Zdraví a nemoci

17. září 2018 09:52

redakce Prima Zoom

Živiny pro ženy v každém věku

Živiny pro ženy v každém věku

Ženské tělo uchovává velké množství genetického materiálu. V každém období života se neustále přizpůsobuje, aby získalo a zachovalo potřebné živiny. V jednotlivých etapách života se mění nároky organismu na živiny – neustále potřebuje různé vitamíny a minerály. Mnoho z nich můžeme přijmout prostřednictvím vyvážené stravy, avšak získat všechny potřebné živiny výlučně tímto způsobem může být náročné. Tak, jak se mění vaše tělo, mění se také jeho potřeby. Jak máte ale vědět, které doplňky stravy užívat a na co slouží? S cílem pomoci vám zorientovat se v této oblasti jsme připravili přehled nejdůležitějších živin, které jsou potřebné v jednotlivých fázích života.

Dětství a období dospívání (věk 9–19 let)

Vápník

Doporučená denní dávka: 1300 mg/den

Vzhledem na to, že kosti ještě stále rostou, riziko zlomenin může být vysoké. Vápník je pro děti a dospívající nevyhnutelný pro růst silných kostí a zubů. Čím jsou kosti zdravější, tím je menší pravděpodobnost úbytku kostní hmoty později během života. Některé stravovací návyky, které jsou u dětí běžné, jako např. časté pití sody resp. strava chudá na listovou zeleninu, mohou vést k nedostatku vápníku.

Železo

Doporučená denní dávka: 8 mg před menstruací, 15 mg po ní

Železo hraje klíčovou roli při udržování zdravých krevních buněk. Ve zvýšené míře je důležité především pro dospívající děvčata v období menstruace. Při každé menstruaci dochází v organismu ke ztrátě železa, což vede k oslabení imunity, k letargii a snížení koncentrace. Je prokázané, že ženy, u kterých dochází k větší ztrátě krve, častěji trpí nedostatkem železa a anémií.

2. dekáda života

Kyselina listová

Doporučená denní dávka: 400 µg

S cílem připravit se na mateřství vstupuje do „hry“ potřeba mnoha nových vitamínů. Patří k nim např. kyselina listová, která je zodpovědná za vytváření nových buněk, podílí se na procesu dělení buněk, přispívá k normální krvetvorbě a k růstu zárodečných tkání během těhotenství. Konzumace potravin bohatých na kyselinu listovou, resp. jej suplementace, představuje vynikající způsob přípravy na těhotenství.

Vápník a vitamín D

Doporučená denní dávka: 1000 mg

2. dekáda života je plná změn. V této fázi dochází k neustálé obnově kostí, přičemž vitamín D je potřebný pro rychlou absorpci vápníku. Naopak jeho nedostatek může vést k slabým a křehkým kostem, čímž se zvyšuje riziko zlomenin. Možná si myslíte, že péče o stav vašich kostí je v tomto věku předčasná, avšak v této dekádě života člověk dosáhne vrchol kostní hmoty. Vzhledem na to, že po tomto období není možné zvýšit kostní hmotu, je včasná péče o kosti klíčová k udržení normálního stavu kostí.

Období mateřství

Kyselina listová

Doporučená denní dávka: 400 µg před těhotenstvím, 600 µg během něho, 400 µg v období kojení

V případě žen, které plánují otěhotnět, je kromě stravy bohaté na čerstvé ovoce a zeleninu důležitý také příjem zvýšeného množství kyseliny listové, která se podílí na procesu dělení buněk, přispívá k normální krvetvorbě a k růstu zárodečných tkání během těhotenství. Doporučené dávky jsou odlišné pro ženy před, během těhotenství a po porodu.

B Komplex

B-komplex je výborným zdrojem energie během těhotenství. Tato skupina vitamínů má velký význam pro vývin miminka a taktéž pro pohodu matky. Přispívá k udržení zdravého mozku a očí, pomáhá minimalizovat riziko vzniku vrozených defektů a přináší úlevu od některých symptomů v souvislosti s těhotenstvím.

Omega-3

Doporučená denní dávka: 650 mg

Omega-3 mastné kyseliny (DHA) jsou důležité nejen pro srdce a mozek miminka. Ukázalo se také, že mají pozitivní účinek na vývoj zraku a očí.

Vitamín D

Doporučená denní dávka: 600 IU

Vitamín D je potřebný pro optimální růst a vývin kostí miminka.

4. a 5. dekáda života

Vápník

Doporučená denní dávka: 1000 mg

Tato fáze života má význam pro prevenci v oblasti zdraví kostí. Když se blíží období menopauzy, klesá úroveň estrogenu, což má následně negativní vliv na budování kostí. A co více? Organismus produkuje menší množství kyseliny nevyhnutelné pro absorpci vápníku, což vede k potřebě zvýšených dávek vápníku a taktéž vitamínu D.

Věk 65+

Jak organismus roste a vyvíjí se, mění se také jeho potřeby, přičemž období menopauzy není výjimkou. Zdraví kostí se s přibývajícím věkem stává prioritou.

Vápník

Doporučená denní dávka: 1500 mg

Kvůli nedostatku estrogenu je zvýšený příjem vápníku v období menopauzy nevyhnutelný k udržení normálního stavu kostí.

Hořčík

Doporučená denní dávka: 320 mg

Vzhledem na to, že ženy v období menopauzy vykazují sníženou schopnost absorpce hořčíku v játrech, mohou doplňky stravy pomoci zabezpečit jeho dostatečné množství. Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, ke správné činnosti nervové soustavy, k psychické činnosti, činnosti svalů, k udržení normálního stavu kostí a zubů.

Ginkgo biloba

Ginkgo je známé díky jeho schopnosti podpořit paměť a kognitivní funkce. Připisují se mu taktéž pozitivní účinky v oblasti duševní rovnováhy a mikrocirkulace krevního systému.

Komerční sdělení


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.