zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Sedm esenciálních olejů: proti bolesti zubů, kazům nebo na nevábný dech

7 esenciálních olejů, které můžete využít v péči o zuby
Autor: iStock 7 esenciálních olejů, které můžete využít v péči o zuby
Anna Kopečková , Vydáno: 09.03.2021
Věděli jste, že esenciální oleje se dají velmi dobře využívat také při péči o zuby? Jsou účinné proti virům a bakteriím, pomáhají při bolestech zubů, zánětech a řadě dalších potíží. Dají se používat preventivně a účinné jsou i v zubních pastách.

reklama

Esenciální oleje jsou velmi koncentrované 100% rostlinné extrakty. Extrahují se z kořenů, stonků, větví, kůry, listů, plodů či květů různých rostlin a díky tomu mají léčivé vlastnosti. Důležité je jen vědět, který vybrat. 

Heřmánkový olej

Esenciální olej z heřmánku je považován za jeden z nejjemnějších esenciálních olejů a je oblíbený především mezi maminkami, které řeší prořezávající se zoubky u svých nejmenších. „Má protizánětlivé, zklidňující a léčivé účinky. Lze ho používat i u malých dětí, kdy se velmi hodí při prořezávání zubů. Stačí trochou heřmánkového oleje potírat dítěti čelist,“ říká MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT. Podobné účinky má extrakt z heřmánku i v zubních pastách, ať už pro děti či dospělé.

Levandulový olej

Levandulový olej je jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších olejů. Nejspíš proto, že levandule má široké spektrum účinků. Pomáhá dobrému spánku, zklidňuje dýchací cesty, pomáhá proti bolesti nebo při léčbě popálenin. A podobně jako heřmánek je levandulový extrakt vhodný i ke zklidnění dásní při růstu prvních zoubků. „Pokud je esenciální olej z levandule, ideálně ještě v kombinaci s dalšími oleji jako například s rozmarýnem a tymiánem, obsažený v zubní pastě, chrání před bakteriemi a zubním plakem. Účinky takové pasty jsou silně protizánětlivé, zvlášť v souvislosti s dásněmi,“ tvrdí Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

Hřebíčkový olej

Hřebíček má velmi silné antibakteriální vlastnosti a už po staletí je to jeden z nejlepších přírodních způsobů léčby bolesti zubů, onemocnění dásní nebo oparů. Skvělým pomocníkem je i v případě, že vás trápí nevábný dech způsobený mikroby v ústech. Stačí dát pár kapek esenciálního oleje z hřebíčku na oblíbenou pastu a důkladně si vyčistit zuby. Kromě toho hřebíčkový olej posiluje zuby a dásně, pomáhá snížit otok (například po trhání zubu) a má pozitivní vliv na afty v ústech.

Hřebíčkový esenciální olej
Autor: iStock Hřebíčkový esenciální olej

Kokosový olej

Kokosový olej je spojován s celou řadou léčivých účinků. V souvislosti s chrupem se o něm traduje, že je to účinný bělicí prostředek a zároveň chrup chrání před zubním kazem, protože ničí škodlivé bakterie v ústech. Olejem můžete i jemně masírovat dásně. Je-li kokosový olej součástí přírodní zubní pasty, pomáhá zklidňovat dásně a dodává pastě jedinečnou chuť. Při pravidelném používání může dojít i k částečnému vybělení chrupu. Výsledek sice nejde srovnat s profesionálním bělením zubů, je však patrný.

KOKOSOVÝ OLEJ JAKO SKVĚLÁ KOSMETIKA: CO V KOUPELNĚ NAHRADÍ?

Lékořicový olej

Lékořice poskytuje zubům výbornou ochranu před bakteriemi a tím brání vzniku zubního kazu. Nutno však podotknout, že účinné jsou pouze extrakty z lékořice, ať už v čisté formě, nebo jako součást zubních past. „V žádném případě nedoporučuji konzumaci bonbonů a dalších sladkostí, byť by obsahovaly lékořici. Jsou totiž nasycené cukrem, jehož nadbytek zubům i tělu škodí. Pokud však zvolíte kvalitní zubní pastu obsahující extrakt z lékořice a budete si zuby pravidelně a správně čistit, můžete tím zabránit tvorbě zubního kazu. Lékořicový extrakt má totiž přirozeně silné antibakteriální a protizánětlivé účinky,“ vysvětluje zubní lékařka Jana Karbusická.

Mátový olej

Mátový esenciální olej najdete v celé řadě přípravků ústní hygieny, a to díky velkému množství pozitivních účinků. Ničí bacily, působí proti zánětu, chladí. Je velmi účinný na afty a různé vřídky v ústní dutině. A poradí si i s bolestí. „Pokud na čištění zubů používáte zubní pastu s obsahem esenciálního oleje z máty peprné, ochráníte sklovinu před tvorbou zubního plaku a získáte svěží dech,“ doplňuje Zuzana Heiník Bělová.

Máta - zázrak pro vaše zdraví a krásu

Máta peprná – zázrak pro vaše zdraví a krásu

Karafiátový olej

Potíže s nepříjemným zápachem může vyřešit i esenciální olej z karafiátu. Extrakt z karafiátů obsažený v zubní pastě nebo třeba ústní vodě snižuje bakteriální aktivitu, která je hlavní příčinou zápachu z úst. Antiseptické účinky mají také produkty obsahující přírodní výtažky bergenie nebo extrakt z jalovcových bobulí, který navíc zabraňuje tvorbě plaku.

Nechte se léčit čistou vůní přírody

Léčba vůněmi: 10 esenciálních olejů, které prospějí vašemu zdraví i kráse

Převalování oleje: Ochrání a vybělí vám zuby a zbaví vás migrény

Převalování oleje: Ochrání a vybělí vám zuby a zbaví vás migrény

reklama

Související témata: zuby , bolest zubů , zubní kaz , bělení zubů , domácí bělení zubů , esenciální olej , kokosový olej , levandulový olej , přírodní zubní pasta , čištění zubů , zánět dásní , prořezávání zubů , ústní voda

reklama

Přečtěte si také

reklama