Životní styl

31. října 2019 11:20

Martina Čerňanská

Věcná a úžasná Olga Havlová: Nekomplikuj věci nadbytečným myšlením

První “první dáma” po sametové revoluci Olga Havlová byla miláčkem národa a dodnes vzbuzuje úctu a respekt. Byla originální, svá, nezapomenutelná. Znáte zajímavosti z jejího života?

Paní Olga měla život barvitý. V jeden moment píše dopisy do vězení svému muži, v další, o pár let později, plní povinnosti první dámy republiky. Jaká vlastně byla a co z ní dělá nezapomenutelnou ikonu porevoulční doby?

 • “… proletářské děvče značně samorostlé, nesentimentální, střízlivé, občas dost hubaté a protivné, zkrátka osoba, kterou nelze opít rohlíkem,” tak svou ženu popsal sám Václav Havel. Nutno doplnit, že ji nazval také svou “základní jistotou” a vnímal ji jako "střízlivého korektora mých potrhlých nápadů, soukromou oporu mých veřejných dobrodružství“.
 • Olga byla dítě ze žižkovského činžáku se vším diskomfortem, co k tomu v poválečné době patřil. Včetně otce, který ji šestiletou opustil a rozvedl se s její matkou.
 • Vychodila základní školu a pak nastoupila do Baťovy továrny. Pro “buržoazní dítko” Václava Havla to tedy nebyla vhodná partie, alespoň podle jeho matky. Nakonec ale jejich vztahu nebránila. Olga byla totiž velice inteligentní a sečtělá žena.
 • Václav Havel ji sbalil ve Slávii a to mu bylo teprve patnáct! Tedy, musel se ještě trochu snažit, než Olga kývla na chození. Trvalo více než dva roky, než ji mladý Havel udolal a stala se jeho přítelkyní.
 • Všimli jste s někdy, že paní Olga neměla na levé ruce čtyři prsty? Tento svůj handicap z mládí schovávala celý život rukavičkou nebo kapesníkem. O prsty přišla při nehodě s lisem v továrně.
 • S Václavem Havlem se také hádali. Vadily jí například jeho necitlivé poznámky, které pramenily z mládí v dobře zajištěných poměrech. Olga byla na to citlivá, sama nevyrostla zrovna v přepychu a Havel někdy nechápal, že lidé nemají třeba na základní potřeby, jako je jídlo.
 • Olga byla nesmírně praktická, se vším si věděla rady, na rozdíl od intelektuálního Václava. Rázně vše vyřešila a s ničím se nepárala. Slavný je její výrok: „Nekomplikuj věci nadbytečným myšlením.“ Přesto když byl Václav Havel ve vězení, poslušně plnila všechny jeho požadavky okolo péče o Hrádeček a domácnost. Věděla, že mu tím dodává pocit jisté kontroly a “normálních” starostí.
 • Pozici “první dámy” dost nesnášela a špatně se vyrovnávala například s přítomností ochranky. Zejména když s ní bodyguardi chodili i na houby a sami nacházeli pěkné kousky, to přímo zuřila.
 • Olga hodně kouřila. Právě cigareta a bílá hříva vlasů s ostrým profilem z ní, aniž by o to nějak stála, udělaly jistou stylovou ikonu. Naposledy v jejím duchu pózovala Karolina Kurková pro český Vogue.
 • Ráda si dala stopečku becherovky. Také vařila různé bizarní nesmysly, aby se trochu pobavila. Ale Vaškovi hodně i polévky, bez kterých jeho žaludek nemohl existovat.
 • Aby pobavila své přátele i sebe, často pořádala na Hrádečku tematické večírky! Jednou musely ženy přijít v indickém sárí, jindy převlečené za Kazi, Tetu a Libuši.
 • Připomeňme i její silné charitativní cítění a konání. V roce 1990 založila Výbor dobré vůle jako pokračování Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. O dva roky později pak založila Nadaci Olgy Havlové, kterou spojila s Výborem dobré vůle, a o tři roky později i Cenu Olgy Havlové určenou lidem, kteří přes své vlastní postižení pomáhají druhým.
Sdílejte článek
Štítky sametová revoluce Václav Havel totalita Hrádeček Vogue Sametová revoluce Becherovka Olga Havlová 30 let svobody První dáma

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.