Sedm esenciálních olejů: proti bolesti zubů, kazům nebo na nevábný dech

Věděli jste, že esenciální oleje se dají velmi dobře využívat také při péči o zuby? Jsou účinné proti virům a bakteriím, pomáhají při bolestech zubů, zánětech a řadě dalších potíží. Dají se používat preventivně a účinné jsou i v zubních pastách.

Esenciální oleje jsou velmi koncentrované 100% rostlinné extrakty. Extrahují se z kořenů, stonků, větví, kůry, listů, plodů či květů různých rostlin a díky tomu mají léčivé vlastnosti. Důležité je jen vědět, který vybrat.

Heřmánkový olej

Esenciální olej z heřmánku je považován za jeden z nejjemnějších esenciálních olejů a je oblíbený především mezi maminkami, které řeší prořezávající se zoubky u svých nejmenších. „Má protizánětlivé, zklidňující a léčivé účinky. Lze ho používat i u malých dětí, kdy se velmi hodí při prořezávání zubů. Stačí trochou heřmánkového oleje potírat dítěti čelist,“ říká MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT. Podobné účinky má extrakt z heřmánku i v zubních pastách, ať už pro děti či dospělé.

Levandulový olej

Levandulový olej je jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších olejů. Nejspíš proto, že levandule má široké spektrum účinků. Pomáhá dobrému spánku, zklidňuje dýchací cesty, pomáhá proti bolesti nebo při léčbě popálenin. A podobně jako heřmánek je levandulový extrakt vhodný i ke zklidnění dásní při růstu prvních zoubků. „Pokud je esenciální olej z levandule, ideálně ještě v kombinaci s dalšími oleji jako například s rozmarýnem a tymiánem, obsažený v zubní pastě, chrání před bakteriemi a zubním plakem. Účinky takové pasty jsou silně protizánětlivé, zvlášť v souvislosti s dásněmi,“ tvrdí Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

Hřebíčkový olej

Hřebíček má velmi silné antibakteriální vlastnosti a už po staletí je to jeden z nejlepších přírodních způsobů léčby bolesti zubů, onemocnění dásní nebo oparů. Skvělým pomocníkem je i v případě, že vás trápí nevábný dech způsobený mikroby v ústech. Stačí dát pár kapek esenciálního oleje z hřebíčku na oblíbenou pastu a důkladně si vyčistit zuby. Kromě toho hřebíčkový olej posiluje zuby a dásně, pomáhá snížit otok (například po trhání zubu) a má pozitivní vliv na afty v ústech.

Kokosový olej

Kokosový olej je spojován s celou řadou léčivých účinků. V souvislosti s chrupem se o něm traduje, že je to účinný bělicí prostředek a zároveň chrup chrání před zubním kazem, protože ničí škodlivé bakterie v ústech. Olejem můžete i jemně masírovat dásně. Je-li kokosový olej součástí přírodní zubní pasty, pomáhá zklidňovat dásně a dodává pastě jedinečnou chuť. Při pravidelném používání může dojít i k částečnému vybělení chrupu. Výsledek sice nejde srovnat s profesionálním bělením zubů, je však patrný.

KOKOSOVÝ OLEJ JAKO SKVĚLÁ KOSMETIKA: CO V KOUPELNĚ NAHRADÍ?

Lékořicový olej

Lékořice poskytuje zubům výbornou ochranu před bakteriemi a tím brání vzniku zubního kazu. Nutno však podotknout, že účinné jsou pouze extrakty z lékořice, ať už v čisté formě, nebo jako součást zubních past. „V žádném případě nedoporučuji konzumaci bonbonů a dalších sladkostí, byť by obsahovaly lékořici. Jsou totiž nasycené cukrem, jehož nadbytek zubům i tělu škodí. Pokud však zvolíte kvalitní zubní pastu obsahující extrakt z lékořice a budete si zuby pravidelně a správně čistit, můžete tím zabránit tvorbě zubního kazu. Lékořicový extrakt má totiž přirozeně silné antibakteriální a protizánětlivé účinky,“ vysvětluje zubní lékařka Jana Karbusická.

Mátový olej

Mátový esenciální olej najdete v celé řadě přípravků ústní hygieny, a to díky velkému množství pozitivních účinků. Ničí bacily, působí proti zánětu, chladí. Je velmi účinný na afty a různé vřídky v ústní dutině. A poradí si i s bolestí. „Pokud na čištění zubů používáte zubní pastu s obsahem esenciálního oleje z máty peprné, ochráníte sklovinu před tvorbou zubního plaku a získáte svěží dech,“ doplňuje Zuzana Heiník Bělová.

Karafiátový olej

Potíže s nepříjemným zápachem může vyřešit i esenciální olej z karafiátu. Extrakt z karafiátů obsažený v zubní pastě nebo třeba ústní vodě snižuje bakteriální aktivitu, která je hlavní příčinou zápachu z úst. Antiseptické účinky mají také produkty obsahující přírodní výtažky bergenie nebo extrakt z jalovcových bobulí, který navíc zabraňuje tvorbě plaku.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.