Životní styl

4. listopadu 2020 05:59

Petra Kloidová

Lentilky po 113 letech v Česku končí. Vzpomenete si na další sladkosti z vašeho dětství?

V Holešově na Kroměřížsku se lentilky vyrábějí již od roku 1907, ale od jara příštího roku mají být vyráběny v Hamburku s novou recepturou. Lentilky a další sladké výrobky nám evokují vzpomínky na dětství. Vzpomenete si na další sladkosti, co jsme jako děti milovali?

Lentilky vznikly v roce 1907 v Holešově, kde je začali vyrábět bratři Philipp a Rudolf Kneislovi. Pojmenování drobných cukrovinek s čokoládovou náplní pochází z latinského slova pro čočku. Výrobek si nechali bratři patentovat a také jejich zásluhou ve městě vznikla továrna Sfinx, která lentilky vyrábí dodnes. Od dubna 2021 ale převezme jejich výrobu továrna v Hamburku. Tuto informaci zveřejněnou Českým rozhlasem Radiožurnálem potvrdil mluvčí Nestlé Česko Robert Kičina. Důvodem přesunu je sladění receptury českých lentilek se značkou Smarties, pod kterou jsou lentilky vyráběny a prodávány v zahraničí, a také snížení nákladů na výrobu.

Lentilky budou „zdravější“ a ekologičtější

Kromě snížení nákladů na výrobu, kterou má zabezpečit právě továrna v Hamburku, mluvčí firmy vlastníci tuto pochutinu doplňuje, že se částečně změní i chuť lentilek. Výrobek bude podle něj obsahovat méně cukru a více mléka a čokolády. Počítá se i s použitím certifikovaného kakaa.

Na inovaci této skladkosti se podílí i touha po ekologickém obalu. Ačkoliv mají lentilky i dnes papírový obal, stále obsahuje některé plastové části. Továrna v Hamburku je na rozdíl od té české schopna vyrobit kompletní obal bez plastu.

I přes petici řezy Vlnky skončily

Další milovanou a nenáviděnou sladkostí našeho dětství byly vlnky. Jednoduché řezy s vanilkovým aroma patřily mezi ty nejlevnější, oblibu ale měly velikou. To potvrzuje i fakt, že v roce 2016, kdy je firma Mondelez stáhla z trhu, milovnící této sladkosti založili petici, aby se Vlnky vrátily do obchodů. Mondelez ale bohužel neustoupila.

Když mám hlad, utrhnu si malý kousek

V roce 1998 se do českých televizí dostala reklama s hvězdou NHL Jaromírem Jágrem. Když se svým slavným účesem „vpředu byznys, vzadu párty“ měl hlad, utrhl si malý kousek žvýkačky. Když se potřeboval soustředit, utrhl si větší. Žvýkačka v plastovém obalu byla podle něj pro borce, co se dokážou sami rozhodovat. V dětské praxi to vypadalo tak, že se dva metry dlouhá žvýkačka ztratila jako pára nad hrncem během pár hodin, tak moc jsme se jako děti potřebovali soustředit.

Další sladkosti z našeho dětství najdete v galerii.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.