Zánět dutin: Hlava jako včelín
Začali jste huhňat, bolí vás hlava, v krku, cítíte se unavení, prostě nanic? Mohl by to být zánět dutin, zvlášť, jestli máte v hlavě jako v úle…
Stačí běžná virová infekce, která zasáhne sliznice dutin. Viry naruší povrch sliznic vedlejších dutin v hlavě, tam se přemnoží bakterie a dutiny se začnou plnit hnisem. Nežádoucí reakce je tady: bolest hlavy, obtížné dýchání, tlak v uších, někdy i bolest zubů. A hustý hlen, který ucpává dutiny a znesnadňuje dýchání. Hlásí se sinusitida neboli zánět vedlejších dutin nosních. Ve většině případů je spojena se zánětem sliznice nosu, pak se jí říká rhinosinusitida.
Postel a zase postel
Nejlepší lék je zůstat v posteli. Zánět vedlejších dutin je v podstatě zánět sliznic, které tvoří povrch dutin v lebce. Nejčastější příčinou jsou viry. Naruší povrch sliznice, na ní se pak přemnoží nežádoucí bakterie a dutiny se začnou plnit hnisavým hlenem. Ten způsobí kašel, tlak v hlavě, ztrátu čichu a celkovou slabost. Léčba je jasná: uvařit si čaj, vzít léky na bolest hlavy (například Ibalgin), léky na horečku (paralen) a uložit se do postele.
Viry nebo bakterie?
Je důležité zjistit, co zánět dutin způsobuje. Virový zánět se léčí zkapalněním hlenu, na což pomůžou léky (Sinupret, Stodal, Mukosolvan), ale i čaj ze šalvěje lékařské, případně inhalace máty perné a světlíku lékařského. Pokud jsou na vině bakterie, je potřeba antibiotika. Pro rozpoznání původce nemoci dobře poslouží CRP testy, které jsou dnes dostupné jak v ordinacích lékařů, tak si je můžeme koupit v lékárně. Pak už praktik zvolí vhodnou léčbu. Při zánětech a tvorbě hlenů je dobré se vyhnout mléčným výrobkům a sladkému. Tyto produkty podporují tvorbu hlenů.
Co léčbu zánětu urychlí?
Horká pára dokáže krásně uvolnit dutiny. Stačí se naklonit nad mísu s horkou vodou, zakrýt hlavu ručníkem a zhluboka vdechovat nosem. Do horké vody můžete pro zvýšení efektu přidat pár kapek eukalyptu nebo tymiánu. Ještě lepší účinky bude mít vdechování silného heřmánkového výluhu, ten zároveň dutiny i vydezinfikuje. Nezapomínejte na dostatečnou hydrataci, ideální je čaj, ale i minerálky a neperlivá voda s citronem, dobré je zvlhčovat vzduch, proplachovat nos a používat éterické oleje do aromalampy. Nejlépe vám uleví a uvolní dýchací cesty eukalyptus, citrusy či různé silice jehličnanů. Kromě zvlhčování vzduchu pomůže s uvolněním nosu také inhalace minerální vody – například Vincentky. Po několika dnech v klidu na lůžku budete zdraví. V zimě si při mrazech chraňte obličej šálou a čepicí.