Zuzana Čaputová: My ženy používáme při řešení problémů jinou strategii než muži
Když se 15. června tohoto roku stala vůbec první prezidentkou Slovenska, dosáhla ještě jednoho prvenství – ve svých 45 letech se zároveň stala nejmladší osobou v nejvyšší ústavní funkci. Hlavním cílem Zuzany Čaputové tehdy bylo vnímat všechny stejně, respektovat cizí názory a být prezidentkou nejen pro své voliče. Čeho všeho za více než 100 dní v prezidentském úřadu dosáhla, co jí nejvíce chybí, jak se proměnil její vztah k módě a proč neuznává spojení „
Ještě než 29. května 2018 oznámila rodačka z Bratislavy a absolventka práv na místní Univerzitě Komenského svou kandidaturu na prezidenta Slovenska, působila v samosprávě města Pezinok. Jako právnička občanské iniciativy Skládka nepatří do města tam navíc dlouhých 14 let vedla úspěšný boj proti založení skládky, za který získala Goldmanovu environmentální cenu. Je členkou celosvětové sítě environmentálních právníků ELAW a osahala si i práci v neziskovém sektoru, kde se věnovala problematice týraných a zneužívaných dětí.
Spravedlivá žena ve funkci prezidentky
Právě spravedlnost, práce v sociální oblasti a ekologie tvoří tři hlavní pilíře jejího prezidentského programu. I proto už z jejích úst zazněla kritika vůči Číně za porušování lidských práv a dostala se i do sporu s expremiérem Slovenska Robertem Ficem kvůli postupu při jmenování ústavních soudců. V rozhovoru pro rakouský list Kurier tehdy uvedla, že slovenská justice podle ní trpí vážnými nedostatky a není nezávislá.
Po nástupu do úřadu se Čaputová v souladu s tradicí vydala na svou první zahraniční cestu do České republiky. Vedle setkání s politickými špičkami se zde zúčastnila i pražského koncertu na její počest. Hned první měsíc ve funkci navíc stihla objet i zbytek střední Evropy (Polsko, Maďarsko). Navštívila už také Francii, Německo, Rakousko, Ukrajinu, Belgii a Švýcarsko. Díky své angažovanosti v ekologických tématech dostala prostor i na zářijovém klimatickém summitu OSN v New Yorku, kde se svým emotivním projevem vystoupila taky mladá švédská aktivistka Greta Thunberg. Čaputová ve svém projevu představila plán slovenské vlády na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.
Spravedlivá prezidentka Zuzana Čaputová 2 Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Ekologie vs. touha po reprezentativním oblékání
Řešení klimatické změny je podle ní obecně obrovská výzva. Sama se snaží žít ekologicky a věří, že každý drobný krok jako třídění odpadu nebo šetření energiemi a vodou je podstatný. Součástí ekologického přístupu je podle ní i zodpovědnost v oblékání. „Každý může začít u sebe. Chci chodit oblečená pěkně a reprezentativně, ale klidně budu recyklovat a nosit vícekrát,“ uvedla v rozhovoru pro časopis Vogue.
Ačkoliv je podle ní textilní průmysl jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí a oblékání nikdy nepatřilo mezi její top zájmy, jako prezidentka si na vzezření dává obzvláště záležet. Dobře chápe, že by hlava státu měla reprezentovat svou zemi, a to i svou vizáží. S tou oficiální jí pomáhá profesionální stylistka. Na veřejnosti se většinou objevuje v jednoduchých jednobarevných pouzdrových šatech příležitostně doplněných elegantním sakem či kabátkem. Důležitý je u ní také důraz na detail, který odkazuje na tradice navštívených zemí. Například v Česku se objevila s broží ve tvaru lipového listu, při setkání s maďarským prezidentem pak oblékla sako ve stylu uniformy uherských husarů.
Autenticita a respektování cizích názorů
Není pochyb o tom, že její modely zdůrazňují její ženství. Během prezidentské kampaně z něj ale podle vlastních slov netěžila a snažila se být především autentická. „My ženy používáme při řešení problémů jinou strategii než muži. Inklinujeme spíš k postupnému vyjednávání s dlouhodobějším trváním výsledků, muži jsou výbojnější, efektivnější, ale výsledky mají krátkodobější účinek,“ objasnila svůj pohled na věc v rozhovoru pro Vogue.
Zároveň podotkla, že neuznává spojení ženské (ani mužské) zbraně, protože právě výraz zbraně jí evokuje boj. Ona sama ale upřednostňuje nejen v politice toleranci odlišných názorů. „Když panuje ta základní shoda, můžeme vnímat pestrost názorů jako obohacení. Vzniká prostor pro diskusi a společné hledání řešení. Setkání s člověkem, který má jiný názor, považuji vždy za zajímavé,“ uvedla v rozhovoru pro Vogue.
Psychická vzpruha? Dcery a „prvý frajer“
Volný čas nejraději tráví se svými dcerami Emmou (15 let) a Leou (18 let), které jí pomáhají udržet se v psychické kondici. „Nejraději mluvíme, debatujeme. Jen tak jsme spolu, zajdeme na kávu, pracujeme na zahradě, vaříme a u toho debatujeme. To nás hodně baví,“ svěřila se časopisu Vogue. Konzultovala s nimi i svou kandidaturu. „Ta mladší je velmi politicky sběhlá a možná budoucí politička. Velmi se zajímá o věci veřejné. Myslím, že je to docela zajímavá osoba s celkem zralým názorem na mnohé věci,“ prozradila Čaputová v Show Jana Krause.
Spravedlivá prezidentka Zuzana Čaputová 1
Velkou oporou je jí i partner Peter Konečný – hudebník, výtvarník, básník a překladatel, jehož identitu během kampaně tajila. Na oslavě po druhém kole prezidentských voleb se ale objevil po jejím boku v tričku s nápisem „Prvý frajer Slovenskej republiky“ a od té doby už ji doprovázel na řadě dalších oficiálních akcí. Ačkoliv by někdo mohl namítat, že Konečný není jejím manželem, ona sama si z toho nic nedělá a odmítá, že by jí to v souvislosti s prezidentskou funkcí mohlo ublížit. „Svatba s přítelem není povinná, je to spíš tradiční věc. Lidé si přece jen volí prezidenta, a ne rodinu,“ poznamenala v Show Jana Krause.
Recept na očistu ducha i těla: zenová meditace a plavání
Významným zdrojem duševní pohody je pro ni zenová meditace, které se věnuje už 13 let. „Je pro mě zdrojem poznání, sebepoznání, uspokojení a nadhledu nad emocionalitou. Vyvažuje šum racionality v hlavě,“ vysvětlila v rozhovoru pro Vogue a dodala: „Je to očista. Tak jako si sprchujeme tělo, očišťujeme meditací mysl.“ Ne všichni možná tuší, že je bývalou basketbalistkou a vášnivou turistkou. Užívá si procházky v přírodě, práci na zahradě, a když jí vyjde čas, ráda a hodně plave, čte nebo sleduje dokumenty.
Čaputová na výšlapu v Malé Fatře
Alkohol pije pomálu, má ale jinou neřest – chuť na sladké. „Ke kávě si dávám vždy něco malého, což bych mohla trochu omezit,“ přiznala v rozhovoru pro Vogue stejně jako to, že jí v prezidentské funkci nejvíce chybí řízení (jako hlava státu tuto činnost vykonávat nesmí), více soukromí a volnosti v oblékání. Za své slabší stránky považuje tvrdohlavost a pozdní příchody. „Ale já se snažím a většinou to nakonec stihnu, jen si říkám, že bych ve svém věku mohla být už lépe zorganizovaná a nepodstupovat takové stresy,“ upřesnila pro Vogue, a dokázala tak, že i ženy na těch nejvyšších místech mohou být ostatním „smrtelníkům“ blíže, než se zdá.
Autor: Kristýna Šťastná