Celebrity

27. října 2022 05:30

David Laštovka

Petra Janů ukázala luxusní chalupu s ložnicí místo oltáře. Je to tady promodlené, říká

Zpěvačka Petra Janů, která v listopadu oslaví 70. narozeniny a 50 let na hudební scéně, našla druhý domov v jižních Čechách. Tam před 35 lety se svým manželem Michalem Zelenkou (†63) zakoupili chalupu z 12. století a postupem let si ji zvelebili k celoročnímu užívání. Jak to v jejím království vypadá?

Chalupářkou se Petra Janů nikdy netoužila stát. Nakonec ji k tomu přivedl její zesnulý manžel Michal Zelenka. „Můj muž dříve býval vášnivým rybářem. Měli jsme dvanáctsettrojku, udělali jsme si z ní obytné rybářské auto, ve kterém jsme i spali a vyráželi na různá místa. Jenže postupem času jsme začali být pohodlnější. Proto jsme si v jižních Čechách začali hledat chalupu,“ přiblížila zpěvačka.

Petra Janů už oslavila své listopadové jubileum koncertem:

Nakonec dostali tip na objekt s bohatou historií, daleko od civilizace, který obklopoval les a nádherná příroda. „To místo nás zaujalo hned. Když jsme navíc před chalupou uviděli sedm set let starý javor, což je státní památka, nepotřebovali jsme už ani vidět vnitřek. Řekli jsme pánovi, který to prodával, že to bereme okamžitě,“ zavzpomínala Petra Janů.

Kvůli špatnému stavu budovy trvalo zhruba rok, než se do ní mohli nastěhovat. Původně měla chalupa jen přízemí. Na půdě tehdy bylo jen seno a v něm bydlely kuny. S manželem do ní museli zavést vodu a kanalizaci.

Hádka o skleník

Na místě chalupy původně stála kaple, která byla v roce 1775 odsvěcena. Řád ji prodal rodu Černínů, který ji přestavěl na hospodářství. Od té doby sloužil objekt k bydlení. Následně patřil také státnímu podniku Lesy ČR. Petra se může pyšnit tím, že tam, kde dříve býval oltář, má nyní ložnici. „Pokaždé když na chalupu přijedu, ať už jsem v jakémkoliv rozpoložení, stačí mi dvě tři hodiny a jsem v naprosté pohodě. Tohle místo mi dodává pozitivní energii. Je to tady promodlené,“ prozradila zpěvačka.

Od začátku měli s manželem úkoly jasně dané. „Michal na chalupě musel pořád něco dělat. Já byla spíše ten typ, který si ji chtěl užívat. Vždycky jsem toho udělala daleko víc, když jsem nemusela, než když mi někdo říkal, co všechno musím,“ přiblížila Petra Janů. Nejvíce se dohadovali o skleníku.

„Jsem dítě z vesnice a mám k pěstování odpor. Moje maminka byla autorita, takže jsem musela na políčkách trávit spoustu času. Nesnášela jsem to. Na rozdíl ode mě byl Michal dítě z města, a když jsme si chaloupku pořídili, hrozně moc chtěl něco pěstovat. Vyřešili jsme to tak, že jsme šli k notáři a sepsali tam, že já do skleníku nikdy nepůjdu. (smích) Nakonec jsem ale udělala ústupek kvůli bylinkám,“ vylíčila zpěvačka.

Chalupu zvelebovali dlouhá léta. Zrekonstruovali přízemí, střechu včetně krovů a přistavělo se patro. V chalupě mají plynové topení i krb. „Trávím tady vždycky celé léto a většinou i Vánoce,“ prohlásila Petra, která po smrti manžela, jenž zemřel před jedenácti lety, na jeho počest nechala u chalupy vybudovat rybník. Dostal jméno po něm, tedy Michal.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.