Životní styl

15. prosince 2020 07:02

Anna Kopečková

Lucie Benešová ze Slunečné: Nesnáším stereotyp, letos strávíme Vánoce v pronajaté chalupě

Rodina pohromadě, živý stromeček, pohoda s blízkými, ale také výzdoba a překvapení. To všechno podle oblíbené herečky a moderátorky Lucie Benešové tvoří ty pravé Vánoce. Jak řeší předvánoční úklid? Dodržuje nějaké vlastní vánoční tradice? A v čem pro ni budou letošní svátky jiné?

  • Co máte, Lucko, na Vánocích nejraději?

Mám ráda tu vůni, výzdobu, atmosféru a překvapení. Snažím se každý rok něčím mile překvapit děti, manžela a vůbec celou rodinu, o tom to podle mě je. O společných chvílích a o tom, že se snažíte s tím druhým strávit čas a udělat mu radost.

  • A co předvánoční úklid? Máte nějakou speciální vychytávku?

Uklízím celoročně a neuznávám předvánoční úklidy, protože to se člověk lidově řečeno úplně zrychtuje a pak nemá už na nic náladu a energii. Co se týče vychytávek, teď jsem si oblíbila speciální akumulátorový čistič oken, s tím je mytí oken rychlejší a mnohem efektivnější. Svůj dům uklízím po částech: třeba když uklízím v obýváku, vezmu rovnou i příslušné okno. Úklidem se také během pandemie udržuji v kondici. Nechodím do fitness, bohatě mi stačí náš dvoupatrový dům.

Milujete venkovský styl a přírodní dekorace. Ponese se v tomto duchu i výzdoba vašeho štědrovečerního stolu?

Ano, rozhodně. Celoročně u mě vyhrává bílá barva, kterou na Vánoce sladím s červenou, případně zelenou. To platí i pro sváteční stůl. Jednoduchý bílý ubrus, červené prostírání, bílý jídelní servis a pak už jen plno svíček a přírodních materiálů – oříšky, šišky, zelené větvičky. Doma míváme štědrovečerní večeři v naší zimní zahradě, a tak i celkově ladím výzdobu v ní ve stejném duchu.

  • Letos ale Vánoce budete slavit jinde…

Ano, letošní Vánoce oslavíme s celou rodinou v pronajaté chalupě v Jeseníkách, tam se vejde celá rodina. Bude tam místo pro 14 lidí, uvidíme, kdo všechno přijede. Vánoce ob rok střídáme, jednou u nás doma, podruhé někde jinde, nemáme rádi stereotyp. Moc krásné byly Vánoce na chalupě v Rakousku. Vím, že je to nepraktické kvůli dárkům, ale zase velice romantické. Alespoň jednou za rok strávíme několik dní společně jako celá rodina. Pro mě jsou Vánoce hlavně o tom, abych viděla svoje blízké. A ty uvidím, takže to je nejdůležitější. Ostatní věci zvládneme a vydržíme.

LUCIE BENEŠOVÁ: ŽILI JSME ROK NA CHALUPĚ

  • Takže všechnu vánoční výzdobu povezete na pronajatou chalupu s sebou?

Obvyklé dekorace nechávám doma a v podstatě budu improvizovat. Určitě se ještě před Štědrým dnem pustíme do výroby vlastní výzdoby, je to skvělá společná aktivita. A použijeme, co najdeme v lese kolem, takže opět půjde hlavně o větvičky a tak. A svíčky. Ty si přivezeme, ty nesmějí chybět. Co se týče cukroví, to si vezmeme s sebou, s dcerou Larou napečeme perníčky, o ostatní se postará Tomášova maminka, protože ta peče úplně skvěle.

  • A jak to bude s vánočním stromečkem?

Stromečky budeme mít dva, oba živé. Jeden doma a druhý si vezmeme na chalupu. Domluvila jsem se s majitelem, že nám půjčí nějaké vánoční ozdoby, takže vůbec nevíme, co nás čeká. Těším se, bude to dobrodružné a možná přímo na místě vyrobíme i pár papírových ozdob. Co se týče stromku doma, ten zdobím už tři týdny před Vánoci. Mám ho jako vánoční dekoraci, prodloužím si tím celý ten magický čas. Většinou ho zdobím každý rok jinak. Miluji bílou barvu a vintage styl, takže letos bude s největší pravděpodobnost bílý. Bílá barva je navíc univerzální a dá se skvěle kombinovat.

  • Jaké bude vaše štědrovečerní menu? Dodržujete i nějaké zvyky?

Ani tady nečekejte kdovíjaké experimenty, bude klasika: řízky, kapr, bramborový salát. Toho budeme mít hned několik druhů, máme totiž dvě babičky a každá přiveze svůj tradiční. Budeme ochutnávat a porovnávat. Jinak krájíme jablíčka, posloucháme koledy. A ode mě každý už před večeří najde u příboru malý suvenýr, vlastnoručně vyrobený. Je to taková hezká upomínka pro štěstí.

  • A jak to o letošních Vánocích budete mít s dárky? Máte už docela velké děti – píšou ještě dopisy Ježíškovi?

Píšou, hlavně nejmladší Laruška. Štěpán taky. Ovšem jako moderní děti dopisy doplňují odkazy nebo posílají SMS. Letos bude hodně internetový Ježíšek, kvůli zavírání obchodů. Takže už na podzim jsem měla dárky objednané, aby se to stihlo.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 7. 2024

Berani, smíchejte dnes realitu s trochou fantazie. Na chvíli si odpočiňte a odreagujte se. Zkuste strávit čas meditací a vyčistěte si hlavu od každodenních starostí. Uklidňující, relaxační činnosti jsou tím nejlepším způsobem, jak dnešní den strávit. Vydejte se na procházku s přáteli a ponořte se do hovoru na obskurní témata. Dopřejte si čas a prostor pro snění.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.