Zrádná potravinová intolerance: Vadit mohou pomeranče, ale i brambory nebo rýže

Problémy s trávením trápí mnoho lidí. A týká se to i těch, kteří dodržují správnou životosprávu. Ti pak marně přemýšlejí, v čem dělají chybu, aniž si uvědomí, že se nejspíš stali obětí u nás málo známé potravinové intolerance.

Na rozdíl od alergie na určité pokrmy, která se obvykle projevuje potížemi bezprostředně po jídle, se u potravinové intolerance projeví negativní reakce třeba až za pár dní. „Pochopitelně si zdaleka ne každý s odstupem času vybaví, co všechno kdy snědl. Situaci navíc komplikuje fakt, že problémy nezpůsobují jen notoricky známé škodlivé pokrmy, ale i ty, co jsou zdravé," vysvětluje MUDr. Nouza, CSc. z Centra klinické imunologie. Mezi rizikové tak překvapivě patří například brambory, rýže, sezam, mléko, rajčata, kiwi, sója, pomeranče, treska, vejce a další.

Jediným řešením, jak přesně zjistit, co konkrétnímu člověku ve stravě vadí, je vyšetření ve speciální laboratoři. Skládá se z odběru krve a screeningového testu až na 200 potravin a dokáže odhalit i nejrůznější chemikálie, včetně barviv a konzervantů. Kromě toho detekuje i umělá sladidla, některé druhy antibiotik, analgetika, či hormony a histamin. Za pár dní tak jsou k dispozici údaje, které by se jinak získaly velmi těžko. Dietologové dřív zkoušeli tzv. eliminační dietu a trvalo až roky, než postupným nasazováním a odebíráním určitých potravin zjistili ty, které jsou závadné pro konkrétního jedince. Stále totiž platí úsloví středověkého učence Paracelsa, že stejné jídlo může být pro jednoho člověka lék a pro druhého jed. Navíc ho přijímáme v kombinacích s různými přílohami, často také v několika chodech.

Nečekané potíže

Čím častěji nevědomky konzumujeme pro nás nevhodnou potravinu, tím víc se logicky zhoršuje i celkový zdravotní stav, navíc zdánlivě bez příčiny. Nejčastěji, až v polovině případů, jde o bolest břicha, zácpu, či naopak průjem. Mohou vzniknout i další a zcela neočekávané potíže, o kterých by někdo asi jen těžko řekl, že souvisí se žaludkem - akné, otoky a záněty kloubů, atopický ekzém, svědění kůže, vyrážky, ale i vypadávání vlasů! Také tloustneme, i když konzumujeme stále stejná jídla v obvyklém množství a čase. Zpomaluje se totiž látková přeměna a naopak se zvyšuje hladina cholesterolu. Mezi časté příznaky patří i deprese, poruchy spánku, chronická únava či naopak hyperaktivita. „Nesnášenlivost určitého jídla se v organismu vytváří postupně a mnohokrát ji provází takzvaný syndrom zvýšené propustnosti střev. U něho nežádoucí následky způsobují i bolest hlavy, nadýmání, onemocnění štítné žlázy," varuje imunolog Nouza.

Pozitivní výsledky se projeví velmi brzy

Potravinovou intoleranci máme v genech, ale vytváří se i během života jako interakce bílkovin ze stravy, nebo jde o neschopnost organismu strávit mléčný cukr, laktózu. Pokud ji vyšetření odhalí, následuje stravovací režim přizpůsobený nálezu. Nejde o dietu, jen vynechání všech pokrmů, které jsou závadné. První pozitivní výsledky se projeví už za několik dní. Poté dojde k zrychlení metabolismu, zlepší se poměr mezi svalovou a tukovou hmotou. „Kožní a alergické problémy ovšem chtějí delší dobu, i redukce váhy je sice pozvolnější, zato trvalejší. Kromě jiného jde o ideální způsob, jak zhubnout a přitom nehladovět," vysvětluje MUDr. Martin Nouza.

Pečlivý výběr se vyplatí

Test potravinové intolerance zdravotní pojišťovny nehradí. V případě zájmu je vhodné prostudovat si pečlivě různé nabídky, některá pracoviště ho sice provádějí, ale jsou schopna otestovat menší množství vzorků, takže nemohou ani zdaleka odhalit příčinu všech problémů. Často chybí nabídka komentáře k výsledkům a návrh léčebného postupu. Vedle úpravy stravy je totiž též velmi důležitá péče o propustnost střeva.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.