Duo Kamelie: Jak vzpomínají na dobu, kdy jim muži klečeli u nohou?
V osmdesátých letech patřily k popovým ikonám a sex symbolům. Dvě blondýnky Hana Buštíková a Dana Vlková spolu káru táhnou dodnes a letos si připomínají hned několik významných výročí.
Nejenže obě dámy oslavily sedmdesáté narozeniny, ale na hudební scéně společně působí už čtyřicet let. Seznámily se jako členky dívčího tria v kapele Josefa Laufera. Poté Hana odešla vokálně doprovázet Jiřího Korna a Dana na mateřskou dovolenou. Přátelit a navštěvovat se ovšem nepřestaly. „Jednoho parného léta jsme takhle spolu seděly, jedly meloun a napadlo nás, že by nebylo špatné udělat dívčí duo. Oslovily jsme skladatelské duo bratří Ormů, kteří nám napsali repertoár a pak už zbývalo jen vymyslet název. Chtěly jsme jednoduchý, který by se k nám hodil. Daly jsme dohromady asi pět jmen a vyřazovací metodou dospěly vybraly Kamelie. Bohužel v Německu se to moc nechytlo, tam jsme vystupovaly jako Hana a Dana,“ prozradily zpěvačky.
Dvě blondýny omámily publikum
Jakmile začaly vystupovat, staly se oživením tuzemské hudební scény. Dvě zpívající pohledné blondýny, to tu ještě nebylo. Chlapi po nich šíleli, z rádií se ozývaly jejich hity a koncertů měly tolik, že některé musely odmítat. „Byla to senzační doba. Když si prohlédnu diáře z té doby, které mám dodnes schované, tak si fakt počtu. Měly jsme to rozdělené, někdo miloval mě, někdo Danu. Tak to bylo. Aby nás ale ctitelé zastavovali třeba na ulici, to se moc často nedělo. Tato vlastnost mužům obvykle trochu chybí, tak to nebylo tak divoké,“ zavzpomínala s úsměvem Hana.
V době své největší popularity byly obě svobodné, partnery ovšem měly. Kvůli jejich kariéře bylo u nich doma občas pořádně dusno. „Nesli to špatně. Nebylo to pro ně jednoduché. Ale neměli na vybranou. Muzika pro nás byla hlavní,“ přiblížila Dana. Ani na své koncerty drahé polovičky s sebou nebraly. „Jen výjimečně, párkrát do roka. Většinou jsme všude jezdily samy, a tak to je dodnes. Po cestě se za volantem prostřídáme. V podstatě kromě napsání písniček jsme si vždycky všechno dělaly samy. I účetnictví nebo management. Jsme taková samostatná výdělečná jednotka, která si vždycky navzájem vyhoví,“ dodala Hana.
Zpívání nikdy jako práci nebraly, byla a je to pro ně především zábava. „Spousta lidí si myslela, že když jsme za totality zpívaly v televizi a byly víc vidět, že jsme automaticky musely být v děsném balíku. Tak to ale nebylo. Jediná výhoda byla, že jsme mohly vystupovat v Německu, a tak jsme si každé tři roky mohly v Tuzexu pořídit nové auto,“ prozradila Hana.
Kamarádky na život a na smrt
Během jejich čtyřicetiletého působení ani na okamžik neměly myšlenky na rozchod. Jsou jako sestry. Tráví spolu čas nejen na pódiích, ale i v soukromí. „Jezdíme společně na dovolené, na výlety. Dokonale se známe, jedna druhé se se vším svěřuje. Víme o sobě úplně všechno. Jsme taková rodina,“ popsala Hana. „Když něco funguje, nemáte důvod k nějakým konfliktům. Na všem jsme se vždycky dokázaly bez problémů domluvit. Navíc spolu máme tolik společného. Každá máme třeba jednoho syna. Jsme prostě kamarádky na život a na smrt,“ doplnila Dana.
Po revoluci, kdy zájem o kulturu opadl, zkoušely společně i podnikat. Pořídily si obchod s oblečením, především s dětským zbožím. „Ze začátku to celkem šlo, jenže jednoho odpoledne do krámu vtrhla parta zlodějů, která ho celý kompletně vybílila. Tak jsme se zaměřily na dámské oblečení. Docela se nám dařilo, že jsme si mohly dovolit zaměstnat i prodavačku. Ale náklady neustále rostly, a když jsme se dostaly do stadia, kdy výsledek se rovnal nule, řekly jsme si, že je nejvyšší čas přestat,“ popsaly.
Obě dámy stále vypadají báječně a dokazují, že v jejich případě je věk skutečně jenom číslo. Je to prý tím, že se snaží pořád něco dělat. „Důležité je dobré duševní zdraví. Snažíme se hodně chodit pěšky, v létě plavat, v zimě zase lyžovat,“ prozradily svůj recept.