Začátek školního roku: 8 rad pro hroutící se rodiče
Berte to sportovně. Kolem začátku školního roku se každoročně rozpoutává snad čím dál větší hysterie. Ale možná je to i tím, že na nás odevšad útočí reklama: Tohle musí váš školáček mít. Nebo: Už jste koupili nejmodernější soupravu pravítek a měřítek? Naše rada zní: odolávejte tlaku reklamy, obchodníků, kamarádek i sousedek.
Řiďte se zdravým selským rozumem a našimi osmi radami a uvidíte, že všechno dobře dopadne.
1. Že se váš školáček o prázdninách neučil? Tak to je dobře!
Zastavila vás před domem sousedka s tím, že jejich Pepíček ležel o prázdninách v knihách, konkrétně se jednalo o učebnice. Aby neztratil kontakt se školou, vše si důkladně zopakoval, a v září nebude mít s učivem žádné problémy. Je to nesmysl. Dítě by se o prázdninách učit nemělo, prázdniny slouží k tomu, aby si od učebnic důkladně odpočinulo a i díky tomu bylo na začátku školního roku svěží.
2. Ještě nemáte školní seznam pomůcek, které bude dítě potřebovat? V tom případě zatím nic nekupujte.
Na začátku školního roku přináší školáček domů seznam všeho, co bude nadcházející školní rok potřebovat. Každá třída i škola vyžaduje něco trochu jiného. Proto nepodléhejte panice a bez seznamu nic nekupujte, nebo pořídíte spoustu zbytečností. A kdo by chtěl, jak se říká, vyhazovat peníze oknem?
3. Zdravý životní režim si zaslouží nejen vaše dítě, ale i vy.
Pro valnou většinu dospělých je samozřejmost, že připravuje svému školáčkovi pětkrát denně zdravé pokrmy, dbá na to, aby dítě chodilo včas spát a netrpělo zbytečnými stresy. Ale co vy, jeho rodiče? Uklidňujete se salámem a čokoládou, zatímco dítěti servírujete salát z červené řepy? A když potomka uložíte do postýlky, z nervozity kouříte na balkoně? Takhle se zbytečně vyčerpáte.
PŘEČTĚTE SI: JAK DĚTEM PŘIPRAVIT RYCHLOU A ZDRAVOU SNÍDANI
4. Hlavně žádné strašení
„Jen počkej, ty lumpe, oni tě ve škole srovnají.“ Tak takhle ne. Buďte pozitivní, potomka naopak uklidňujte, rozhodně ho školou nestrašte, zejména jedná-li se o prvňáčka. Vstupuje do nového prostředí, nových pravidel, mezi nové autority. Je potřeba si uvědomit, že vstup do školy je pro něho jedním z nejdůležitějších mezníků života.
5. Tiše a opatrně
Hlavně klid. Měli bychom být v klidu, i když je nám nervozitou na omdlení. Vyvarujte se zvyšování hlas, či dokonce nesmyslných trestů za to, zapomene-li dítě svačinu či snad celou aktovku doma. Křikem nic nevyřešíte, jen zhoršíte. Snažte se vytvořit dítěti režim a striktně ho dodržovat. Postupně vést dítě k samostatnosti, ale nezlobit se a netrestat je, když to hned nepůjde.
6. Pozor na zájmové kroužky
Tady se vyplatí opět se spolehnout na zdravý selský rozum. I když Kačenka odnaproti chodí na keramiku, němčinu, potápění a horolezectví, nenechte své dítě zájmovými kroužky zahltit. Jeden nebo dva úplně postačí, u prvňáčka raději žádný. Méně je někdy více a odpočívat je pro školáky důležité.
7. Učitel je autorita pro dítě i pro rodiče
Žáčkové by si měli svého učitele vážit, tak tomu ostatně bylo odnepaměti. Nekritizujte pedagoga, neposmívejte se mu, nedělejte na jeho adresu rádoby vtipné poznámky. Učitel musí pro dítě znamenat autoritu, v opačném případě ublížíte především vlastnímu dítěti, což jistě nechcete.
8. Opravdu se úkoly píší hned po příchodu ze školy?!
To se říkalo, když jsme byli malí. Dnes už to neplatí. Dítě není voják, je třeba, aby odpočívalo, dělalo si přestávky. Když přijde ze školy, nechte ho chvíli si hrát, sníst svačinu, proběhnout se. Pak nastane čas na úkoly. Na večer je ale nenechávejte, to už by se školáček nesoustředil.
-EM-