zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Láska z Černobylu: Příběh hasiče a jeho ženy, kterým se inspiroval úspěšný seriál

Okolí Černobylské jaderné elektrárny
Autor: istock.com Okolí Černobylské jaderné elektrárny
cernanm , Vydáno: 28.05.2019
26. dubna 1986 zničila série výbuchů reaktor a budovu 4. energobloku černobylské atomové elektrárny, nacházející se nedaleko od běloruských hranic. Tato událost se stala největší technologickou katastrofou 20. století. A zasáhla mnoho lidských životů…

reklama

„Výbuch jsem přímo neviděla. Jenom plamen. Jako by se všude rozlila zář... Celé nebe... Vysoký plamen. A saze. Žár byl strašlivý. A on pořád nešel. Saze vznikaly z toho, že hořel asfalt, celá střecha elektrárny byla z asfaltu. Potom vzpomínal, že to bylo, jako by chodili po smole. Hasili plameny, ale oheň se šířil dál. Sílil. Shazovali hořící grafit nohama... Odjeli bez protipožární výstroje... tak jak byli, jen v košilích. Nikdo je nevaroval, poslali je jako k obvyklému požáru...“, říká Ludmila Ignatěnková.

Příběhem Ludmily Ignatěnkové, vdovy po hasiči Vasiliji Ignatěnkovi, se inspirovali i tvůrci úspěšné minisérie na HBO. Její příběh sepsala Světlana Alexijevičová v knize Modtlitba za Černobyl.

Svatba Ludmily Ignatěnkové a hasiče Vasilije Ignatěnka
Autor: http://chernobylplace.com Svatba Ludmily Ignatěnkové a hasiče Vasilije Ignatěnka

Jak řekla sama Ludmila, nikdo nevěděl, co se opravdu stalo. Nikdo je nevaroval, neměli vůbec tušení, v jak moc velkém nebezpečí jsou. Svého manžela vyhledala v nemocnici v Moskvě. I přesto, že jí lékaři a sestry varovali, ona chtěla být u něj. Slíbila, že s ním v pokoji bude jen půl hodiny denně, nebude se ho dotýkat a přísahala, že není těhotná. Ale byla. A věděla to. Jen si neuvědomila, jak moc svému nenarozenému dítěti ubližuje.

S manželem byla v nemocnici několik dnů, než zemřel. Několik měsíců poté porodila. Jejich dcera byla ale živá jen chvíli. Na následky silné radiace, které byla Ludmila vystavena, zemřela.

Vdova po hasiči se už nikdy nezamilovala. Ale i přes všechna varování lékařů stále toužila po dítěti. Nakonec přece jen otěhotněla a narodil se jí syn. Bohužel bez pravé ruky. I to byl následek neštěstí, které se odehrálo.

„Než přišel „Černobyl“, připadalo na 100 tisíc obyvatel Běloruska 82 onkologických onemocnění. Dnes je statistika taková: na 100 tisíc je nemocných 6 tisíc. Počet nemocných rakovinou se znásobil 74krát. Úmrtnost se za posledních deset let zvýšila o 23,5 %. Nejvíc lidí umírá v produktivním věku mezi 45 až 50 lety; stářím umírá jen jeden člověk ze 14. V nejvíce postižených oblastech se při lékařské prohlídce zjistilo, že sedm z deseti lidí je nemocných. Projíždíte vesnice a ohromí vás velké plochy rozrůstajících se hřbitovů… Některá čísla nejsou známa dodnes… Stále ještě jsou držena v tajnosti, tak jsou obludná. Sovětský svaz vyslal na místo katastrofy 800 tisíc vojáků základní služby a k tomu povolal taky tzv. likvidátory, jejichž průměrný věk byl 33 let. Chlapci záklaďáci obvykle na vojnu přicházeli rovnou ze školy. Jen v Bělorusku je v seznamech likvidátorů uvedeno 115 493 lidí. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v letech 1990–2003 zemřelo 8 553 z nich. Dva denně…“ (Podle materiálů běloruských novin z let 2003–2005.)

Ještě dnes, více jak 30 let po havárii v Černobylu, se v okolí rodí děti s tělesným či psychickým postižením. Bohužel dochází i k tomu, že onemocnění se neprojevilo přímo u dětí narozených těsně po tragédii, ale spousta z nich měla porouchané geny, které přenesly na své potomky. A právě ti se dodnes rodí s vadami.

autor: Martina Miláčková

reklama

Související témata: Černobyl , havárie jaderné elektrárny , jaderná elektrárna , láska , postižení , radiace , film

reklama

Přečtěte si také

reklama