10. srpna 2023 06:30
Martina ČerňanskáMagická srpnová tajemství: Vavřincovy slzy prý umí splnit každé přání
Zavírat oči před moudrostí našich předků by bylo krajně nerozumné. Co říkali o 10. srpnu, kdy má svátek svatý Vavřinec? A kdo to vlastně byl?
Pranostiky pro měsíc srpen nás znovu a znovu dojímají. Když si je důkladně prostudujeme, zjistíme, že vlastně ani nepotřebujeme pravidelnou předpověď počasí, protože naši předkové nám ji poskytli možná v lepší kvalitě než supermoderní radary. Posuďte sami: "V srpnu již nelze slunci mnoho věřit." Nebo: "Mlhy na lukách, potocích a řekách v srpnu zvěstují trvalé počasí." Případně: "Rosí-li v srpnu silně tráva, pěkné povětří se očekává."
Jak na Vavřince, tak na podzim
Obzvláště zahalen tajemným kouzlem je desátý srpen, kdy má svátek Vavřinec. Naši předkové o desátém srpnu říkávali:
- "Svatý Vavřinec – první podzimec."
- "Vavřinec ukazuje, jaký podzim nastupuje."
- "Počasí na Vavřince jaké jest, takové udrží se po několik dnů."
Kromě toho si lidé vyprávěli poměrně drastickou pověst o svatém Vavřinci, pocházejícím údajně z tehdejší římské provincie Hispánie, tedy z dnešního Španělska. Křesťan Vavřinec byl v roce 257 našeho letopočtu ustanoven diakonem, což byl jakýsi předstupeň kněze. Spravoval chrámovou pokladnu a pečoval o chudé. Díky tomu je považován za prvního archiváře a pokladníka katolické církve, a stal se proto patronem knihovníků. Přišla však náboženská perzekuce, zemřelo mnoho kněží a biskupů, další křesťané byli zbaveni majetku. Došlo bohužel i na nebohého Vavřince...
Vavřinec chrání před požárem
Světec dostal za úkol vydat římskému prefektovi bohatství chrámu. Úkol nesplnil, majetek rozdal chudým a prefektovi tvrdil, že největším bohatstvím chrámu jsou právě oni, chudí, nemocní a trpící lidé. Za to pochopitelně zaplatil cenu nejvyšší. Někteří historikové se domnívají, že byl sťat, pověst však tvrdí, že měl ještě horší smrt, že byl umučen na železném roštu nad horkým uhlím. Od čtvrtého století bývá zobrazován s roštem či na roštu. Je patronem kuchařů, cukrářů, nožířů, zbrojířů, školáků a pradlen. Chrání před požárem, a tak je dobré mít ve stavení jeho obrázek.
Slzy svatého Vavřince
A pozor, v srpnu ve velkém padají hvězdy! Nejvíce jich padá právě kolem desátého srpna, a proto se jim lidově říká Vavřincovy slzy. Jedná se o meteory z roje Perseid, malé částečky, které na své pouti sluneční soustavou poztrácela mateřská kometa. Za jasných nocí bývají v tomto období vidět stovky meteorů. Kdo je aspoň trochu romanticky založen, nenechá si toto magické srpnové hvězdné divadlo ujít. Zejména to doporučujeme zamilovaným dvojicím. Při pohledu na padající hvězdy si mohou přát spokojený společný život – a říká se, že právě slzy svatého Vavřince přání zamilovaných plní velice svědomitě.