Celebrity

31. ledna 2023 05:30

Tomáš Durčák

Sjednotitelka Klausová či neviditelná Zemanová. Jakou první dámou bude Eva Pavlová?

Dagmar Havlová o roli první dámy

Již 9. března bude inaugurován prezidentem České republiky Petr Pavel (61) a společně s ním získáme i novou první dámu, jeho choť Evu Pavlovou (58). Ta převezme tuto funkci od Ivany Zemanové (57) a bude velmi zajímavé sledovat, jak se k ní postaví a v čem se bude od své předchůdkyně lišit. Podaří se jí přiblížit popularitě Olgy Havlové (†62)? Anebo dokáže rozdělenou společnost spojovat podobně jako svého času Livia Klausová (79)?

V polistopadovém Československu a později České republice se doposud po boku tří prezidentů vystřídaly celkem čtyři první dámy a každá k tomuto postavení přistupovala maličko jinak. Mnohdy to vyplývalo z jejich osobností či předchozích životních zkušeností. Co Česku jeho dosavadní první dámy daly a co můžeme očekávat od pobytu Evy Pavlové na Pražském hradě?

Olga Havlová

Zatímco Václav Havel (75) je dodnes pravděpodobně nejpopulárnějším polistopadovým prezidentem České republiky, jeho první žena Olga Havlová dokázala něco podobného na postu první dámy. Ten v jejím pojetí opět získal důstojnost i oblibu ze strany veřejnosti, kterou mu naposledy dokázala dát snad Hana Benešová (†89) po druhé světové válce. Zároveň tím však nastavila laťku pro své následovnice velmi vysoko. Mimo jiné to byla právě ona, kdo započal tradici charitativních činností prvních dam českých prezidentů.

A to navzdory skutečnosti, že jí formální náležitosti a oficiality vždy vadily. Olga pocházela z chudé rodiny, byla vyučenou šičkou a našla štěstí spíš v „obyčejném“ životě. Se svou symbolickou rolí se však dokázala vyrovnat s nebývalou grácií, stejně jako se zálety svého manžela a prezidenta. V roce 1994 jí byla diagnostikována rakovina, na niž v roce 1996 zemřela.

Dagmar Havlová

Václav Havel se znovu oženil přibližně rok po smrti Olgy Havlové. Zamiloval se do populární herečky Dagmar Veškrnové (69) a věřil, že národ si ji po jeho boku zamiluje stejně jako její předchůdkyni. Nedbal přitom rad svých nejbližších, aby se sňatkem ještě počkal. Část společnosti tehdy na nečekaně rychlý nástup nové první dámy reagovala negativně a nikdy se s Dagmar Havlovou na Pražském hradě zcela nesmířila.

Velmi brzy se rovněž ukázalo, že nová první dáma sice umí hrát před kamerou, při hradních oficialitách ale často sklouzává k neobratnému či nešťastnému vyjadřování. Ani to její popularitě příliš nepomohlo. Velkou část svých odpůrců však nakonec přesvědčila tím, jak se o prezidenta starala, když jej začalo zlobit v letech 1996 a 1998 zdraví. Z funkce první dámy už Dagmar Havlová odcházela vnímána jako elegantní dáma, nikoli jen jako bývalá herečka. Její péči se Václav Havel těšil až do roku 2011, kdy zemřel.

Livia Klausová

Livií Klausovou by se možná Eva Pavlová mohla inspirovat nejvíce. Zatímco Václav Klaus (81) byl vždy osobou, která českou společnost spíš rozdělovala, Livia si po jeho boku dokázala zachovat nezávislost a mít na veřejnost opačný účinek. Lidé ji vnímali jako prezidentovu oporu, ale také jako velmi příjemnou, kultivovanou a inteligentní paní, s níž společnou řeč dokázali najít i jeho odpůrci. Role první dámy jí tak padla jako ušitá a prokázala při ní takový nejen společenský, ale i politický um, že se posléze sama stala velvyslankyní ČR na Slovensku. První dámu jejího ražení, která dokáže oslovit celou společnost a nerozdělovat, bychom dnes rozhodně uvítali.

Ivana Zemanová

I když Ivana Zemanová na Pražském hradě po boku Miloše Zemana (78) strávila rovněž celých deset let, jakožto první dáma byla rozhodně ta nejméně viditelná a místy připomínala spíš paní Colombovou. Výrazně se tak v tomto ohledu lišila od svého manžela, který neměl problém pravidelně do veřejného prostoru vysílat třaskavá prohlášení, a dokonce i vulgarismy. Je otázkou, jak velkou roli v tomto chování hraje i její nelehká minulost.

Otce Ivany komunisté zavřeli do uranového dolu a s podlomeným zdravím zemřel, když jí byly teprve tři roky. Jako žena premiéra zase v roce 2000 trnula hrůzou, když jejich rodině neznámý člověk vyhrožoval, že Zemanovi unese dceru. Velkou část role první dámy, v níž se charitativně věnovala především dětem a seniorům, tak vykonávala v ústraní a bez zájmu veřejnosti. Je očividné, že Ivana Zemanová nevyhledává pozornost reflektorů a nerada dává rozhovory médiím. Jako první dáma tak vedle svého výrazného muže téměř zapadla.

Jakou první dámou chce být Eva Pavlová?

V dřívějších rozhovorech nadcházející první dáma České republiky prohlásila, že by se ráda věnovala rovnosti mužů a žen či charitativní činnosti zaměřené na matky samoživitelky. Jednou z nich totiž v minulosti sama byla, a tak má k této problematice velmi blízko. Týdeníku Přítomnost v rozhovoru 5. prosince řekla, že největší inspirací jsou pro ni Hana Benešová a Olga Havlová, sympatická jí ale byla rovněž princezna Diana či Michelle Obama. Slíbila zároveň, že bude po boku manžela mnohem viditelnější a výraznější než její předchůdkyně. Ráda by také, aby ji označovali spíš jako manželku prezidenta než první dámu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.