Celebrity

14. března 2023 10:58

redakce Prima Ženy

Petr Pavel přemýšlí nad bydlením. Ivana Zemanová nechala vilu v depresivním stavu

Pavel k prezidentskému ubytování

Nový český prezident Petr Pavel (61) a jeho manželka Eva (58) vybírají místo, kde budou bydlet. Vše nasvědčuje tomu, že zakotví v Lumbeho vile, i když Pavel je zaskočený z toho, jaká atmosféra v nemovitosti nyní panuje.

Petr Pavel zřejmě naváže na bývalého prezidenta Václava Klause (hlavou státu byl od března 2003 do března 2013, pozn. red.) a stejně jako on bude bydlet v Lumbeho vile, která leží vedle Jízdárny Pražského hradu v tzv. produkčních zahradách, kde se pěstují okrasné rostliny.

Podle Pavla a jeho manželky Evy by se ve vile o velikosti 200 metrů čtverečních dalo bydlet, je ale třeba něco provést s tím, co nyní nemovitost vyzařuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jaký plat bere prezident ČR?

„Bohužel asi měla paní Zemanová, která tam žila před námi, trochu jiný vkus, takže to prostředí působí trochu depresivně. Takže bychom ho rádi trochu osvětlili. A pokud se nám to podaří, tak tam budeme rádi přes týden bydlet,“ sdělil Pavel pro agenturu ČTK. Na víkendy chce odjíždět z Prahy a bydlet v obci Černouček, kde to má rád a sousedi si ho oblíbili.

Historie Lumbeho vily

Dům číslo popisné 188/IV koupil v roce 1852 známý pražský lékař a poslanec českého zemského sněmu a rakouské říšské rady Karl Wilhelm Lumbe, který ho nechal přebudovat v empírovém, pozdně klasicistním stylu. Okolní pozemky byly majetkem bratra Josefa, a tak se domu začalo říkat Lumbeho vila.

Web Prima Living připomíná, že na začátku 20. století v domě bydlel malíř a výtvarník Miloš Jiránek, který zde namaloval sérii unikátních pohledů na nedaleký Pražský hrad. Původně rozsáhlé zahrady byly rozděleny a zmenšeny ve 20. letech 20. století, kdy je přeťala tramvajová trať a po obou stranách rozšířená silnice na Pohořelec, a jižní části pozemků se říká Lumbeho zahrady

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, jak bydlí Andrej Babiš a jeho rodina

Dědicové prodali dům i okolní zahrady v roce 1925 Správě Pražského hradu. Ve vile pak bydleli většinou zaměstnanci Pražského hradu, jednu dobu sloužila i jako skladiště. Historická budova bohužel v průběhu 20. století značně chátrala a její stav byl v 90. letech tak zanedbaný, že se navrhovala demolice. Dům nechal zrekonstruovat až Václav Havel.

Další přestavbou Lumbeho vila prošla v době, kdy na Hradě úřadoval Václav Klaus. Ten se v roce 2004 rozhodl, že chce dům využívat k bydlení, proto byly urychleny rekonstrukční práce a nákladem 52 milionů korun byly úpravy dokončeny tak, aby vytvořily vhodné bydlení pro hlavu státu. Byla mimo jiné zhotovena nová příjezdová cesta z pískovce, vytvořily se místnosti pro pobyt ochranky. Klenuté stropy pod terasou zakryl sádrokartonový podhled. Pohyb ve vile usnadnil výtah, který nahradil krásné točité schodiště. Na jaře 2013 se do Lumbeho vily přestěhoval Miloš Zeman s manželkou Ivanou.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.