Životní styl

11. října 2019 13:24

Martina Čerňanská

Modlitbu pro Martu diktoval autor Martě Kubišové do telefonu. Okupanti mu rozbili auto

"Teď, když tvá ztracená vláda věcí tvých zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí…” tak promlouvala Modlitba pro Martu v roce 1968 i během Sametové revoluce. Znáte její příběh?

Skladba století. To je skutečný titul, který legendární písni náleží o loňského roku. Ale i kdyby ji žádný oficiální vavřín neověnčil, svůj výjimečný status už má dávno, stala se symbolem boje za svobodu, neoficiální hymnou pohnutých okamžiků naší moderní historie. Jak se legenda zrodila?

Modlitbu pro Martu, něžnou a silnou píseň, napsal pro hvězdu 60. let Martu Kubišovou skladatel Jindřich Brabec. Původně zazněla v geniálním hudebním seriálu Píseň pro Rudolfa III. a v podání Marty Kubišové byla neopakovatelná.

Síla textu navíc v sobě nese český národní historický odkaz, protože vznikla na motivy textu z pera Jana Amose Komenského, který si pro píseň půjčil textař Petr Rada. Ten, mimochodem, musel za svůj počin opustit vlast a emigrovat do Austrálie, odkud se vrátil až po revoluci.

Vznik písně navíc provází neuvěřitelný příběh, který vypráví, jak se měl autor hudby Jindřich Brabec sejít 24. srpna roku 1968 s Martou Kubišovou v nahrávacím studiu. Cestou mu ale postupující sovětská armáda poškodila auto a nemohl pokračovat v cestě. To ho ale nezastavilo a text písně nadiktoval Martě Kubišové po telefonu do studia. Během nahrávání doprovázel Kubišovou na piano Angelo Michajlov a za bicí tehdy usedl zpěvák Karel Černoch.

Nádherná melodie, silný text, který rezonoval v lidech a kouzlo hlasu Marty Kubišové, udělaly ze seriálové písničky něco více než pouhý hit. Vzniklo mravní poselství.

„V dubnu 1969 skladbu hned zakázali, v červnu mi poprvé v Bratislavě kvůli ní udělali scénu, že mě nebudou zabírat kamery při vystoupení. Tak jsem řekla, ať si dělají, co chtějí, že ji zpívat budu, a zničehonic se najednou ztratily noty. Vystupovat mi zakázali až v lednu 1970,” zavzpomínala na peripetie kolem písně Marta Kubišová v rozhovoru pro server iDNES. Modlitbu pro Martu pak ještě tajně zpívala u manželů Havlových na Hrádečku, píseň se objevila na albu Songy a balady v roce 1969, ale v cenzurovaném vydání z roku 1970 už byla pryč.

Protikomunistický postoj a podpis Charty 77 přinesl Martě Kubišové naprostý zákaz umělecké činnosti a vystupování, legendární Golden Kids se také rozpadli.

Vynucené přerušení pěvecké kariéry skončilo v listopadu roku, kdy se Modlitba pro Martu rozezněla 21. 11. na Václavském náměstí a později na Letné, kde slavnou píseň v podání Marty Kubišové slyšelo na tři čtvrtě milionu lidí.

autor: Kamila Ulčová

Sdílejte článek
Štítky Austrálie 17. listopad sametová revoluce Charta 77 Petr Rada listopad 1989 Sametová revoluce Marta Kubišová iDNES.cz Sovětská armáda Jan Amos Komenský Golden Kids Jindřich Brabec Karel Černoch Angelo Michajlov

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.