zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Svatá Anna, chladna z rána. Co dalšího od ní můžeme čekat?

Svatá Anna, chladna z rána. Co dalšího od ní můžeme čekat?
Autor: iStock Svatá Anna, chladna z rána. Co dalšího od ní můžeme čekat?
Eva Michorová , Vydáno: 26.07.2021
Známé pořekadlo z titulku jistě říkávala i vaše babička. Naši předkové v průběhu předlouhých staletí totiž vypozorovali, že kolem 26. července se horké léto takzvaně láme.

reklama

Po 26. červenci bývají už rána studená, a tak když nás babičky posílaly do koloniálu pro chleba a pro mléko, vybavily nás na cestu teplým svetříkem. Dobře věděly, že v tričku s krátkým rukávem bychom se třásli zimou.

Jméno Anna je hebrejského původu, znamená milostivá či milostiplná. Svatá Anna a svatý Jáchym byli údajně rodiči Panny Marie. Byli to jeruzalémští pastýři, kterým se dařilo dobře, ba i přispívali na chudé. Nejvíce ze všeho však toužili po dítěti, které nepřicházelo. Jáchym odešel do pouště, čtyřicet dní držel půst a modlil se. Potom se zjevil anděl a oznámil, že modlitby byly vyslyšeny. Anně a Jáchymovi se navzdory tomu, že už nebyli nejmladší, narodila dceruška Marie.

Noci se prodlužují

Svatá Anna ochraňuje matky a manželství, bdí nad rodičkami a porody, je patronkou horníků, truhlářů, mlynářů, tkalců, chrání před bouřkami a krupobitím, dokáže, je-li potřeba, seslat déšť anebo zařídit, aby byly ztracené věci znovu nalezeny. Je patronkou Florencie, Neapole, Innsbrucku, Bretaně či Quebecu. Malíři ji zobrazují v červeném rouchu a zeleném závoji, s knihou nebo s lilií, často s dcerou Pannou Marií a s vnukem Ježíškem. A právě ona nám vzhledem k svátku, který byl stanoven na jeden z posledních červencových dnů, přináší chladná rána. Za jejich hlavní příčinu lze označit prodlužující se noc. Oproti letnímu slunovratu je noc delší o jednu hodinu, a to už je znát. Nejstudenější rána bývají v údolích.

Velký horoskop na srpen 2021

Velký horoskop na srpen

Přípravy na zimu

Ranní minima bývají v polovině prázdnin, pokud je opravdu chladno, okolo šesti či sedmi stupňů. V údolích při zemi se můžeme přiblížit nule, ale přízemní mrazíky se vyskytují v tuto dobu zcela výjimečně. Naši předkové brali ranní chlad jako varování: Blíží se zima, je třeba dobře se na ni připravit, udělat si zásoby, nasbírat lesní plody, nachystat si dostatek dřeva. Kousek pečiva z první sklizně se vždy zasvěcoval bohům jako poděkování a také prosba o to, aby slunce zářilo co nejdéle a úroda byla co nejbohatší.

Zavádí žence do pšenice

K svátku svaté Anny se vztahuje bezpočet lidových pranostik, ta o chladných ránech je jen jednou z mnoha. O tom, že dozrává obilí, svědčí pranostika: Svatá Anna zavádí žence do pšenice, případně: svatá Markyta hodila srp do žita, svatá Anna, ta ho vzala a sama žala. Prší-li o svaté Anně, bude sladká řepa, domnívali se naši předkové. K prodlužujícím se nocím podotýkali: k Anně svatý hodina ze dne se tratí. Také je dobré mít na paměti, že je-li svatá Anna prokřehlá, přijde zima studená. Můžeme tedy jen doufat, že po poměrně chladném červenci se poslední pranostika letos nenaplní.

Magická srpnová tajemství aneb Když svatý Vavřinec roní slzy

Magická srpnová tajemství: Víte, co jsou Vavřincovy slzy?

reklama

Související témata: pranostiky , počasí , léto , svatá Anna

reklama

Přečtěte si také

reklama