TEST: Čeho se v životě nejvíc bojíte? Odhalí to tento nevinný obrázek

Vyzkoušejte si jednoduchý a rychlý test, který pomocí obrázku může odhalit, čeho se v životě nejvíc bojíte.

Strach je přirozenou reakcí člověka na nějaké potenciální nebezpečí. Někdy si své strachy ale ani neuvědomujeme, protože jsou ukryté někde v hluboko nás. Zkuste je odhalit pomocí speciálního obrázku. Podívejte se na něj ještě jednou:

Co jste na obrázku zaregistrovali jako první? Všimli jste si nejdříve holčičky, motýla, jahody, pavouka, stromů, medvídků nebo vás jako první zaujala lebka? A co to o vás vypovídá? Čeho se v životě nejvíc bojíte?

1. Holčička

Pokud jste na obrázku jako první zaregistrovali sedící holčičku, vaše obavy mohou plynout z potlačovaných emocí pravděpodobně pramenících z vašeho dětství. Je mnoho událostí, které mohou poznamenat dětskou duši a mysl. A pokud zůstanou nevyřešené, mohou se v dospělosti vynořit ve formě obav, závislostí, nevhodných vzorců chování nebo nepřiměřených tužeb.

Pro emoční vývoj dítěte je také zásadní jeho vztah s matkou. Pokud někdo v dětství trávil hodně času bez maminky, nebo postrádal jako dítě mateřskou lásku, je možné, že se to později podvědomě projeví navenek v podobě různých obav. Může to být například strach z rozhodování nebo převzetí odpovědnosti. Trauma se ale nemusí týkat jen dětského věku, někdy k němu dochází už v prenatální fázi nebo během těhotenství či porodu.

2. Motýl

Viděli jste na obrázku jako první motýla? Ten jako symbol obvykle bývá pozitivní, na našem obrázku je ale jeho význam trochu hlubší a temnější. Představuje někoho, kdo doprovází duše v posmrtném životě, toho, kdo míří do světa mrtvých. Vaše nevědomé obavy tedy mohou pramenit ze strachu ze smrti nebo strachu z pouhého přežívání na tomto světě a ztracených šancí. Může jít také o potlačovaný smutek v souvislosti s blízkými lidmi, kteří už nejsou mezi námi.

3. Jahoda

Jahoda umístěná dokonale ve středu obrázku a zobrazená v mnohem větší velikosti než ve skutečnosti představuje srdce. Už ve středověku byly jahody symbolem lásky. Pokud jste si tedy jako první všimli na obrázku jahody, to, co hledáte, je přímo ve vašem srdci, a váš strach pramení z nevědomého vzdoru vůči lásce. Původ tohoto strachu vůči něčemu tak krásnému, jako je láska, může opět pocházet z dětství a z toho, jak vůči sobě oba rodiče projevovali své city. Příčinou ale může být i vaše zlomené srdce z některého z minulých vztahů. Přehnaná velikost jahody ukazuje, že v sobě potlačujete příliš mnoho lásky, kterou se bojíte rozdávat. Máte totiž strach, že když své srdce někomu otevřete, mohl by vás ranit.

4. Pavouk

Spousta lidí se bojí pavouků. Pavouk jako symbol ale proudí z hlubšího nevědomého strachu z toho, že v našem okolí je nějaké nebezpečí. Pokud vás tedy jako první zaujal pavouk visící ze stromu, vaše nevědomé obavy mohou pocházet z toho, že se v prostředí, kde žijete, necítíte úplně bezpečně. Všechno podrobně zkoumáte, hledáte skrytá nebezpečí, a to i na těch nejbezpečnějších místech. A to vám brání, abyste si naplno užili krásné a šťastné okamžiky. Možná bojujete i s úzkostí a záchvaty paniky.

Neustálý podvědomý strach, že nejste v bezpečí, může pramenit z hyperaktivní amygdaly, tedy té části mozku, kde jsou uloženy emoce, v kombinaci s určitým typem chování. Například když vás vychovávali rodiče, kteří měli o vás přehnaný strach.

5. Stromy

Strom je v psychologii velmi důležitým symbolem. Jeden z nejlepších psychoanalytických testů je dokonce založen na tom, jak člověk nakreslí strom na kus papíru.

Strom je symbolem našich kořenů. A pokud jsou na obrázku dva stromy, které tvoří jakýsi most nebo klenbu, může to znamenat, že uvnitř nás existuje jakýsi konflikt, emocionální rozkol, který jsme dosud nebyli schopni vyřešit. A právě z tohoto vnitřního emocionálního rozdělení plynou vaše největší vnitřní obavy. Bojíte se přijmout část sebe sama. Je to jakýsi stín uvnitř vás. Většina z nás zná své největší pochybnosti a nejistoty. Není to ale to samé, jako když vám je odhalí někdo jiný. Zkuste si o tom s někým popovídat, s někým, komu věříte. Může vám to pomoci vidět situaci jinak, postavit se tváří tvář svému vnitřnímu stínu.

6. Medvídci

Co jste dělali jako děti, když jste hledali útěchu? Objali jste svého plyšového medvídka? Tahle hračka je únikem pro každé dítě. Plyšový medvěd je přítel, který vám rozumí, jste u něj v bezpečí a najdete u něj vždy lásku a teplo. Proto je přirozenou reakcí dětí, že svého medvídka obejmou, když mají strach.

Medvídci na našem obrázku jsou ale trochu zkroucení a skutečnost, že jste si jich všimli jako prvních, odhaluje zajímavou věc – vy se bojíte, že se budete bát. Tento strach možná pramení z traumatu, které se událo někdy v dětství. Z nějaké události, kdy jste měli strach, ale nebylo nic, co by vás v tu chvíli utěšilo.

7. Lebka

Opravdu jste si na obrázku jako první všimli lebky? Nejspíš jste člověk, který se těžko rozhoduje. Obzvlášť, když jde o rozhodnutí velká a důležitá. Může to být způsobeno problémy se sebeúctou, kvůli níž si dostatečně nevěříte. Možná vás vaši rodiče nebo blízcí v dětství dostatečně za vaše úspěchy nechválili, neoceňovali, neuznávali a vy jste tak získali pocit, že nejste dost dobří.

Jako první mohou lebku na obrázku spatřit i ti, kteří se bojí toho, že jednou život skončí. A tento přehnaný strach ze smrti je někdy až ochromuje.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.