Víte, že můžete mít pihy i v oku? A neměli byste je ignorovat!

Obličej posázený pihami působí roztomile. Většinou člověka omladí, protože máme tyto drobné „nedostatky“ pleti spojené především s dětstvím. Co když ale objevíte něco, co se podobá pize, v oku? Dejte si pozor, nemusí to být zcela neškodné.

Mateřská znaménka kdekoliv na těle se označují coby kožní névy, ale mohou se vyskytnout také v oku. Můžete je mít v přední části oka, v blízkosti oční duhovky nebo za sítnicí v zadní části oka. Kožní névy jsou tvořeny buňkami nazývanými melanocyty. Jedná se o stejné buňky, které vytvářejí pigment vaší pokožky, vlasů i očí. Melanocyty jsou většinou rovnoměrně rozloženy po celém těle, ale někdy se mohou shlukovat k sobě a vytvářet právě kožní névy.

Mají všichni k tvorbě očních pih stejné dispozice?

Jako téměř v jakémkoliv jiném případě se také zde vyskytují jedinci, u nichž je riziko tvorby pih v očích vyšší než u ostatních. V některých populacích se dokonce nejedná o žádnou vzácnost. Třeba u bělochů se objevují zhruba u 5 % obyvatel. Rizikovými faktory jsou světlé odstíny očí a pleti a zároveň tendence ke snadnému spálení kůže na slunci. Nicméně tento jev se může vyskytovat u jakékoliv lidské rasy, nejen u světlých typů.

Co ještě může vést k rozvoji očních pih? Třeba časté trávení času na sluníčku. V roce 2017 vyšla studie v časopisu Investigative Oftalmology &Visual Science, která prokázala, že se pihy v očích nejčastěji objevovaly u starších jedinců, kteří měli v anamnéze spáleniny, nebo dokonce těžké popáleniny od sluníčka vedoucí ke vzniku puchýřů.

Přestože ještě vědci neznají přesnou roli slunečního záření ve vzniku očních pih, předpokládá se, že k nim může vést časté a chronické vystavení se sluníčku.

O pize leckdy ani nemusíte vědět

Kožní névy odhalíte tehdy, když se objeví v přední části oka v blízkosti duhovky, ale pravděpodobně je nebudete schopni rozpoznat, jestliže se budou nacházet za sítnicí. Nejspíše se o nich dozvíte jenom při pravidelné oční prohlídce.

Jak často kontrolovat oční pihu?

Stejně tak, jako se svým doktorem kontrolujete vaše mateřská znaménka na těle, měli byste být obezřetní ohledně pih v oku. Vzácně se mohou přeměnit na melanom, nejvíce smrtelnou formu rakoviny kůže.

Pokud máte v oku malou pihu, která vypadá víceméně normálně, je dobré ji nechat zkontrolovat znovu za šest měsíců a poté pravidelně každý rok. Je-li ovšem větší nebo má podezřelý vzhled, nechte ji lékařem zkontrolovat častěji, přibližně po 4 až 6 měsících. Už jste to slyšeli několikrát, ale také v tomto případě platí, že čím dříve se odhalí melanom, tím lepší je prognóza a více možností léčby, například radiací nebo laserovou operací.

Ve vzácných případech mohou pihu obrůst abnormální cévy, což způsobuje oddělení sítnice a ztrátu zraku. Ale je to opravdu velmi ojedinělé.

Prevence především

Jestliže patříte mezi jedince s pihou v oku, nepanikařte. Vůbec to nemusí znamenat něco špatného. Na melanom se totiž přemění jedna z 8 000 pih, což je méně než jedno procento. Důležité je, abyste ji měli pod kontrolou. Za to přece nic nedáte.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.