zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Co vás čeká a nemine?

Láska, sex, peníze a zdraví v roce 2022 podle horoskopu
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Víte, že můžete mít pihy i v oku? A neměli byste je ignorovat!

Pihy v oku
Autor: iStock Pihy v oku
Zuzana Kučerová , Vydáno: 12.04.2021
Obličej posázený pihami působí roztomile. Většinou člověka omladí, protože máme tyto drobné „nedostatky“ pleti spojené především s dětstvím. Co když ale objevíte něco, co se podobá pize, v oku? Dejte si pozor, nemusí to být zcela neškodné.

reklama

Mateřská znaménka kdekoliv na těle se označují coby kožní névy, ale mohou se vyskytnout také v oku. Můžete je mít v přední části oka, v blízkosti oční duhovky nebo za sítnicí v zadní části oka. Kožní névy jsou tvořeny buňkami nazývanými melanocyty. Jedná se o stejné buňky, které vytvářejí pigment vaší pokožky, vlasů i očí. Melanocyty jsou většinou rovnoměrně rozloženy po celém těle, ale někdy se mohou shlukovat k sobě a vytvářet právě kožní névy.

Mají všichni k tvorbě očních pih stejné dispozice?

Jako téměř v jakémkoliv jiném případě se také zde vyskytují jedinci, u nichž je riziko tvorby pih v očích vyšší než u ostatních. V některých populacích se dokonce nejedná o žádnou vzácnost. Třeba u bělochů se objevují zhruba u 5 % obyvatel. Rizikovými faktory jsou světlé odstíny očí a pleti a zároveň tendence ke snadnému spálení kůže na slunci. Nicméně tento jev se může vyskytovat u jakékoliv lidské rasy, nejen u světlých typů.

Co ještě může vést k rozvoji očních pih? Třeba časté trávení času na sluníčku. V roce 2017 vyšla studie v časopisu Investigative Oftalmology &Visual Science, která prokázala, že se pihy v očích nejčastěji objevovaly u starších jedinců, kteří měli v anamnéze spáleniny, nebo dokonce těžké popáleniny od sluníčka vedoucí ke vzniku puchýřů.

Přestože ještě vědci neznají přesnou roli slunečního záření ve vzniku očních pih, předpokládá se, že k nim může vést časté a chronické vystavení se sluníčku.

Oči stárnou s námi

Oči stárnou s námi. Co pro ně udělat ve 30, 40, 50, 60 letech?

O pize leckdy ani nemusíte vědět

Kožní névy odhalíte tehdy, když se objeví v přední části oka v blízkosti duhovky, ale pravděpodobně je nebudete schopni rozpoznat, jestliže se budou nacházet za sítnicí. Nejspíše se o nich dozvíte jenom při pravidelné oční prohlídce.

Jak často kontrolovat oční pihu?

Stejně tak, jako se svým doktorem kontrolujete vaše mateřská znaménka na těle, měli byste být obezřetní ohledně pih v oku. Vzácně se mohou přeměnit na melanom, nejvíce smrtelnou formu rakoviny kůže.

Pokud máte v oku malou pihu, která vypadá víceméně normálně, je dobré ji nechat zkontrolovat znovu za šest měsíců a poté pravidelně každý rok. Je-li ovšem větší nebo má podezřelý vzhled, nechte ji lékařem zkontrolovat častěji, přibližně po 4 až 6 měsících. Už jste to slyšeli několikrát, ale také v tomto případě platí, že čím dříve se odhalí melanom, tím lepší je prognóza a více možností léčby, například radiací nebo laserovou operací.

Ve vzácných případech mohou pihu obrůst abnormální cévy, což způsobuje oddělení sítnice a ztrátu zraku. Ale je to opravdu velmi ojedinělé.

Prevence především

Jestliže patříte mezi jedince s pihou v oku, nepanikařte. Vůbec to nemusí znamenat něco špatného. Na melanom se totiž přemění jedna z 8 000 pih, což je méně než jedno procento. Důležité je, abyste ji měli pod kontrolou. Za to přece nic nedáte.

reklama

Související témata: pihy , oči , oko , melanon , rakovina , mateřské znaménko , laserová operace

reklama

Přečtěte si také

reklama