Zažila Sněhurka sexuální obtěžování? Podle aktivistů dává špatný příklad dětem
Americký sen Walta Disneyho dostává další úder. Disneyland je po otevření nové atrakce inspirované pohádkou Sněhurka a sedm trpaslíků kritizován za finální část, kdy princ políbí spící Sněhurku. Sněhurka mu totiž k polibku nedala souhlas. Amerikou hýbe nová společenská diskuse mezi dvěma odlišnými názorovými tábory. Jak se ukazuje, souhlas k polibku na filmovém plátně nebo v životě může fungovat i bez hysterie.
Diskusi rozpoutala recenze nové atrakce Disneylandu na webu SFGate. „Nová jízda Sněhurky v Disneylandu má kouzlo, ale také nový problém,“ píší Katie Dowd a Julie Treimaine v článku. Téma takzvaného „souhlasu“ začalo znovu rezonovat během hnutí Me Too, které odkrylo několik sexuálních predátorů, jako byl například nejmocnější muž Hollywoodu Harvey Weinstein. Sexuální aktivita bez souhlasu by se podle aktivistů měla považovat za znásilnění nebo jiné sexuální napadení. Souhlas má bojovat proti tomu, jak společnost mělce chápe a přistupuje ke znásilnění a jeho obětem.
Přijmutí otráveného jablka od cizích nebo nevyžádaný polibek učí děti špatným vzorům chování
Disney pohádka z roku 1937 v posledních letech narazila vícekrát nejen u bojovníků za lidská práva. Sněhurka a sedm trpaslíků podle zpěvačky Alicii Keys prezentuje zažité společenské stereotypy.
„Dítě se už odmalička učí od matky. Viděli jste Sněhurku? Klasiky mě baví, ale nechci, aby se synové na tuto pohádku koukali. Je to naprosto sexistické a misogynistické, když uklízí sedmi trpaslíkům. Nemám nic proti ženám, které se rozhodnou zůstat doma s rodinou. Je to těžká práce. Ale vadí mi, jak se to prezentuje,“ řekla Alicia Keys v roce 2016 v rozhovoru pro New York Post.
Před dvěma lety se ke Sněhurce a sedmi trpaslíkům vyjádřila i herečka Kristen Bell, která se na Twitteru pozastavila nad tím, že si Sněhurka bere bez rozmyslu od cizího člověka jablko, stejně tak se jí nelíbí princův nevyžádaný polibek. Podle ní není tato pohádka ten nejlepší materiál, podle kterého děti učit, jak fungovat v dnešním světě.
Sexuální predátoři se ze Sněhurky neučí
Jedni říkají, že děti by se měly o souhlasu vzdělávat od raného věku, druzí tvrdí, že nemůžeme požadovat moderní standardy společnosti po pohádce ze čtyřicátých let minulého století. Během ostré televizní diskuse v Good morning Britain se proti údajně nevhodnému vlivu na děti ohradila terapeutka Emiliana Silvestri. „Sexuální predátoři nejsou ovlivněni zrovna Sněhurkou,“ argumentuje. Podle ní je úloha vzdělání dětí hlavně na rodičích, Disneyland má právo pohádku využívat dál.
Souhlas ve filmu jde zařídit bez hysterie a s elegancí
Většina odpůrců se odvolává na nepřirozené šroubování aktu souhlasu do mezilidských vztahů, a to nejen na plátně. V souhlasu ale nejde o smlouvy a nařízení, jde o respekt. Se souhlasem se bezbolestně a úspěšně popraly i starší filmy, které vznikly dávno před hnutím Me Too.
Za vzor je například předkládána romantická komedie Deset důvodů, proč tě nenávidím z roku 1999, kde se hlavní hrdinka dožaduje polibku. Heath Ledger se zachová jako gentleman a odmítne, protože je opilá, ačkoliv by ji políbit chtěl. Vědomý souhlas jeho partnerky je pro něj zásadní a tím, že nevyužil situace, jí dokazuje respekt.
Podobná scéna se děje mezi Judem Law a Cameron Diaz ve vánoční romantické komedii Prázdniny. Po vydařené schůzce se Cameron probouzí a kvůli přemíře alkoholu si nepamatuje, co se stalo minulou noc. „Možná jsem staromódní, ale člověk se nemiluje s ženou, co je v bezvědomí,“ říká pobaveně Jude Law, a tak zcela podprahově udává divákovi vzor správného chování.