Chcete se cítit lépe? Naučte se žít podle svých biorytmů!
Chaos a nepravidelnost nedělají našemu tělu dobře. Naopak řád a pravidelnost v souladu s přírodou nám prospějí jako nic jiného!
Biorytmus je dle definice určitý děj, který se opakovaně vyskytuje u každého živého organismu, tedy i u nás, u lidí. Tyto děje se většinou opakují pravidelně, ale jistá variabilita či nepravidelnost je vcelku normální.
Co se týče intervalů opakování, mohou být od minutových (bušení srdce) až po roční, cirkanuální (střídání ročních období). Typickým zástupcem biorytmů je například rytmus cirkadiánní, to znamená jednodenní.
Nic na světě netrvá věčně. Vše začíná, končí, má určitý průběh, fáze, cykly, etapy. Přirozené procesy, nebo také jinak vnitřní hodiny, ovlivňují všechno živé. Takové hodiny primárně seřizuje příroda, ale to, jak dobře budou šlapat dál, máme do jisté míry v rukou my sami.
Když venku padne tma, měli bychom jít spát nebo aspoň odpočívat. My ale vysedáváme do noci pod zářivkami. Jíme, když uvidíme reklamu na něco lákavého, nerespektujeme energetické potřeby těla. Přes týden vstáváme na rozkaz budíku, o víkendu vyspáváme a pak ponocujeme. Chaos a nepravidelnost nedělá našemu tělu dobře. Tak nastavené nikdy nebylo – právě naopak! Řád a pravidelnost v souladu s přírodou nám prospěje jako nic jiného!
Naučte se být v harmonii s vašimi biorytmy a uvidíte, že se vám najednou bude žít o něco lépe. Zde je několik tipů, jak na to:
Vstávejte vždy ve stejnou hodinu
Pokud je to jen trochu možné, zkuste přes týden i o víkendu vstávat v určitou hodinu. Zpočátku budete potřebovat budík, ale po čase se začtete budit sami – nastartují se vnitřní hodiny. Aby měl organismus šanci nastavit se na pravidelný režim, zkuste vydržet aspoň 3–4 týdny. Bude to těžké, ale bude to stát za to.
Choďte spát v určitou hodinu
Zde platí to stejné, jako u vstávání. Přestaňte usínat se sklenicí vína v ruce u seriálu a místo toho si běžte raději lehnout – opět denně ve stejnou dobu. Nechte si pomoct od přirozeného venkovního světla – přes den co nejvíc buďte venku a dovolte hormonům (melatoninu, kortizolu, adenosinu) pracovat, jak mají. Vyžaduje to trochu disciplíny, ale uvidíte, že se budete cítit lépe.
Jezte v podobných časech
Stanovte si tříhodinové intervaly pro příjem potravy a ty dodržujte. Pokud nemáte zpočátku hlad, neřešte to a i přesto si něco malého dejte – po čase si tělo zvykne a začne se v tyto časy jídla dožadovat samo od sebe. Vydržte aspoň 3–4 týdny. Po dvou takových dnech se návyk nevytvoří!
Skřivan, nebo sova?
Respektujte svůj přirozený pracovní rytmus – někdo je výkonnější ráno a dopoledne, jiný odpoledne, večer či v noci. Zjistěte, který z „ptáků“ jste vy a podřiďte tomu svůj rozvrh. Budete výkonnější, motivovanější, efektivnější i méně unavení.
Vnímejte svoji cykličnost
Tohle se týká žen. Menstruační cyklus ovlivňuje, jak se v které části měsíce cítíme. Před menstruací si odpusťte výkyvy nálady, plačtivost, dráždivost i chutě na sladké, během menstruace se rozmazlujte, buďte na sebe hodné, šetřete se, kolem ovulace si užívejte svoji atraktivitu a výkonnost.
Zdroj: Fithall.cz