Svatá Anna, chladna z rána. Co dalšího od ní můžeme čekat?
Známé pořekadlo z titulku jistě říkávala i vaše babička. Naši předkové v průběhu předlouhých staletí totiž vypozorovali, že kolem 26. července se horké léto takzvaně láme.
Po 26. červenci bývají už rána studená, a tak když nás babičky posílaly do koloniálu pro chleba a pro mléko, vybavily nás na cestu teplým svetříkem. Dobře věděly, že v tričku s krátkým rukávem bychom se třásli zimou.
Jméno Anna je hebrejského původu, znamená milostivá či milostiplná. Svatá Anna a svatý Jáchym byli údajně rodiči Panny Marie. Byli to jeruzalémští pastýři, kterým se dařilo dobře, ba i přispívali na chudé. Nejvíce ze všeho však toužili po dítěti, které nepřicházelo. Jáchym odešel do pouště, čtyřicet dní držel půst a modlil se. Potom se zjevil anděl a oznámil, že modlitby byly vyslyšeny. Anně a Jáchymovi se navzdory tomu, že už nebyli nejmladší, narodila dceruška Marie.
Noci se prodlužují
Svatá Anna ochraňuje matky a manželství, bdí nad rodičkami a porody, je patronkou horníků, truhlářů, mlynářů, tkalců, chrání před bouřkami a krupobitím, dokáže, je-li potřeba, seslat déšť anebo zařídit, aby byly ztracené věci znovu nalezeny. Je patronkou Florencie, Neapole, Innsbrucku, Bretaně či Quebecu. Malíři ji zobrazují v červeném rouchu a zeleném závoji, s knihou nebo s lilií, často s dcerou Pannou Marií a s vnukem Ježíškem. A právě ona nám vzhledem k svátku, který byl stanoven na jeden z posledních červencových dnů, přináší chladná rána. Za jejich hlavní příčinu lze označit prodlužující se noc. Oproti letnímu slunovratu je noc delší o jednu hodinu, a to už je znát. Nejstudenější rána bývají v údolích.
Přípravy na zimu
Ranní minima bývají v polovině prázdnin, pokud je opravdu chladno, okolo šesti či sedmi stupňů. V údolích při zemi se můžeme přiblížit nule, ale přízemní mrazíky se vyskytují v tuto dobu zcela výjimečně. Naši předkové brali ranní chlad jako varování: Blíží se zima, je třeba dobře se na ni připravit, udělat si zásoby, nasbírat lesní plody, nachystat si dostatek dřeva. Kousek pečiva z první sklizně se vždy zasvěcoval bohům jako poděkování a také prosba o to, aby slunce zářilo co nejdéle a úroda byla co nejbohatší.
Zavádí žence do pšenice
K svátku svaté Anny se vztahuje bezpočet lidových pranostik, ta o chladných ránech je jen jednou z mnoha. O tom, že dozrává obilí, svědčí pranostika: Svatá Anna zavádí žence do pšenice, případně: svatá Markyta hodila srp do žita, svatá Anna, ta ho vzala a sama žala. Prší-li o svaté Anně, bude sladká řepa, domnívali se naši předkové. K prodlužujícím se nocím podotýkali: k Anně svatý hodina ze dne se tratí. Také je dobré mít na paměti, že je-li svatá Anna prokřehlá, přijde zima studená. Můžeme tedy jen doufat, že po poměrně chladném červenci se poslední pranostika letos nenaplní.