Dnes je Mezinárodní den štěstí: Které předměty vám ho pomůžou přilákat?

Mezinárodní den štěstí, který vyhlásila OSN teprve v roce 2012 a připadá na 20. března, má nabádat k radosti a optimismu a jeho cílem je také upozornit na důležitost pocitu štěstí v životě všech lidí. Právě v tento den stále více lidí obdarovává své blízké předměty se symboly štěstí. Jaké to jsou a proč?

Oblíbená podkova

Talismany, amulety, symboly štěstí – lidé je nosí v peněžence, na krku, dávají si je na pracovní stoly nebo na zpětná zrcátka aut. Češi jejich síle věří. U sebe je nosí přes 30 procent z nich. Mezi nejznámější patří asi čtyřlístek nebo podkova. „Podkova má prý moc odhánět zlé duchy a čarodějnice. Její tvar připomíná nádobu hojnosti. Proto by měla být umisťována do tvaru písmene U, aby se z ní hojnost nevylila. Symbolika může souviset i s tím, že kůň je v mnoha kulturách považován za šťastné zvíře. Právě přívěsky se symbolem podkovy patří u našich zákazníků mezi oblíbené,“ uvádí Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz.

Slon pro štěstí a harmonii

Sloni patří k majestátním symbolům a mají pozitivní význam po celém světě – považují se za znak štěstí, moudrosti nebo dlouhověkosti. Amulet slona je navíc odvěký symbol štěstí a harmonie. „Přívěsky nebo sošky jsou jako symbol štěstí vnímány po celém světě. Někde tvrdí, že je jedno, jaké vyobrazení slon má, jinde se zase říká, že štěstí přináší slon s chobotem zvednutým vzhůru,“ vysvětluje Martin Stibor.

Prasátko nejen pro peníze

Prasátko je jako symbol štěstí vnímáno převážně ve střední Evropě. Zejména na prahu nového roku si lidé darem dávají různá porcelánová, skleněná, kameninová, umělohmotná i jiná zpodobení tohoto hospodářského zvířete. Dárek v podobě přívěsku na klíče nebo malé vymodelované figurky jistě vykouzlí obdarovanému úsměv na tváři.

Velmi oblíbené je tvarování z FIMO hmoty, která je svými vlastnostmi podobná moduritu. Hmotu je možné koupit v různých barvách nebo už zatvrdlou pomalovat třeba fixami. To je ostatně činnost, která velmi baví menší děti a na nějaký čas je zabaví, což jistě udělá šťastné nejen je, ale i jejich rodiče.

Čtyřlístek chrání před vším zlým

Právě prasátko je velmi často vyobrazováno spolu se čtyřlístkem – v Česku snad nejznámějším symbolem štěstí vůbec. Na každých deset tisíc lístků jetele připadá údajně jenom jeden čtyřlístek, takže najít ho chce pořádnou dávku štěstí. Čtyři lístky jsou symbolem pro čtyři živly – oheň, vodu, vzduch a zemi. Kromě toho symbolizují čtyři roční období, dále pak označují naději, víru, lásku a štěstí. Čtyřlístek má svého majitele také ochraňovat před vším zlým. V minulosti ho proto lidé zakopávali pod práh domu, dávali si ho pod polštář či k oknu.

„Zatímco se počet přívěsků v podobě prasátka, které nabízí český trh, dá spočítat na prstech jedné ruky, přívěsků ve tvaru čtyřlístku je v nabídce nespočet. Lidé přívěsky vyrobené z drahých kovů s oblibou dávají například jako svatební dar nebo novorozencům do kolébky právě proto, aby je v životě provázelo štěstí. Oblíbené je také zalévání opravdových čtyřlístků křišťálovou pryskyřicí, takto vyrobený šperk nebo i interiérový doplněk vydrží obdarovanému navěky,“ radí Martin Stibor.

LÉČIVÁ SÍLA KAMENŮ: JAK SI VYBRAT TEN NEJLEPŠÍ?

Štěstí ale nemusí nosit jen přívěsky. Existují přírodní materiály a náramky, které se po léta používají jako spirituální pomůcky. Spoustu pozitivních ezoterických vlastností mají minerály. Náramky vyrobené z minerálů a drahých kamenů proto patří k velmi oblíbeným.

„Drahé kameny a minerály fascinovaly člověka odpradávna. Už ve starém Egyptě a Mezopotámii věřili, že kameny ovlivňují fyzické i psychické pochody v těle. Vyráběli z nich amulety, byly součástí lektvarů ochranných i posilujících. Lidé věřili, že drahé kameny mají moc zahánět zlé síly, neštěstí, neduhy, chrání před uřknutím a pomáhají překonat těžká období života. V poslední době se lidé k síle drahých kamenů opět začali obracet,“ vysvětluje Martin Stibor. Kamenem, kterému je připisováno, že by měl svému nositeli přinášet štěstí, je citrín. A za ochránce před neštěstím a nehodami je považován jadeit.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.