerstvém chlebu, například s ředkvičkami.

 

Více zajímavých informací najdete na www.akademiekvality.cz.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

 

Chytrá vejce s vysokým obsahem jódu

Novinka na trhu: chytrá vejce s vysokým obsahem jódu

5 způsobů, jak při pečení nahradit vejce

Ať už jste se rozhodli ze svého jídelníčku úplně vyřadit vejce, nebo se vám občas stává, že chcete něco upéct a zjistíte, že v lednici není už ani jedno vajíčko, určitě se vám bude hodit pár tipů, jak se dá tahle potravina nahradit. Je to jednoduché. A mnohdy i zdravější!

Banán

Jak nahradit vejce banány

Rozmačkaný banán místo vajec můžete použít v receptech na muffiny, dortové korpusy nebo třeba sladké chlebíčky. Zkrátka všude tam, kde se jinak vejce mají postarat o to, abyste neupekli takzvanou dusivku, ale těsto bylo hezky vláčné. Je jen potřeba počítat s tím, že díky banánu moučník získá lehce banánovou příchuť. Což mnohdy vůbec není špatné. Na jedno vejce počítejte 1/4 hrnku rozmačkaného banánu, což je asi půlka banánu.

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Dobroty z koledy aneb Jak chutně naložit s vařenými vejci

Co ve skutečnosti symbolizují? 2

Velikonoční vejce a jejich barvy: Co ve skutečnosti symbolizují?

reklama

Související témata: Velikonoce , cholesterol , antioxidanty , bílkoviny , vejce , bio , skořápky , žloutek , bílek , pomazánky

reklama

Přečtěte si také

reklama