Patricie Fuxová: Každá žena v sobě má mnoho tváří

Mohla se vrhnout jako úspěšná textařka do pop music, ale šla si vlastní cestou, která se navrací k našim tradicím. Své české kořeny a ženství propojila v dívčí skupině Vesna i v charitativním projektu, v němž se z ní a dalších dvanácti známých žen stávají bohyně.

 • V charitativním projektu Jsem žena, jsem bohyně se inspirujete slovanskými bohyněmi a tradicemi našich předků. Která z bohyní je vám nejbližší? A kterou v projektu ztělesňujete vy?

Já ztělesňuju Jitřenku, což je bohyně spjatá s lednem, inspirací a zastává archetyp dívky. Blízké mi jsou paradoxně všechny, protože věřím, že každá žena v sobě má mnoho tváří.

 • I svou kapelu jste pojmenovala podle jedné z bohyní – Vesna. Proč právě toto jméno?

Vesna byla jedna z prvních písniček, kterou jsem pro kapelu složila, a v té písni mluvím o návratu jara, o chvílích, kdy jsou lidé spolu. Tyhle momenty mám ze všeho nejradši. Když se lidé sejdou, zapomenou na své starosti a třeba si „postaru“ zapálí oheň a zpívají písně. Jako člověka mě takové zážitky revitalizují.

 • Odkud jste čerpala informace ohledně bohyní?

Při psaní deníku jsem se obracela na Lilii Khousnoutdinovou, která je odbornicí na ženskou tematiku, mimo jiné vystudovala na Oxfordu historii a gender studies, a pro mě osobně je to člověk, který tuto tematiku v Čechách otevřel. Tím, že Lilii už nějakou dobu znám, tak jsme se společně domluvily na tom informace o bohyních předat i veřejnosti. Takže jsme spojily síly a společně vytvořily něco, co, doufejme, obohatí co nejvíce žen.

 • Jak se vám s Lilií spolupracuje? Jste si blízké?

S Lilií se mi spolupracuje skvěle. Nejenže je velmi chytrá a informace, které má, jsou hodnověrné, ale také je mi blízká její povaha bojovnice. Zpovzdálí jsem ji sledovala, když si procházela nelehkým obdobím, a obdivuju ji, že vše ustála, a mám velkou radost, že je teď šťastná. Myslím, že za tu dobu jsem ji poznala blíž a její extravaganci jsem přijala jako něco, co podle mě českým ženám chybí. Lilia jde do věcí po hlavě, ať už je to cestování, pracovní projekty nebo partnerské vztahy.

 • Máte ve své rodině nějaký ženský vzor?

Ano. Vlastně všechny ženy v rodině. Každá je totiž úplně jiná, ale zároveň jsou to silné osobnosti. Moje maminka mě už jako malou inspirovala jít do hloubky a netrápit se tolik kvůli povrchním věcem. Vždycky to byla žena, která vyrazila raději na horský pochod než na nákupy do obchoďáků a vždycky si zachovala svou moravskou povahu, takže je na ní cítit, že je to ženská z masa a kostí s přednostmi i slabostmi. Nedovedu si představit vyrůstat v rodině, kde se věci polykají a emoce drží na uzdě.

 • V čem vidíte krásu ženy?

Krása ženy podle mého spočívá v jejím vyzařování. Což může souviset s vnější krásou, která mnohým ženám dodá sebevědomí, ale není to podmínka. Nejkrásnější mi připadají ženy, které se ničeho nebojí a dovedou si ze sebe udělat legraci.

 • Co podle vás dnešním ženám chybí?

Asi omezení. Alespoň u nás. Sama na sobě vnímám, že máme tolik možností, že nevíme, co s nimi. Taky nevíme, kam dřív, a taky nic není nemožné, proto je mnohem větší tendence se srovnávat a hodnotit. Taky je všechno vidět a vše se sdílí a věci, které byly dříve jen pro nás samotné, už si nemůžeme užívat tak, jako to bylo dřív. Ztrácíme soudnost a povědomí o tom, co je normální a co už ne.

 • Dodržujete tradice? Jak slavíte advent a Vánoce?

Dodržuju. A díky sepsání sebemotivačního deníku jsem se dozvěděla o mnoha tradicích, o kterých už tolik nevím a které byly zapomenuty. Například masopust jsem minulý rok slavila vůbec poprvé a přišlo mi to jako skvělý zážitek. Také jsem letos byla poprvé na Noci ohňů, která předcházela nám známý svátek čarodějnic. Bylo to v přírodě a s milými lidmi a určitě letos plánuju účastnit se dalších svátků.

 • Jste úspěšná zpěvačka, letos si vaše kapela Vesna vysloužila dokonce nominaci na Ceny Anděl v kategorii Objev roku. Jste ale i úspěšná textařka. Napsala jste například slova k písni Mám boky jako skříň, kterou zpívá Ewa Farna. Prý jste text původně psala pro sebe?

Ano, v rámci školního zadání. Zpívala jsem ho na textařských večírcích, až ho jednou uslyšela Ewa a dostala na písničku zálusk :-) Ale pravdou je, že mi předtím spolužáci říkali, že to vypadá, jako bych si dělala legraci ze silnějších žen. Ewa tou dobou řešila tahanice s médii, která se do ní neustále pouštěla kvůli váze, a tak jsem byla ráda, že jí posloužila, a já jsem se díky tomu stala textařkou.

 • Napsala jste texty i řady dalších písní, například pro Karla Gotta, Lucii Bílou, Evu Burešovou nebo Vojtu Dyka. Píšete na objednávku, nebo vás nejdříve napadne text a pak přemýšlíte, ke komu by se nejlépe hodil?

Když píšu pro sebe, vždycky čekám na ten moment. Na moment, který je něčím speciální a má v sobě nádech něčeho nevyslovitelného. U jiných interpretů se snažím co nejvíce odosobnit od svých představ a převtělit se do daného umělce, abych posloužila jemu.

 • Blíží se čas Vánoc. Jak je budete trávit a jaké je vaše přání?

Budu je trávit odpočinkem, pojídáním cukroví a sledováním pohádek. A možná i na nějaký ten rituál dojde :-)

O projektu Jsem žena, jsem bohyně

Tento projekt má za cíl pomáhat dívkám a ženám, které se během své cesty ocitly v různě obtížných životních situacích. Část výtěžku z triček, sebemotivačního deníku a plakátů je věnována na charitativní účely na podporu rovnou třech nadací: Nadace Veroniky Kašákové, Porodní domy Apodac a Klub svobodných matek.

Do projektu se zapojily a nechaly se vyfotit jako bohyně například: Vanda Hybnerová, Emma Smetana, Sara Sandeva, Mahulena Bočanová, Ester Geislerová, Tamara Klusová, Lena Brauner, Veronika Kašáková, Šárka Strachová, Lilia Khousnoutdinová a samozřejmě Patricie Fuxová.

Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 6. 2023

Úkoly všeho druhu vám dnes budou připadat jako Herkulova práce, Berani. Kvůli přepracování a napětí se můžete cítit trochu pod psa. Možná by bylo dobré, kdybyste si na chvíli odpočinuli o samotě. Pokud to nejde, snažte se alespoň trochu uklidnit. Také některé nečekané změny ve vašem okolí by mohly rozvášnit jazyky. Než začnete dělat ukvapené závěry, nezapomeňte si ověřit fakta.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.