zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Věcná a úžasná Olga Havlová: Nekomplikuj věci nadbytečným myšlením

Věcná a úžasná Olga Havlová: Nekomplikuj věci nadbytečným myšlením
Autor: profimedia.cz Věcná a úžasná Olga Havlová: Nekomplikuj věci nadbytečným myšlením
cernanm , Vydáno: 31.10.2019
První “první dáma” po sametové revoluci Olga Havlová byla miláčkem národa a dodnes vzbuzuje úctu a respekt. Byla originální, svá, nezapomenutelná. Znáte zajímavosti z jejího života?

reklama

Paní Olga měla život barvitý. V jeden moment píše dopisy do vězení svému muži, v další, o pár let později, plní povinnosti první dámy republiky. Jaká vlastně byla a co z ní dělá nezapomenutelnou ikonu porevoulční doby?

 • “… proletářské děvče značně samorostlé, nesentimentální, střízlivé, občas dost hubaté a protivné, zkrátka osoba, kterou nelze opít rohlíkem,” tak svou ženu popsal sám Václav Havel. Nutno doplnit, že ji nazval také svou “základní jistotou” a vnímal ji jako "střízlivého korektora mých potrhlých nápadů, soukromou oporu mých veřejných dobrodružství“.
 • Olga byla dítě ze žižkovského činžáku se vším diskomfortem, co k tomu v poválečné době patřil. Včetně otce, který ji šestiletou opustil a rozvedl se s její matkou.
 • Vychodila základní školu a pak nastoupila do Baťovy továrny. Pro “buržoazní dítko” Václava Havla to tedy nebyla vhodná partie, alespoň podle jeho matky. Nakonec ale jejich vztahu nebránila. Olga byla totiž velice inteligentní a sečtělá žena.
 • Václav Havel ji sbalil ve Slávii a to mu bylo teprve patnáct! Tedy, musel se ještě trochu snažit, než Olga kývla na chození. Trvalo více než dva roky, než ji mladý Havel udolal a stala se jeho přítelkyní.
 • Všimli jste s někdy, že paní Olga neměla na levé ruce čtyři prsty? Tento svůj handicap z mládí schovávala celý život rukavičkou nebo kapesníkem. O prsty přišla při nehodě s lisem v továrně.
 • S Václavem Havlem se také hádali. Vadily jí například jeho necitlivé poznámky, které pramenily z mládí v dobře zajištěných poměrech. Olga byla na to citlivá, sama nevyrostla zrovna v přepychu a Havel někdy nechápal, že lidé nemají třeba na základní potřeby, jako je jídlo.
 • Olga byla nesmírně praktická, se vším si věděla rady, na rozdíl od intelektuálního Václava. Rázně vše vyřešila a s ničím se nepárala. Slavný je její výrok: „Nekomplikuj věci nadbytečným myšlením.“ Přesto když byl Václav Havel ve vězení, poslušně plnila všechny jeho požadavky okolo péče o Hrádeček a domácnost. Věděla, že mu tím dodává pocit jisté kontroly a “normálních” starostí.
 • Pozici “první dámy” dost nesnášela a špatně se vyrovnávala například s přítomností ochranky. Zejména když s ní bodyguardi chodili i na houby a sami nacházeli pěkné kousky, to přímo zuřila.
 • Olga hodně kouřila. Právě cigareta a bílá hříva vlasů s ostrým profilem z ní, aniž by o to nějak stála, udělaly jistou stylovou ikonu. Naposledy v jejím duchu pózovala Karolina Kurková pro český Vogue.
 • Ráda si dala stopečku becherovky. Také vařila různé bizarní nesmysly, aby se trochu pobavila. Ale Vaškovi hodně i polévky, bez kterých jeho žaludek nemohl existovat.
 • Aby pobavila své přátele i sebe, často pořádala na Hrádečku tematické večírky! Jednou musely ženy přijít v indickém sárí, jindy převlečené za Kazi, Tetu a Libuši.
 • Připomeňme i její silné charitativní cítění a konání. V roce 1990 založila Výbor dobré vůle jako pokračování Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. O dva roky později pak založila Nadaci Olgy Havlové, kterou spojila s Výborem dobré vůle, a o tři roky později i Cenu Olgy Havlové určenou lidem, kteří přes své vlastní postižení pomáhají druhým.
Občan Havel
Občan Havel

Podívejte se na film Občan Havel, který nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla, a v němž se objevují i dvě jeho manželky, Olga a Dagmar. Film si můžete přehrát zdarma online ZDE.

 

reklama

Související témata: Olga Havlová , sametová revoluce , Václav Havel , totalita , 30 let svobody

reklama

Přečtěte si také

reklama