Celebrity

16. března 2023 10:30

Eliška Reiglová

Zuzana Čaputová dostala od Petra Pavla dárek. Český skvost má hlubokou symboliku

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (49) byla mezi prvními státníky, kteří pogratulovali prezidentovi Petrovi Pavlovi (61) po výhře ve volbách. Není proto s podivem, že jeho první oficiální cesta vedla právě na Slovensko, kde se hlavy států dohodly na spolupráci. Pavel pak Čaputovou, jak se sluší, obdaroval drobným darem ve formě krásných šperků české výroby.

Zuzana Čaputová se už v brzkých ranních hodinách posledního volebního dne vypravila do Prahy. Ještě nemohla tušit, jak volby dopadnou, nakonec ale skutečně jela gratuloval Petrovi Pavlovi, jak si přála. Neskrývala, že z jeho vítězství má radost, neboť se v mnoha ohledech názorově scházejí.

Čtěte také: Rozzlobený Fico o návštěvě Pavla. Slovensko nepotřebuje ničí rady. Další ale prezidenta chválí

První oficiální návštěva nového českého prezidenta po inauguraci vedla právě na Slovensko. „Na řadu problémů se díváme stejně, což vytváří prostor pro širokou spolupráci v mnoha oblastech. Čelíme stejným problémům. Ty vycházejí především z konfliktu na Ukrajině a dopadají na ekonomickou i sociální situaci v zemích,“ uvedl Petr Pavel v pondělí.

Drobné dary

Při oficiálních návštěvách bývá zvykem, že si hlavy států na důkaz vzájemné úcty předají drobné dary. Prezident Petr Pavel pro Zuzanu Čaputovou vybral sadu stříbrných šperků z dílny české šperkařky Anežky Juhové.

„Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová má na sobě brož Mrak, kterou spolu s náramkem Kapka dostala jako dar od prezidenta Petra Pavla. Největší pocta. Děkuji,“ napsala na Instagram k fotografiím slovenské prezidentky nadšená šperkařka.

Šperky jsou z kolekce, která odkazuje ke starodávné rostlině, vzácnému kořeni taro (kolokázie jedlá). Kořeny mají představovat to nejsilnější a nejvzácnější, co rostlina má. Hlavní inspirací kolekce je tak rovnováha. A to rovnováha nikoli jako něco statického, ale naopak jako dynamika různorodosti, jak uvádí šperkařka Anežka Juhová na svém webu. Symbolika šperků příhodně koresponduje s navazováním vztahů i pokorou, kterou Petr a Eva Pavlovi vyzařují.

Zuzana Čaputová si připravila drobné dary pro českého prezidenta i pro jeho choť Evu Pavlovou. Domů si z návštěvy odvezli karpatské brandy, karafu na koňak, skleničky, knihu Okresky a brož od slovenské designérky Nataši Štefunkové.

Návštěva Petra Pavla na Slovensku:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.