HIIT: Efektivní cvičení, které pomůže v boji proti špíčkům
Máte pocit, že byste potřebovali shodit pár kilo? Nebojte se, tentokrát to zvládnete! Zkuste HIIT!
Co je to HIIT?
Touto zkratkou je myšlen vysoce intenzivní intervalový trénink. HIIT slibuje zvýšení kondice, spálení tuků při minimální ztrátě svalové hmoty, zároveň zapojení hlubokých svalů, o kterých nemáme většinou ani ponětí, že existují. Při této formě tréninku spaluje náš organismus ještě dlouhé hodiny po cvičení a zrychluje se tedy mnohem více metabolismus. To znamená, že v klidovém režimu, kdy nic neděláme, náš organismus jede na vyšší otáčky a spaluje mnohem více tuků.
6 ZPŮSOBŮ, JAK ZRYCHLIT VÁŠ METABOLISMUS A SPALOVAT VÍCE TUKU
Výhody HIIT
Další výhodou kromě toho, že efektivně hubnete, je fakt, že se zvyšuje citlivost na inzulin, tudíž je jakousi prevencí proti cukrovce druhého typu a rovněž i prevencí před kardiovaskulárními onemocněními. Výzkumy bylo prokázáno, že tato forma cvičení je mnohem efektivnější než trávení spousty hodin v posilovně. Stačí k tomu pouhých 10–20 minut cvičení. Ano čtete správně, tak málo stačí k viditelným výsledkům. To znamená možnost odskočit si do vedlejšího pokoje, když všichni budou ležet u televize, zavřít dveře, pustit hudbu a cvičit. Špíčky pak nemají šanci. Jedná se o velice efektivní formu cvičení, která má výsledky, ještě vám ušetří čas a koneckonců i peníze, protože cvičit můžete kdekoliv, kde máte prostor alespoň na cvičební podložku, i venku v přírodě.
Když cesta je cíl
Pokud jste úplní začátečníci, pro začátek postačí, když zkusíte zacvičit alespoň 2x týdně. Na internetu jsou stovky cviků, které si můžete vybrat a podle toho, co chcete procvičit, trénink upravíte. První dva týdny si vystačíte s tréninky aspoň 2x týdně a postupně můžete navyšovat dle libosti, jak se tělo přizpůsobí.
HUBNUTÍ CHŮZÍ: KOLIK ENERGIE SPÁLÍTE?
Obujte se do toho
Pro viditelné výsledky je však důležité cvičit takto alespoň 4x týdně, pokud je to váš jediný pohyb. K tomu zvolit vhodnou formu jídelníčku a výsledky budou za měsíc jistě viditelné. Důležité je cvičení si každým dalším tréninkem ztížit, jinak si tělo rychle zvykne a výsledky budou minimální. Typickým cvičením HIIT je například střídání sprintu s chůzí, kdy například 20 vteřin sprintujeme na maximum a 40 vteřin jdeme anebo vyklusáváme. Toto opakujeme cca 8x i vícekrát, dle našich možností. V posilovně lze takto udělat kruhový trénink, kdy zkracujeme dobu odpočinku mezi jednotlivým nářadím. Doma si můžeme zacvičit tzv. Tabata trénink, kdy 20 vteřin cvičíme a 10 vteřin odpočíváme a to vše opět 8x krát, ve dvou a více kolech. Je spousta možností, jak si HIIT sestavit a zacvičit, důležité je na začátku zahřátí a na konci protažení.
Jsou pryč doby, kdy jsme museli trávit hodiny a hodiny cvičením, aby byly vidět výsledky. Tak co, stále se obáváte vánočních kil, nebo už víte, jak na ně?
Ing. Veronika Jandová, trenérka a poradce pro zdravý životní styl